Pais-Horváth Szilvia • 2022. szeptember 3. 14:05
Ősz van, közeleg a szüret, de a borászat nem csupán egy a mezőgazdasági ágazatok közül, hanem a turizmus egyik fontos célpontja is. A borturizmus első hazai bástyája a Villány- Siklósi Borút, ősi, patinás pincékkel, családi borászatokkal és vendéglátóhelyekkel. Porták, vállalkozások, ahol még nem futószalagon készülnek a borok. Bakancslistás túraajánlónk ide, a Pannon Borvidék déli csücskébe vezet.
Ha borturizmus, akkor nekünk magyaroknak is van mit keresgélni, hiszen tavaly decemberben hazánk is bekerült a legjobb 10 bortermelő ország közé: Franciaország, Új-Zéland, Görögország, Chile, Argentina és Ausztrália után, megelőzve a szomszédos Romániát és Ausztriát.
Turistaként is egyre többen látogatják hazánk borvidékeit
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTU) adatai szerint a borturizmus széles vendégkört képes idehaza is megszólítani, hiszen a 25–54 éves korosztályból már az elmúlt években is sokan látogatták meg az ország valamelyik borvidékét. A számokból az is kitűnik, hogy a bor és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások, látnivalók a fiatalabbak számára is egyre vonzóbbak.
Tokaj és Eger toronymagasan vezet a hazai borturisták célpontjai között, előbbit a megkérdezettek 58, utóbbit 53%-a látogatná meg szívesen. Az élvonalban találjuk még Badacsonyt, Villányt és Sopront is – derült ki a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) által végzett reprezentatív piackutatásból. A borturizmus kérdésein túl a felmérés olyan, eddig kevésbé kutatott területekkel is foglalkozik, mint a 18 év feletti fiatalok, vagy a női fogyasztók borfogyasztási szokásai, vagy az online kereskedelem. Kiderült: a fogyasztók nagy többsége csak hazai bort iszik, és szívesen olvas és tanul is a borról.
A magyar fogyasztók fele legalább havonta borozik
A felnőtt lakosság 66%-a fogyaszt bort, amely adat a többi alkoholos italhoz viszonyítva kiemelkedő értéknek bizonyul. 22% teszi ezt hetente legalább egyszer, ők fogyasztják a teljes Magyarországon fogyasztott bormennyiség közel háromnegyedét. A lakosság fele (48%) legalább havi gyakorisággal iszik bort. Azok, akik elutasítják a borfogyasztást, döntő részben a bor ízét nem kedvelik, vagy minden alkoholos italt elutasítanak. Pezsgőt már ritkábban nyitunk, a havinál ritkább fogyasztás a jellemző.
A magyar fogyasztók előnyben részesítik a hazai borokat a külföldiekkel szemben: a borszeretők közel háromnegyede (74%) egyáltalán nem iszik külföldi bort. A külföldi borok mennyiségi aránya az összfogyasztás 10%-át sem teszi ki.
Szomjazzuk a bortudást
A felnőtt lakosság bort fogyasztó részének a kétharmada érdeklődik a borok iránt. A megkérdezettek 28%-a kifejezetten szívesen olvas, beszél, tanul a borról.
Mivel a legnagyobb érdeklődés, és jelzett tudás az 50-65 év közöttieket jellemzi, a jövő egyik fontos feladata a fiatalabb generációk borismereti oktatása.
Az egyik legrégebbi történelmi borvidékünk
Magyarországon összesen 7 borrégió, ezeken belül pedig 22 borvidék található. Mind közt a legdélebben fekvő és legmelegebb borvidékünk a Pannon Borrégió, ahol a bortermelés kezdetei egészen a római időkig nyúlnak vissza. Négy neves történelmi borvidék alkotja: a Pécsi, a Szekszárdi, a Tolnai és a Villányi. Közel 9 ezer hektáron termelnek itt szőlőt, a méretet tekintve a legnagyobb a tolnai, majd a szekszárdi, aztán a villányi, végül a pécsi következik. Talaja nagyrészt lösz. Fehér borokat is készítenek, 20%-ban, de a hangsúly a testesebb vörösborokon van. Tért hódítottak a nemzetközi fajták, ezeken belül is a cabernet sauvignon, a cabernet franc és a merlot. Szekszárd legismertebb bora a Szekszárdi bikavér, Villány pedig a testes, bordeaux-i stílusú vörösborairól vált híressé.
Villány „a bor városa”
A hazai szőlőtermesztés Villány környékén támaszkodik a legrégebbi hagyományokra. Első nyomai az i.e. 30-14 között uralkodó Augustus idejéből valók, ezt a római tradíciót folytatták aztán honfoglaló őseink. Villány a 2000-es évekre a legjobb minőséget előállító borvidékek egyike lett. Magyarország első teljes értékű eredetvédelmi rendszere itt épült ki. A borturizmus első hazai bástyája a Villány- Siklósi Borút. A térség legerőteljesebb vonzereje pedig mind a mai napig a bor.
