Molnár Miklós • 2021. május 24. 07:29
Országosan egyedülálló interaktív látványtér nyílt Dorogon 2020 januárjában. Naponta érkeztek a gyermek- és felnőttcsoportok a Reimann Bányászattörténeti Miniverzumba. A világjárvány kitörése egy évnyi kényszerszünetet teremtett, de májusban újranyitott az intézmény. Dankó Kristóf - aki egyben a város főépítésze is - alpolgármestert kérdeztük az újdonságokról és a kisvárosi lehetőségekről.
HelloVidék: Dorogot még mindig bányászvárosként emlegetjük, helytálló még ez a kijelentés?
Dankó Kristóf: Városunk mottója, „Jövőnket építjük, de múltunkat nem feledjük” ad választ erre a kérdésre. Fontosak gyökereink – bányászat, sváb hagyományok -, de a ma és a jövő elvárásait figyelve újítjuk meg településünket. Ennek a folyamatnak tervszerű lépéseként valósult meg az új interaktív látványtér, mely bányászmúltunknak állít emléket.
Mit láthatunk ebben a múzeumban? Mivel több ez, mint egy hagyományos múzeum?
Makettvilág mutatja be az elmúlt évszázadok bányászati fejlődéstörténetét. Mozgó csillék, gépek, a szénrakodó-modellje, és hatalmas terepasztalok várják az érkezőket. Sok bemutatott történet, dokumentum, rövidfilm segít megidézni a verejtékes munka és az újságpapírba csomagolt hagymáskenyér világát. Miniverzumnak nevezzük, nem múzeumnak, mert interaktív és élő.
Mi a kapcsolat ma a régi és az új világ között?
Mintegy 100 esztendővel ezelőtt kezdődött a várossá válás folyamata, létrejöttek a közintézményeink, amelyek a 20. század elején más formában, más területeken szolgálták a közügyet. Bányakaszinónkban a városi könyvtár kapott helyet. A megújított szecessziós épületet 2014-ben - a minden évben megrendezésre kerülő – Bányásznapon avattuk. Következő évben elkészült a településünk atyjaként tisztelt, dr. Schmidt Sándorról elnevezett agora. A bányaigazgató házának pengefala még ma is látható, díszítő elemként szolgál főutcánkon, a Bécsi úton. A bányászat fénykorában Nagyirodaként működő épület szintén a kétezres években szépült meg és kapott új, a jelen elvárásoknak megfelelő funkciót, mint Intézmények Háza. 1927-ben készült el városházánk, amelynek megújítása a következő évek feladata. Bejáratát a „Közjóért” felirat díszíti, amely alapvetően meghatározza céljainkat.
A világjárvány időszaka alatt mennyire torpant meg a város fejlődése?
A pandémia sajnos minden területen lassulást okozott. Az önkormányzati költségvetést alapul véve több nyertes pályázatunkat át kellett értékelnünk. Városunk kereskedelmi utcájának, a Mária utcának fejlesztése részben valósulhat csak meg, de örülünk annak, hogy elindulhat májusban a fejlesztés. Stadionunk megújul: ezekben a hónapokban készül a pályafűtés, öntöző- és szivárgórendszer kiépítése, a világtótestek kihelyezése. Bízunk abban, hogy az ősz folyamán befejeződik a projekt és megújult centerpályával, továbbá két új műfüves pályával gazdagodik – megyénkben egyedüliként - NBII-es csapatunk és Dorog. Januárban avattuk az országban egyedülálló intermodális csomópontot, a vasút-és buszállomás környezetét. Nálunk azonos peronra érkeznek a kötöttpályán és a közúton érkezők, így néhány perc alatt megoldható az átszállás a Budapest-Esztergom vonalon. Készül a négysávos tekepálya a művelődési ház alagsorában, a volt mozi területén. A beruházás újabb lehetőséget kínál a szabadidő értékes eltöltésére.
Dorogon érezhetően erős a lokálpatriotizmus, miben tudnak segíteni a civilek az önkormányzatnak?
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Számos egyesületnek, alapítványnak ad otthont Dorog. A sportszervezetek nem csak a versenysportot, de az amatőr mozgalmakat is összefogják. Nagyon sokan kerékpároznak és futnak, a klasszikus labdajátékok mellett a vizes sportok is népszerűek nálunk. Kiemelkedő számú az utánpótláskorú igazolt versenysportoló a településen. A főváros erős elszívó hatásával szemben úgy tudunk védekezni, hogy jó minőségű középfokú oktatási intézményünk van. Aki úgy dönt, hogy nálunk tölti a fiatalkorát, felnőttként is itt fogja keresni a családalapítás helyét.
Milyen jövőképet kínál Dorog az itt maradó fiatalok számára?
2022-re tervezzük az új telek kialakításokat a déli városrészben. Közparkjainkat folyamatosan fejlesztjük. Néhány éve elkészült a Kalandorka játszóterünk, 400 méteres rekortán burkolatú futópályánk.
Milyen munkalehetőség várja az iskolapadból kikerült fiatalokat?
Sok nagy cég van Dorogon és a környéken, és mindegyikkel jó kapcsolatot ápolunk, ami kiemelten fontos szerepet játszik abban, hogy beágyazódjanak a szűkebben vett közösségbe. A Baumit Kft. több mint egy évtizede termékeivel támogatja az önkormányzattal közös „Év Homlokzata” pályázatunkat. A Sarpi Dorog Kft. a Föld napjához kapcsolódó veszélyeshulladék-gyűjtési akciónapunkat alapozza meg, míg a városlakók mintegy 10%-át foglalkoztató Richter Gedeon Nyrt. Dorogi Fióktelepe faültetéssel és egészség megőrző programokkal teszi vonzóbbá városunkat. A célunk közös: érezzék jól magukat a Dorogon élők!
Fotó: Molnár Miklós