Döbbenet: ekkora kárt okoznak évente az illegális fakivágók

Szurok Dávid2023. december 18. 14:02

Évente még mindig óriási kárt okoznak Magyarországon az illegális fakivágók. A szakemberek szerint az  illegális fakitermelés és kereskedelem visszaszorítása nemcsak gazdasági érdek: az országfásítási programmal együtt a klímaváltozás káros hatásait is enyhíti, ugyanis a meglévő, fával borított területek védelmét és fejlesztését szolgálja. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a HelloVidéknek elmondta, hogy csak több, mint 63 millió forintos bírságot szabott ki. A hivatal szerint egyre többen hírdetnek a közösségi médiában, leginkább azért, mert a felület nehezen ellenőrizhető.

Gombamód elszaporodtak az utóbbi időben az egyik legangyobb közösségi oldalon Facebook menüjében azok az illegális tüzifahírdetések, amelyek feketén kínálják a tüzifát. A NÉBIH ellenőrei csak novemberben a telefonos próbavásárlások során 70 hirdetésből 56 esetben, azaz a hirdetések 80 százalékában, olyan súlyos jogsértéseket észleltek, amelyek alapján a telefonszámok úgynevezett feketelistán való közzététele mellett döntöttek.

A Marketplacen megjelenő tűzifahirdetések megbízhatatlanságát az is jelzi, hogy a hirdetők több mint fele meg sem adja a telefonszámát, kizárólag privát üzenetben lép kapcsolatba a vásárlókkal. Szintén árulkodó jel, hogy ha egy eladó nem adja meg a beazonosításához szükséges adatokat, mint például az EUTR technikai azonosító szám, név, telefonszám, jobb esetben telephelyi elérhetőség. Az ilyen hirdetők ugyanis jellemzően igyekeznek elkerülni, hogy az esetleg elégedetlen vevők utolérjék őket.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) már több mint hat éve végzi a faanyag kereskedelmi lánc felügyeletét, valamint ennek során gyűjti és elemzi az illegális fakitermeléssel és kereskedelemmel kapcsolatos adatokat

- kezdte lapunk megkeresésére a Nébih.

A hatóság szerint az illegális fakitermelések elkövetői túlnyomó részt – a közhiedelemmel ellentétben – nem a rászorulók, hanem a fakitermelésre és értékesítésre specializálódott, jól szervezett elkövetői csoportok. Az illegális fakitermelés – a lopás mellett – a legtöbb esetben közös tulajdonú erdő túlhasználatával, lábon értékesített erdő túlvágásával és a még rendezetlen tulajdonviszonyú erdők, illetve befásult termőföldek faállományának jogosulatlan letermelésével valósul meg. Az illegális fakitermelésben leginkább Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy vármegyék érintettek.

Csúnyán megüthetik a bokájukat az illegális fakivágók

Amennyiben illegális fakitermelésből származó faanyag kerül forgalomba, abban az esetben a Nébih az elkövetővel szemben közigazgatási bírságot szab ki. A hatóság súlyosabb esetben a faanyag kereskedelmi tevékenység végzését meghatározott feltételek teljesítéséig megtiltja, és a szállítóeszköz használatát korlátozza. Ezenfelül az illegális kitermelésből származó és értékesíteni próbált faterméket elkobozza, valamint bevétel elkobzást is alkalmazhat, ha a fatermék az eljárás alatt már nem lelhető fel.

Hivatalunk saját kockázatelemzése és kiválasztási módszerei alapján végzett célirányos, adminisztratív és helyszíni ellenőrzéseket. Ezt követően 518 eljárást folytattunk le 2022-ben. A megelőző jellegű hirdetés-ellenőrzések során 8521 jogszerűtlen hirdetést szűrtek ki, és töröltettek a szakemberek. Az összes kirótt bírság értéke 63,62 millió Ft, az elkobzott bevétel pedig mintegy 47,2 millió Ft volt. A zár alá vett vagy elkobzott faanyag mennyisége 636,7 m3 volt a tavalyi évben.

- hívták fel a figyelmet.

Nehéz a tettenérés

A Nébih hatásköre alapesetben onnan indul, amikor a faanyag-szállítás megkezdődik tehát a kitermelés helyéről. Az eredetigazolás nélküli faanyag kiszűrése érdekében a hatóság együttműködik más szervekkel, így a rendőrséggel, a NAV-val, a kormányhivatalokkal és a rendészeti feladatokat ellátó szervekkel is. A hatósági szemlék során minden esetben a faanyag eredetének igazolását szolgáló két alapvetően fontos dokumentum meglétét, azaz a szállítójegyeket és a telephelyi nyilvántartásokat ellenőrzik.

Egyre nő azoknak a lakossági bejelentéseknek a száma, amelyek alapján sikeres ellenőrzéseket folytathatunk az illegális fakereskedőkkel szemben. Ebben partnereink a jogszerűen tevékenykedő kereskedők is, hiszen egyre inkább megelégelik a csalók piactorzító tevékenységét

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

- tették hozzá.

Az ellenőrzések mellett a megelőzés is rendkívül nagy jelentőséggel bír. Ebből kifolyólag a Nébih 2023-ban is folytatta a fatermék-hirdetések ellenőrzését. Mint írják, Facebookról és más közösségi média oldalakról történő faanyag-vásárlás kockázata rendkívül magas. A közösségi médiában ugyanis a hirdetési felület nehezen ellenőrizhető, valamint a felhasználók elsősorban a saját tudásukra, értékítéletükre hagyatkozhatnak.

A Nébih a hazai elektronikus hirdetési oldalak képviselőivel hatékony együttműködést alakított ki az utóbbi időben, így e felületeken a jogszerűtlen és töröltetett hirdetések aránya 20 százaléka alatt maradt, vagyis hirdetési szempontból sokkal biztonságosabbá váltak.

A fokozott ellenőrzéseken túl a lakosság és a fogyasztók széles körű tájékoztatásával visszaszoríthatjuk az illegális fakereskedelmet. Ehhez a Nébih EUTR portálján a fogyasztóktól a legnagyobb cégekig, mindenki megtalálja a legrelevánsabb kérdésekre adott válaszokat.

Arra, a kérdésre, hogy milyen tendencia figyelhető meg az illegális fakivágással kapcsolatban idehaza a Nébih fontosnak tartotta leszögezni, hogy az illegális fakitermelés és kereskedelem mértéke számos szemponttól függ: a fapiac aktuális helyzetétől, a tűzifaáraktól és a téli időjárástól is.

A Nébih által rendszeresen és módszeresen végzett ellenőrzések, valamint a társhatóságokhoz köthető, és lakossági bejelentések következetes kivizsgálása eredményeként elmondható, hogy az illegális fával kereskedők előbb-utóbb horogra akadna

- zárták.

Címkék:
nébih, gazdaság, felmérés, falopás,