Lassan 30 éves a Villány-Siklósi Borút
A Villány-Siklósi Borút Egyesület 1994-ben, európai példák alapján, elsőként alakult meg Magyarországon – egy mindössze 25.000 lakosú térségben. Hét helyi önkormányzat, civil szervezetek, magánszemélyek és vállalkozók alapították (összesen 18-an). Később további települések önkormányzatai és vállalkozói kapcsolódtak a programhoz. Ma a teljes borvidék termőterületével rendelkező településhálózatról beszélünk, az 17 település.
Igaz, nem a vörösnek kedvez most a divat
Bár a villányi és a szekszárdi borvidék neve mindig a mai napig az egyik legjobban csengő az országban, a fogyasztási trendek – mesélték a HelloVidéknek a helyi pincészetek – azonban egyre inkább nem nekik kedveznek. A balatoni régió borban is erősen jön felfelé, a hazai fogyasztók körében egyre keresettebbek a fehérborok, nyitottabb a piac is ebben az irányban. Eger is változatlanul erős a piacon, Tokajról nem is beszélve – szóval nincs könnyű dolga ma a Pannon Borvidék szőlészeinek – erről itt írt a Hellovidék. Az idei szüretre még csak most készülnek a borászok, de tavaly borpiaci válságtól és nyomott áraktól szenvedett ez a neves borrégiónk.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ilyen lesz az idei évjárat
Nemcsak a kékoportó, de a villányi termőterület nyolcvan százalékát uraló többi kékszőlőfajta is várhatóan kiváló minőségben kerül a feldolgozóüzemekbe - írta meg a Hellovidék is. A gazdák 2022-ben - az aszályos időjárás miatt - átlagos termésmennyiségre, ugyanakkor kiváló minőségre és jó évjáratú borok készítésére számítanak. Utóbbihoz nagymértékben hozzájárul, ha az időjárás a következő másfél hónapban mérsékelten meleg és csapadékos marad - közölte a 2400 hektáros szőlőtermő-terület hegyközségi tanácsának titkára.
Villány boron innen és túl kedvelt célpontja a hazai turistáknak
A Villányi borvidék értékéhez tartoznak a palkonyai, villánykövesdi, villányi, nagyharsányi, kisharsányi műemlék pincesorok, a siklósi körzet szórt dűlő pincéi, présházai, melyek több száz éve nagy technológiai jelentőséggel bírtak, ma a vendégvárás legfontosabb helyszínei. A hagyományhoz tartozik a Kadarka, a Portugieser, vagy a siller bor jelenléte is. A Villányi borvidék azonban arra is képes, hogy a hagyomány tisztelete mellett folyamatosan megújuljon. Borok tekintetében szinte tökéletes és teljes skálát kínál. Számos modern pincészetben a legújabb technológiával dolgoznak.
Ezek a borturisták legkedveltebb célpontjait a térségben
Íme a top 10 turisztikai látnivaló, ami kiváló értékelést kapott tripadvisor.com ajánlatában:
- Sauska, Villány
- Gere Attila Pincészete- Winery
- GÜNZER Családi Birtok
- Wunderlich Pincészet
- 7773 Borászat es BorBár
- Quadűlő Villány
- Polya Pince
- Gál Pince és Bormúzeum
- Jammertal Borbirtok,
- WASSMANN bormanufaktúra. Biodinamikus borok
További ajánlatok, amiket kár kihagyni
- A Villányi Bormúzeum: egész évben várja azokat, akik szeretnék megismerni a Villányi borvidék történetét, a szőlőművelés és a bortermelés kialakulását és ennek legfontosabb eszközeit. Az épület valaha a világhírű szőlőnemesítő, Teleki Zsigmond présháza volt.
- A Villányi pincesor: az impozáns pincesor két sorban néz Villány főutcájára, melyet a köznyelv alsó pincesornak nevez, hiszen mélyebben fekszik és a város déli szélén található. Villánytól keletre fekszik Virágos, mely régen önálló község volt, de 1950-ben Villányhoz csatolták. Itt található a Virágosi pincesor, melyet elsőként pillanthatunk meg, ha Bóly felől érkezünk a településre. Ezek a szépen karbantartott hagyományos pincék hiába bújnak meg a fák mögött, elszórtan a domboldalban, azonnal odacsalogatják a vendégeket.
- A Palkonyai műemlék pincesor: a Villányi borvidék talán legszebb pincesora, amit a társaihoz hasonlóan az 1700-as években betelepített német nemzetiségű lakosok építettek. Palkonya egyutcás kis falu, amely gyönyörű pincesorával, dombos-völgyes fekvésével és természetközeliségével rendkívüli adottságokkal rendelkezik. A helyi borászok és falusi vendégházak mellett több étterem is nyílt itt, ahol a vendéglősök igyekeznek helyi alapanyagokból minőségi ételeket kínálni az ide látogató gasztro-turistáknak.
