Pais-Horváth Szilvia • 2021. október 18. 17:00
Kihasználva a melegebb, napsütéses októberi napokat, ha családi házban lakunk, ősszel mindenképpen ajánlatos pár karbantartási munkálatot elvégezni és vizsgálatot tartani. Soroljuk is, mire érdemes még a tél beállta előtt odafigyelni!
Az ősz nemcsak a kerti ágyások rendbetételének, a talaj feljavításának ideje, hanem az utolsó pillanatokban vagyunk ahhoz, hogy otthonunkat is felkészítsük a télre. Ha úgy döntesz, hogy valamilyen karbantartást végzel házadon a hideg idő beállta előtt, akkor ezeket feltétlenül csináld meg!
1. Ha eddig elmulasztottad volna: itt az ideje az éves tetővizsgálatnak
Kihasználva a melegebb, napsütéses októberi napokat, ha családi házban lakunk, ősszel mindenképpen ajánlatos egy alapos tetővizsgálatot tartani. A régi cserepek ugyanis idővel elöregednek, és ez más tetőfedő anyagokra is igaz. Azt sem árt tudni, hogy a régi cserépfedéseket legalább 15-20 évenként ajánlatos teljesen átrakatni. Ennyi idő alatt ugyanis sok cserép kifagy, eltörik, és a lécezés is gyakran alaposabb javításra szorul. Az elöregedett cserepek egyre könnyebben megrepednek, végül már előnyösebb, ha a tetőre részben, vagy teljesen új cserépfedés kerül, és akkor már érdemes cserélni, de legalábbis alaposan átnézni a lécezést. A még használható régi fedőanyag esetleg a tető egy kevésbé látható részén még felhasználható. A nagyobb javítások jelentős anyagi ráfordítást igényelnek, viszont a kisebb javításokkal nem érdemes várni. Jobb tehát megelőzni a bajt, nem pedig megvárni, míg átszivárog a rossz cserepeken az esővíz!
2. Kéménytisztítás vagy javítás
A fűtési szezon kezdetével fontos, ha eddig nem tettük meg, ellenőriztessük a kémények és a fűtőberendezések állapotát. A kémények átvizsgálása 2016. óta ingyenes, de a korábbi gyakorlattól eltérően a kéményseprő nem jön automatikusan, az egylakásos ingatlanoknál kérni kell. Ezt telefonon, vagy az erre szolgáló online felületen tehetjük meg: itt!
Ha a házba be van jegyezve valamilyen - akár másodállású - vállalkozás, akkor kötelező a szolgáltatás igénybevétele, és akkor már fizetni is kell érte. Elvileg ekkor is hívásra jön a kéményseprő, de a gyakorlat az, hogy az erre szakosodott vállalkozás szakemberei kérés nélkül is megjelennek.
Vegyestüzelésű fűtőberendezéseknél - a mellett is, hogy csak száraz, nem gyantás anyaggal tüzelünk - akár évente többször is indokolt lehet a kéménytisztítás. Aki bízik magában, ezt egy nem túl drága kéményseprő-eszközzel maga is megteheti, de ezt tényleg csak az ügyesebbeknek javasoljuk.
3. Ajtók és ablakok
Tekintve, hogy a tél a leghidegebb évszak, nem meglepő, hogy fontos otthonod megfelelő szigetelésének biztosítása. Ez általában az ablakokkal és ajtókkal kezdődik. Az olyan energiatakarékos megoldások, mint a tömítő csíkok és az ablakok záródásának a beállítása jelentősen csökkenthetik a téli fűtésszámlákat, ami hosszú távon komoly megtakarításokat jelenthet. Érdemes tehát ebből a szempontból is alaposan átvizsgálni az összes nyílászárót. Az ajtók-ablakok rossz szigetelésének oka lehet a vasalatok (pántok, zárak) elállítódása vagy meghibásodása is. Ha ilyen problémánk van, ezt ajánlatos szakemberrel megnézetni.
4. Szerszámok teleltetése
Amikor a hideg, fagyos téli időjárás közeleg és már alig akad tennivalónk a kertben, felmerül az a kérdés is: mi legyen a tároló mellett sorakozó kerti szerszámokkal, a fűnyíróval és már eszközökkel. A jó minőségű szerszámok nem olcsóak, de ha rendszeresen karbantartjuk őket, hosszú évekig jó hasznukat vehetjük.
- A kerti eszközök téli karbantartása azzal kezdődik, hogy az utolsó használat után érdemes alaposan letisztítani őket.
- A locsolótömlőkben ne maradjon víz, és ha van, az öntözőrendszert is szakszerűen téliesítsük.
- Az utolsó őszi használatkor ügyeljünk arra, hogy a benzines fűnyíróban ne maradjon üzemanyag. A fűnyíró késeit is élesítsük, majd olajozzuk meg.
- A kerti gépekről keféljük vagy töröljük le a rászáradt füvet és sarat.
- A négyütemű kisgépmotorok elterjedésével ne feledkezzünk el a rendszeres motorolaj-cseréről a használati utasítás szerinti időközökben, de legalább évente egyszer.
5. Terasz téliesítése
Utolsó pillanatban vagyunk ahhoz is, hogy eltervezzük, hogyan tudjuk felkészíteni a hideg, esős őszi napokra a teraszunkat, hisz nem mindegy, hogy a drágán megvásárolt kerti bútoraink és kiegészítőink hosszú évekig bírják még a strapát, vagy vehetünk belőlük újakat tavasszal. Ugyanis jobb, ha tudjuk, hogy a kerti bútorokban is nagy kárt tehet a fagy és a csapadék, így ezek védelméről is gondoskodnunk kell.
Ha a kerti bútoraink fémből és műanyagból készültek, nyugodtan kint hagyhatjuk, ha rendesen le tudjuk takarni. Fabútorok esetén már árnyaltabb a kép: a teak- és az eukaliptuszfa nagyon masszív, így a megfelelő impregnálás és letakarás után ezeket akár kint is hagyhatjuk, míg a festett fabútorokat érdemesebb a pincébe, vagy a garázsba elpakolni, ahol biztosan nem lesz semmi bajuk
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
– közölte a Globero szakértője, Könyves Máté a HelloVidékkel.
A letakarás előtt érdemes letisztítani a felületeket, és ha vízzel tisztítjuk, akkor mindenképp várjuk meg, amíg megszárad, mielőtt ráterítenénk a takaróponyvát. Télre a párnákat tegyük száraz, jól szellőző helyre, fa bútorok esetében pedig évente legalább egyszer kezeljük vagy kezeltessük le a fa felületeket. Ezt megtehetjük a téliesítés előtt is ilyenkor szeptemberben, hogy tavasszal ne legyen rá gondunk, viszont mindenképp ügyeljünk arra, hogy fabútort csak teljesen szárazon takarjunk le.
Érdemes egyébként is körbejárni a keretet, és megnézni, mit felejtettünk kint. Ilyenkor már nincs szükség se a grillsütőre, se a kerti nyugágyra, de a hintát is lassan érdemes téli pihenőre, a garázsba bevinni.
5 + 1. Takarítsd ki az ereszcsatornákat
Rengeteg levél hullott rá, egy nagy esőzés, havazás és fagy után pedig nagyon könnyen el tudják dugítani a csatornát. Érdemes ezt is, még november előtt lecsekkolni!