Dubóczky Krisztina • 2022. október 28. 17:07
Ilyenkor, ősszel a nátha és az influenza gyakori vendég lehet a háztartásokban, de a kellemetlen torokfájást és köhögést házi praktikákkal is orvosolhatjuk, sőt meg is előzhetjük a kellemetlen tünetek jelentkezését. Nincs más dolgunk, mint hogy készítsünk egy adalékanyagmentes, egészséges cukorkát otthon néhány gyógynövény felhasználásával, amit szinte fillérekből megtehetünk, különösen, ha van otthon pár cserép fűszernövényünk. Sok otthon is termő gyógynövény alkalmas arra, hogy a megfázásos időszakban akár megelőzés céljából, akár már a meglévő köhögés csillapítására felhasználjuk. Köztudottan ilyen a kakukkfű, a pemetefű, a lándzsás útifű, de ezúttal a zsályát mutatjuk be, és a videóból az is kiderül, hogyan készítsünk belőle gyógycukorkát.
Hazánk igazi gyógy- és fűszernövény nagyhatalom, a Kárpát-medence fekvése rendkívül kedvező éghajlatán kiválóan megteremnek. Ezek közül a legtöbbet cserépben is megvásárolhatjuk, és a konyhánkban is nevelhetjük őket, miután átültettük a megfelelő talajba.
Magyarországon számos gyógynövény terem, kedvez nekik a Kárpát-medence fekvése, éghajlata. Míg azonban a rendszerváltás időszakában az évi 20 ezer tonnát közelítette az exportunk, napjainkra ez néhány ezer tonnára zsugorodott. Problémát jelent az ágazatban a munkaerőhiány és a termőterületek csökkenése is. A gyógy-, fűszer-, aroma- és ipari növények gyűjtése és termelése éves szinten közel 8-10 milliárd forintot tesz ki. A gyógynövényteák, gyógytermékek és más gyógynövény alapanyagú készítmények, például étrend-kiegészítők, kozmetikumok összforgalma éves szinten nagyjából 40-50 milliárd forint. 2019-es adat szerint Magyarországon 100-120 rendszeresen használt gyógynövényfaj van, az aktív hatóanyagot tartalmazó részek több ezer tonnát tesznek ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint.
A klímaváltozás nagy nyertesei a gyógy- és fűszernövények lehetnek, amelyek a fajok sokfélesége miatt könnyen alkalmazkodnak a változó éghajlathoz
- olvasható az éghajlatváltozás Kárpát-medencére gyakorolt esetleges hatásait vizsgáló ITM-jelentésből, amiről korábban írtunk.
Belföldi és külföldi értékesítés
A gyógy-, fűszer-, aroma- és ipari növények gyűjtése és termelése éves szinten közel 8-10 milliárd forintot tesz ki. A gyógynövényteák, gyógytermékek és más gyógynövény alapanyagú készítmények, például étrend-kiegészítők, kozmetikumok összforgalma éves szinten nagyjából 40-50 milliárd forint. 2019-es adat szerint Magyarországon 100-120 rendszeresen használt gyógynövényfaj van, az aktív hatóanyagot tartalmazó részek több ezer tonnát tesznek ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint.
A Gyógynövény Szövetség és Terméktanács (GYSZT) adatai szerint Magyarországon jelenleg körülbelül 30 ezer hektáron foglalkoznak gyógynövénytermesztéssel, a legfontosabb fajok többek között a kamilla, a csipkebogyó, a homoktövis, a majoranna és a kapor, de jelentős a kerti kakukkfű, az oregánó és a citromfű termesztése is többek között.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint, az őstermelői nyilvántartás alapján hazánkban csaknem 3000 őstermelő foglalkozik ezzel a tevékenységgel, ahhoz azonban, hogy valaki belefogjon a termesztésbe, a termékek előállításába, esetleg értékesítésébe, érdemes utána nézni, hogy hivatalosan mikre is van ehhez szükség.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Hazánkban a gyógynövények termesztő területe 25-30000 hektár (2020-ban 31 304 ha volt), az előállított drogtömeg pedig 27-30 000 tonna körüli. Körülbelül 70-80 fajt gyűjtenek be a természetes élőhelyekről.
Házi köhögéscsillapító, gyógynövényes cukorka
Olcsó, adalékanyagmentes, és sok otthon is termő gyógynövény alkalmas arra, hogy a megfázásos időszakban akár megelőzés céljából, akár már köhögéscsillapításra készítsünk gyógynövényes cukorkát. A videóban ezúttal zsályából készül, de használhatunk hozzá kakukkfüvet, pemetefüvet vagy lándzsás útifüvet is.
Így készül a házi gyógynövényes cukorka
Főzzünk fel egy marék zsályát 1,5-2 dl vízzel, majd keverjünk hozzá két evőkanál barna cukrot és két evőkanál mézet. Főzzük jó sűrűre. Kanállal csepegtessük sütőpapírra kerek cukorka formában, majd hagyjuk megszáradni. Ha kihűlt, megszórhatjuk porcukorral, hogy ne ragadjanak össze, és jól záródó fém dobozban vagy üvegben felhasználásig tárolhatjuk.