HelloVidék • 2022. április 11. 06:11
A medvehagyma a kora tavaszi erdő egyik jellegzetes növénye. A jótékony hatású növény gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik, így már sokan nekikezdtek a medvehagyma betakarításának. Persze mielőtt rohannánk és begyűjtenénk a friss hajtásokat, jó tudni, hogy a közkedvelt fűszernövény gyűjtésére milyen szabályok vonatkoznak. Most annak jártunk utána, hogy mire számíthat az, aki kereskedelmi céllal gyűjti be őket. Hiszen az erdők aranya után adózni is kell, aminek az elmaradása komoly szankciókat vonhat maga után.
Az egészséges és számos gyógyhatással rendelkező, védett növény levelei könnyen összetéveszthetőek a mérgező gyöngyvirágéval, viszont a levek megdörzsölése után azonban eltérő illatuk segíthet az azonosításban. Persze nem olyan egyszerű medvehagymát gyűjteni, mint azt a legtöbben gondolják. Nem csak arra kell figyelni, hogy miként különböztetjük meg más növényektől, de még a szedését szabályozó törvényeket is érdemes ellenőrizni gyűjtás előtt. Hogy mindenképp felkészült légy, cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a medvehagyma szedéséről, gyűjtéséről, eladásáról és persze tárolásáról is. Lássuk, mire érdemes figyelni, ha nem akarunk gigabírságot a nyakunkba akasztani.
Szigorú szabályozás
Érdemes figyelembe venni, hogy saját felhasználásra medvehagymát a március vége és április eleje közötti gyűjtési szezonban, állami erdőben napi 2 kilogrammig bárki szedhet, azonban árusításra gyűjteni kizárólag az erdő kezelőjének vagy tulajdonosának engedélyével szabad. Az erdők besorolásáról a hatóság interaktív erdőtérképéről lehet tájékozódni.
Jó tudni tehát, hogy a saját célra történő gyűjtés egy bizonyos mennyiségig rendben van. Viszont arra mindenképp legyünk tekintettel, hogy az így gyűjtött növényeket tilos értékesíteni. Sőt, a kereskedelmi célú medvehagyma gyűjtésre ugyanis egészen más szabályok vonatkoznak!
Sokan vállalkoznak arra, hogy a természetben fellelhető gyógynövényeket, gyümölcsöket begyűjtsék és felvásárlónak eladják. A nem védett, tehát szabadon szedhető termények értékesítése után is adózni kell, de a magánszemélyeknek (ide nem értve az egyéni vállalkozókat és az őstermelőket) 2016. január elseje óta kevesebbet, mint korábban. A legnépszerűbb, szabadon szedhető növények közé tartozik például a medvehagyma, a csipkebogyó, a levendula, a gyógyhatású csalán, valamint a szörp, limonádé, tea alapjául szolgáló bodzavirág. Éppen ezért fontos kiemelni, hogy ennek értelmében a medvehagyma kereskedelmi célú gyűjtéséhez minden esetben engedély szükséges
- hívta fel a figyelmet a NAV.
Hogyan adózzanak az értékesítők?
Az előzetes hozzájárulást magánterületre annak tulajdonosa, állami erdő esetén a területet kezelő erdészet állítja ki. Ezen felül a kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymára jelölési kötelezettség vonatkozik, azaz a címkén fel kell tüntetni a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot.
A felvásárlónak történő értékesítésből származó bevétel 25 százaléka minősül jövedelemnek, amelyből a felvásárló állapítja meg és vonja le az adót. A magánszemélyt a vadon gyűjthető termények értékesítéséből származó jövedelmével kapcsolatban adminisztráció vagy más adókötelezettség, így bevallási kötelezettség sem terheli. A felvásárló az ügyletről két példányban vételi jegyet állít ki – ezen fel kell tüntetni az értékesítő (gyűjtő) adatait –, melyből egy az értékesítő példánya
- írja közleményében a hatóság.
Példa a felvásárlónak történő értékesítésre:
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- bevétel (forint): 10 000
- jövedelem (bevétel 25%-a): 2 500
- Adókulcs (%): 15
- Adó (forint): 375
- Magánszemélynek kifizetett összeg (forint): 9 625
- A gyűjtőnek kell bevallást készíteni? NEM
Tartsd be a szabályokat, kerüld el a bírságot!
Az értékesítésre szánt medvehagyma gyűjtése tehát engedélyhez kötött és adóköteles. Ennek elmulasztása pedig komoly büntetést vonhat maga után.
Mulasztás esetén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, maximum 200 000 forintos büntetést szabhat ki magánszemélyre, amin felül a vétkes köteles megfizetni az elmaradt adót, továbbá az ehhez tartozó esetleges késedelmi díjakat is.
Az elmaradt adózáson felül az is büntethető, ha valaki az erdőtulajdonos engedélye nélkül árusítás céljára gyűjti a medvehagymát. Érdemes tehát résen lenni azoknak, akik tavasszal kereset kiegészítésként megrohamozzák az erdőt a medvehagyma szezonban.
Legnépszerűbb medvehagyma gyűjtő területek
Az ország legismertebb medvehagyma-termő termőterülete a Mecsekben található, amit hamarosan ellep a tavasz hírnökeként jegyzett, jellegzetes fokhagyma illatú, vér- és vesetisztító gyógynövény. A Mecsekerdő kezelésében lévő területeken, amelyek nem állnak természetvédelmi oltalom alatt, saját szükségletére bárki szabadon gyűjthet medvehagyma-levelet.
Az állami erdőkre vonatkozó szabályozás szerint ennek maximális mennyisége naponta legfeljebb két kilogramm. Kiemelt területnek számítanak egyébként az Éger-völgy, a Száraz-kút-pihenő, és az Égett-szállás is. A következő térképen tájékozódhatunk a Mecsekerdő Zrt. által kezelt erdőterületek erdészeti beosztásáról, védett természeti területekről és a medvehagyma kíméleti területekről is.