Nem álom a havi 600 ezer forintos fizetés: mellé még napi két óra szieszta is jár

Agrárszektor2021. november 17. 10:30

Spanyolország az Európai Unió egyik legnagyobb mezőgazdasági termelője, amely azonban a termelési szint fenntartása érdekében - a gépesítés mellett - erősen épít az emberi munkaerőre is. A spanyol kertészetekben, mezőgazdasági vállalkozásokban dolgozó alkalmazottaknak jellemzően csak egy része spanyol, a többség azonban külföldi munkásokból kerül ki, akiket munkaközvetítő cégeken keresztül szerződtetik. De hogyan is fest ez ténylegesen? Milyen körülmények között és mennyit kell dolgoznia annak, aki egy ilyen vállalkozáshoz szegődik el? Milyen fizetséget várhat a munkájáért? - Az Agrárszektor erről kérdezett meg két, Spanyolországban élő és dolgozó magyart.

Sara Barcelonában él, és egy olyan consulting cégnél dolgozik, amely sokat segít a mezőgazdasági szektornak, ebből kifolyólag rálátással rendelkezik a spanyol fokhagyma-szektorra. Több nagyobb, komolyan termelő családi vállalkozással áll kapcsolatban. Ahogy az Agrárszektornak elmesélte, ezeken a területeken a munkaerő 65-70%-át dél-amerikaiak és románok adják, a többiek spanyolok. Ahhoz ugyanis, hogy itt valaki munkát vállaljon, nem végzettségre van szükség, hanem spanyol nyelvtudásra – közölte Sara, de hozzátette, minimális nyelvtudással is már munkába is lehet állni. Érdekesség azonban, hogy a spanyol munkáltatók nem törik magukat, hogy angolul, vagy már nyelven szót értsenek a külföldiekkel, a munkavállalónak kell alkalmazkodnia a helyzetnek.

Sara szerint ezeknél a vállalkozásoknál miden gépesítve van, így nincs szükség nagyobb személyzetre, csak a koordináláshoz és a takarításhoz kellenek emberek, illetve ha a vállalkozás kézzel tisztítja a megtermelt fokhagymát, akkor oda kellenek még emberek. De az egy egyszerű munka, így ahhoz se kell különösebb betanítás.

A munkaidő minden nap 2x4 órából áll: 10-14 óra között, majd 16-20 óra között kell dolgozni. 14 és 16 óra között pedig egy kétórás délutáni szieszta van, ami gyakorlatilag az ebédidő is.

Arra a kérdésre, hogy mennyit lehet ezzel a munkával keresni, Sara az Agrárszektornak elmondta, hogy a díjak napi tarifában vannak. A hivatalos kifizetés 41,31 euró/nap (15097 forint/nap), ez az állandó munkások fizetett napidíja. A termőföld-előkészítők ezzel szemben 60,48 eurót (22103 forintot) keresnek naponta. Vagyis az állandó munkások több mint 450 ezer forintot is megkereshetnek egy hónap alatt, de a termőföld-előkészítők akár 663 ezer forintos fizetést is összeszedhetnek.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az Agrárszektor beszélt Krisztiánnal is, aki korábban, még 2004-ben szamóca- és narancsszedőként dolgozott Huelva tartományban. Az egyik munkát egy közvetítőn keresztül szerezte, a másikat ő találta. Az első munkahelye egy több telephellyel rendelkező nagyvállalkozás volt, akik – egyebek mellett – szamóca-, mandarin-, és narancstermesztéssel is foglalkoztak. Ennél a cégnél Krisztián nemcsak a szamóca szedésével foglalkozott, de a gyümölcstermesztés minden folyamatában részt vett. A vállalkozás biztosított számára szállást is, és alapvetően permetezőnek tanitották, amihez el kellett végeznie egy tanfolyamot is.

A cikk folytatása az Agrárszektoron, ITT olvasható!

Címkék:
munkabér, külföldi munka, spanyolország, mezőgazdaság, agrárszektor,