HelloVidék • 2024. június 20. 15:01
Képzeld el, ha a szobanövényed szomjas lenne, és ezt el is mondaná neked! Ami meglepő lehet, az az, hogy valóban képes jelezni a növény, ha gondja van, csak mi nem halljuk meg. Izraeli kutatók megállapítása szerint, a kiszáradás vagy levágott szár miatt stresszes paradicsom- és dohánynövények hangjelzése olyan, mint a normál emberi beszélgetés, csak mi nem érzékeljük őket.
Ahogy a Treehugger cikke írja, az említett növények hangja, amolyan csattanós, recsegős és pukkanós – bár inkább buborékfóliához, mint rizspapír zörgéshez hasonló. Vagy mintha valaki lassan gépelne kézi írógépen. És bár a növények sikításának hangja túl magas a fülünk számára, valószínűleg hallják a rovarok, más emlősök és esetleg más növények is.
Az itt meghallgatható felvétel frekvenciáját lecsökkentik, hogy az emberi fül számára is hallható legyen. Érdekes, ugye?
A kutatás szerint, a kutatócsapat megjegyzi, hogy a növények ultrahangos rezgéseit korábban is rögzítették, ez az első bizonyíték arra, hogy ezek a levegőben terjednek, így relevánsabbak a körülöttük élő élőlények számára.
A növények folyamatosan kölcsönhatásba lépnek a rovarokkal és más állatokkal, és sok ilyen organizmus hangot használnak a kommunikációhoz
- mondja Lilach Hadany, a Tel Avivi Egyetem evolúcióbiológusa és teoretikusa.
A csapat egészséges és stresszes paradicsom- és dohánynövényekkel kezdte a vizsgálatot – a stresszes növényeket vagy több napig nem öntözték, vagy levágták a szárukat. Először egy hangszigetelt akusztikus kamrában, majd egy zajosabb üvegházban rögzítették a növények hangját. Ezután a megfigyelő gépeket is betanították a boldog növények, a szomjas növények és a vágott növények megkülönböztetésére.
A csapat azt találta, hogy a stresszes növények több hangot bocsátanak ki, mint a stressz nélküli növények, a stresszes növények óránként 30-50 kattanást adnak ki, látszólag véletlenszerű időközönként. A stressz nélküli növények sokkal kevésbé voltak aktívak. Például, amikor a paradicsom egyáltalán nem stresszes, nagyon csendes
- mondja Hadany.
A vízterhelésnek kitett növények még azelőtt elkezdtek hangot kibocsátani, mielőtt láthatóan kiszáradtak volna, és a hangok gyakorisága öt nap vízhiány után érte el a csúcsot, majd ismét csökkent, ahogy a növények teljesen kiszáradtak. A kibocsátott hangok típusai különböztek a stressz okától. A vizsgálathoz használt gépek képesek voltak pontosan megkülönböztetni a kiszáradást és a vágásból származó stresszt, és azt is meg tudták állapítani, hogy a hangok paradicsomból vagy dohánynövényből származnak-e. A kutatók kifejtik, hogy nem világos, hogy a hangok kommunikációs erőfeszítésből származnak-e, de megjegyzik, hogy a hangoknak jelentős ökológiai és evolúciós következményei vannak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Lehetséges, hogy más organizmusok is fejlődhettek, hogy meghallják és reagáljanak ezekre a hangokra
- mondja Hadany.
Például egy lepke, amelyik tojást akar rakni egy növényre, vagy egy állat, amelyik egy növényt szándékozik enni, használhatja a hangokat, hogy segítsen meghozni döntését, hol rakja le tojásait vagy melyik növényt fogyassza el.
De az is érdekes felfedezés, hogy a kutatók közül többen korábban azt találták, hogy a növények megnövelik a nektárjuk cukorszintjét, amikor „hallják” a közeli beporzókat. Eközben más kutatások kimutatták, hogy a növények a hangokra reagálva megváltoztatják génexpressziójukat.
Jelenleg más élőlények, állatok és növények válaszait vizsgáljuk ezekre a hangokra, és azt is vizsgáljuk, hogy képesek vagyunk-e azonosítani és értelmezni a hangokat teljesen természetes környezetben
- tette hozzá.
Csak azért, mert a kutatás a paradicsomra és a dohánynövényekre összpontosított, még nem jelenti azt, hogy más növények nem kommunikálnak. A csapat számos más növényfaj hangját is rögzítette, például a kukorica, a búza, a szőlő és a kaktusznövények is hangokat adnak ki, amikor stresszes állapotban vannak.