- A Villánykövesdi műemléki pincesor: a palkonyaihoz hasonló, domboldalba épült, három soros történelmi épületegyüttes gyönyörű látványt nyújt. A megépítése, ahogy a többi környékbeli pincesoré is, a törökverő nagyharsányi csata által kipusztított vidék újra népesítésének köszönhető. A pincesorhoz érve biztosan találunk egy-két nyitott pincét, ahol a helyi termelők örömmel kínálnak meg bennünket saját termelésű boraikkal. Ha biztosra szeretnénk menni, nem árt előre bejelentkeznünk egy-egy nevesebb pincébe (pl. Blum Pince, Tiffán Imre Pincészete). Ha megéheztünk, akkor se essünk kétségbe, hisz a Sárga Ház Borgerező, a Hotel Cabernet étterme mindig nyitva áll a vendégek előtt a Villánykövesdi pincesor nyugati végén. De a pincék konyháiban is lapul mindig egy kis házi finomság.
- A csendes kis falu Villánytól csupán 3 km távolságra, gyalogosan is csupán fél órára található. Ha Villányban megszállva egy kis friss levegőre vágyunk és szeretünk nagyokat sétálni, vegyünk fel bátran túrabakancsot és induljunk neki a villányi Templom-hegyi kilátót és -Ammonitesz tanösvényt is érintve Villánykövesd felé.
- Nagyharsányi szoborpark: a Szársomlyó-hegy elhagyatott kőbányájában 1967-től alkottak olyan szobrászok, akiknek kísérletezési szándéka messze túlmutatott az akkori köztéri szobrászat lehetőségein. A nonfiguratív szobrokkal teli bányaöböl megkapó látványt nyújt. Egy rövid sétára innen találjuk a művésztelepet is, a Gyimóthy-villában.
- Siklósi vár: Magyarország egyik legépebben megmaradt erődítménye a Tenkes alján, Siklós városának közepén, egy magaslaton emelkedik. Legfontosabb elemei még a középkorban épültek, ám építészetileg minden korszak nyomot hagyott rajta. Az épületegyüttes magja maga a várkastély, melyet várfalak, tornyok és bástyák öveznek.
- Malkocs Bej Dzsámi: a vár mellett Siklós városának másik kiemelkedő látványossága a 16. sz.-i török templom. 1543-1565 között épült egy magas rangú török tisztviselő, Malkocs bej vezetésével. Manapság a város kulturális életében játszik szerepet az épület, de a délszláv háború óta ismét eredeti rendeltetésének megfelelően is működik
Szálláslehetőségek a Villány környékén
A booking.com-on is rákerestünk arra, hogy egy 4 fős család, 2 gyermekkel (6 és 10 évesekkel) szeptember 23-24-ei péntek-szombati ottalvással mennyiért tudna szállást találni. A honlap Villányban 5 szállást talált, 100-120 ezer forintos árban:
- Szabó Vendégház, Villány: 96.980 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Szeparé pinceház szállás Villány központi részén: 109 365 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Borkert Ház, Villány: 110 975 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Vitis Hotel Villány: 125850 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Panorama Apartmanok, Villány: 126 575, Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
A környéken azért olcsóbb árfekvésben is lehet szálláslehetőségeket találni:
- Paraszt Porta Vendégház, Nagyharsány: 49 055 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Végvári Vendégház, Magyarbóly: 65 760 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Retro Vendégház, Nagyharsány: 68 355 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Bástya Apartman Siklós: 61 520 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
- Magtár Villa Bóly: 89 995 Ft / 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek
Eszem-iszom és borkóstolás a környéken
Nem is kérdés, számtalan jó vendéglő, gasztro-porta és nyitott porta-pince van a Villányi Borvidéken, amit érdemes felfedezni. Íme a top 10 étterem, ami kiváló értékelést kapott tripadvisor.com ajánlatában:
- Bock Óbor Restaurant, Villány
- Sauska 48 Étterem, Villány
- Mandula Étterem es Bor Bár, Villány
- Halasi Pince, Villány
- Maul Zsolt Pincészete, Villány
- Kuria Wine Restaurant
- Maczko Róbert Pincészete
- Hétfogás Fogadó
- PalKonyha, Palkonya
- Harságyi Pince, Palkonya
Végezetül egy program, amiért érdemes felkerekedni - Villányi Vörösbor Fesztivál
Immár 34. alkalommal lesz október első hétvégéje a vörösbor ünnepe Villányban. A három napos nyár-záró és ősz-köszöntő ünnepi rendezvénysorozat számos különleges programmal várja a bor-, a gasztro-kultúra, a hagyományőrzés és a művészetek iránt érdeklődő vendégeket a „Bor városába”.
Ízelítő a programokból:
- 2022. szeptember 30. péntek: Rudán Joe Band, Neoton Família Sztárjai produkció, Bohemian Brass Band, Utcabál
- 2022. október 01. szombat: Gájer Bálint, Marót Viki és a Nova Kultúr Zenekar, Bagossy Brothers Company, Szüreti bál, Cimbaliband, Vivat Bacchus, Made in B.,
- 2022. október 02. vasárnap: Villányi Attitude Balettcsoport, Apacuka Zenekar, Monarchia Operett