HelloVidék • 2021. november 21. 09:00
Tárkonyos legényfogó leves recept, legényfogó leves Mindmegette kínálatából: Tudd meg, mi a legényfogó leves eredete és hogyan készül a legényfogó leves tárkonnyal!
A magyar gasztronómia nem csak a fűszeres, ízletes sültekről, a gulyásról és a paprikás krumpliról híres – számtalan utánozhatatlan fogással állhatunk elő nap, mint nap, főként a levesek tekintetében, ugyanis nincs is jobb egy laktató, húsban és zöldségekben gazdag levesnél, főleg, ha még friss, puha kenyeret is tálalnak hozzá.
Cikkünkben egy tradicionális magyar leves, a legényfogó leves készítését mutatjuk be: eláruljuk, mi a legényfogó leves eredete, hogyan történik a legényfogó leves készítés, és hogy a legényfogó leves milyen hús felhasználásával a legfinomabb. Gondoltad volna, hogy a legényfogó leves csirkemell és marhahús felhasználásával is készülhet, sőt, akár májat is tehetünk bele?
A legényfogó leves eredete
A legényfogó leves nem más, mint egy magyaros raguleves, amit számtalan módon elkészíthetünk. A magyar hagyományok szerint a legényfogó leves egy olyan étel, amit rendszerint a lányos anyák készítettek a kiszemelt vőlegénynek, hogy az biztosan a család tagjává váljon – nem hiába a mondás, miszerint „a férfi szívéhez a gyomrán át vezet az út”. Nos, hogy a legényfogó leves, mint férjfogó „bájital” mennyire hatásos, arról eltérőek a vélemények, azonban egy valamit biztosan állíthatunk, még pedig azt, hogy a legényfogó leves receptje nem nehéz, és ha jól készítjük, garantáltan repetázni fognak belőle vacsoravendégeink.
Hogyan készül a legényfogó leves?
A legényfogó leves készítés tekintetében ahány ház, annyi szokás, azonban összességében elmondhatjuk, hogy a legényfogó leves egy magyaros raguleves, ízesítésében azonban nem a gulyás-típusú paprikás, hanem a tejszínes, savanykás ízvilágot képviseli – habár nem kötelező alapanyag, a legényfogó leves tárkonnyal fűszerezve igazán ízletes, és a mennyiben szeretjük a savanyú ízeket, a citromlevet sem kell sajnálnunk belőle.
Habár a legényfogó leves legtöbbször csirkemell felhasználásával készül (gyakorlatilag a tárkonyos csirkeragu leveshez hasonlóan), nyugodtan készíthetjük azt marhahúsból (marhanyak, lábszár) vagy akár sertéshúsból – sőt, ezeket kombinálhatjuk vegyesen is. A legényfogó leves nagyon gyakran tartalmaz gombát, illetve a csirkemelles verzióhoz nagyszerűen illik a csirkemáj is – teljesen a szakácsra van bízva a döntés. További variációs lehetőség a legényfogó leves kapcsán, hogy egyesek tejfölös habarást tesznek bele, míg mások egyszerűen főzőtejszínnel krémesítik a levest – neked melyik a szimpatikusabb megoldás?
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Legényfogó leves recept
Habár a legényfogó leves receptek számtalan verzióját ismerjük, mi a tárkonyos legényfogó leves recept mellett tesszük le a voksunkat, és azt javasoljuk, próbáljuk ki a vegyes húsos verziót – a végeredmény garantáltan isteni legényfogó leves lesz! Na de nézzük, hogyan történik a legényfogó leves készítése!
A legényfogó leves hozzávalói
- 500 g csirkemell
- 300 g marhahús
- 200 g csiperkegomba
- 1 fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 db sárgarépa
- 1 db karalábé
- 1 db petrezselyemgyökér
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 1 kis db zeller
- 1 db krumpli
- 2 ek szárított morzsolt tárkonylevél
- 1 citrom leve
- 1 kis pohár tejföl
- 2 ek liszt
- 50 g vaj
- só, bors ízlés szerint
- 1 kis darab csípős paprika ízlés szerint
- víz
A legényfogó leves készítése
- Tisztítsuk meg a zöldségeket! A leveszöldségeket (répa, petrezselyemzöld, karalábé, krumpli, zeller) kockázzuk egyforma, falatnyi méretűre. Járjunk el ugyanígy a húsokkal és a gombával is.
- A hagymát és a fokhagymát aprítsuk finomra, egy kevés sóval ízesítve dinszteljük meg a vajon. A tetszőlegesen kiválasztott húsokat a puhulás sorrendjében adjuk hozzá a hagymához: ez esetben először a marhahúst pirítsuk körbe, majd a csirkét is süssük kifehéredésig, sűrűn kevergetve. Sóval, borssal és erős paprikával ízlés szerint fűszerezzünk.
- Adjuk hozzá a legényfogó leves húsos alapjához a leveszöldségeket, majd engedjük fel vízzel és főzzük addig, míg a marhahús is meg nem puhult, a megtisztított és felkarikázott gombát pedig akkor adjuk hozzá, amikor a zöldségek már csak félig roppanósak.
- Amikor kész a legényfogó leves, a lisztből és a tejfölből készítsünk habarást, engedjük fel a legényfogó leves levével, majd ízesítsük a tárkonnyal, a citromlével és a csokor finomra aprított petrezselyemmel.
- Tálaljuk a levesünket friss kenyérrel! (Amennyiben szeretnénk, a levesbe levesbetét gyanánt főzzünk bele egy kis csipetkét!)
Legényfogó leves mellé mi illik?
A legényfogó leves egy gazdag egytálétel, leves és főétel egyben – éppen ezért önmagában is megállja a helyét az asztalon. Mivel a legényfogó leves gazdag húsokban, nincs szükség utána újabb húsos ételre, azonban nagyszerűen illenek a legényfogó leves mellé a magyaros desszertek, mint a rétes, a palacsinták, a piskótás sütemények és a különböző torták is.