Filléres tippek kánikula idejére: leégés ellen ezeket ajánlja a bükki füvesember

HelloVidék2022. június 19. 15:30

Milyen gyógynövények lehetnek segítségünkre, ha leégtünk a napon? Mit kenhetünk magunkra a napozás után? Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember patikájában a nyári bőrvédelemre is van megoldás.

Napvédő funkcióval bíró gyógynövényről – egyelőre – nincs tudomásunk. Erre a célra egyébként is ott vannak a kiváló naptejek és napvédő krémek. A népgyógyászat a feledékenyek számára tud segítséget nyújtani – azaz, ha óvatlanul napoztunk és megtörtént a baj. Három gyógynövény is szóba jöhet ilyenkor, nézzük, melyik, mit tud.

Orbáncfű, gyógyír leégésre

Az orbáncfű az egyik legismertebb és a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is említett és elismert gyógynövényünk. Az orbáncfű olajos kivonatát kifejezetten leégésre, égési sebek kezelésére ajánlja a bükki füvesember. Ha az enyhén pirosra égett bőrt vékonyan bekenjük az olajjal, megszünteti a fájdalmat, gyorsabban gyógyul az égett bőrfelület. Az olaj használatát követően viszont nem ajánlott a napozás, mivel fényérzékenyítő hatása van, mely a fehér vagy érzékeny bőrű embereknél jelentkezhet elsősorban. Mindezek miatt érdemes inkább este használni az orbáncfűolajat.

Kamillás borogatás a gyulladt felületre

A kamilla valamiért csak a náthás időszakban jut eszünkbe, pedig gyulladáscsökkentő hatását a bőr gyulladásos panaszainál is kihasználhatjuk. Ha bőrünk nagyon leégett, akkor Gyuri bácsi Kamillás teakeverékéből készült, kihűtött főzettel borogathatjuk - a tea nyugtató hatással lesz rá.

Körömvirág, a jolly joker

A körömvirágkrémet szinte minden bőrbajra használhatjuk, hisz kiváló hámosító, sebgyógyító hatású. A napégés okozta bőrpír mellett nehezen gyógyuló sebekre, műtéti hegekre, fekélyre, valamint ekcéma, rosacea és csípések esetén is bevált gyógynövény.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Aloe vera

A napégés elsőszámú ellenszere az aloe vera. Magyar kertekben ritkán marad meg, de ha mediterrán területen járunk és semmi nincs kéznél, akkor – érintetlen területről - akár frissen is szedhetjük. Amennyiben mégis sikerült otthon cserepes aloét nevelni, akkor vágjuk le egy levelét, és a kibuggyanó zselével kenjük be az érintett testrészt.

Ha a leégett testrész felhólyagosodott és emellett lázat, fejfájást, hányingert is tapasztalunk, forduljunk orvoshoz, bőrgyógyászhoz!

Így napozzunk biztonságosan:

  • Délelőtt 11 és 15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a tűző napon, mert ekkor a legerősebb az UV-sugárzás.
  • Fejfedésre használjunk megfelelő kalapot, kendőt.
  • Széles hatásspektrumú fényvédő terméket válasszunk, amely az UVA és az UVB sugarak ellen is védelmet nyújt, és naponta többször is kenjük be vele magunkat.
  • Ne hagyjuk ki a fület és a nyakat se, sőt a kéz- és lábfejet is kenjük be!
  • Fényérzékenységet kiváltó gyógyszerek szedése esetén tartózkodjunk a napozástól.

Címkék:
leégés, gyógynövény, hellovidék,