Ezzel az ősi módszerrel számolják fel a patkányinváziót a vidéki Magyarországon

Steiner Petra2021. március 31. 14:02

Kis túlzás nélkül, de ahol állattartással vagy növénytermesztéssel foglalkoznak, ott előbb-utóbb a kellemetlen rágcsálók is megvetik a lábukat. A feltételezésekkel ellentétben méretükhöz képest nem kevés sütnivalóval rendelkeznek, így elhamarkodott lenne alábecsülni őket, mert könnyedén kijátszhatják az aprólékos gonddal kihelyezett csapdáinkat. Amikor pedig a bolti „fegyverarzenál” csődöt mond, jöhetnek az igazi szakértők, akik négylábú társaikkal karöltve szakszerűen iktatják ki a betolakodókat. A bio rágcsálóirtás módszeréről egy Békés megyei, kutyákkal és görényekkel dolgozó csapatot kérdezett a HelloVidék.

Kolozsi-Kecskés Zsófiát és Zrena Zitát a hasonlóban utazó pesti ismerőseik csábították a patkányvadász szakmába, amely mindig tartogat újabb és újabb izgalmakat, lévén nincs két egyforma terep és akció. Eredeti foglalkozása egyikőjüknek sem tér el homlokegyenest a mostanitól: Zita lovasoktatóként, Zsófia pedig agrármérnökként egy állatorvosi rendelőben mindennap házi kedvencekkel foglalkozik. Az állatok szeretete mindkettőjük életét jelentősen áthatja, a sztereotípiákra rácáfolva azonban semmi problémájuk a fürge, szőrös négylábú rágcsálókkal.

Kezdetben, 2020. tavaszán még hobbiként mentek kutyákkal és görényekkel a patkánypopulációkkal sújtott terepekre, mondván jó móka négylábú segítséggel összefogni a rágcsálókat, ősztől viszont már vállalkozásként fogadták a megkereséseket. A munkát asztalos és burkoló párjukkal kiegészülve négyen koordinálják, míg az akció oroszlánrésze a saját tenyésztésű terrierekre és görényekre hárul, akik összehangoltan csípik fülön az utolsó randalírozó cincogót is. Mindezt azonban hosszas és alapos kiképzés előzi meg, hogy a bevetésre vitt állatok tudják, ki a valódi ellenség, és mikor a gazdáik szólítják őket, hallgassanak rájuk.

A görények előtte már találkoznak fiatal patkánnyal a nekik csövekből készített pályán, ahol gyakorolni tudják az egyes szituációkat, amik élesben várhatnak rájuk. Amikor először visszük őket, akkor már ismerős számukra a munka, de persze sosincs két egyforma eset. Első körben ezért csak akkor engedjük el őket, ha biztonságosnak, könnyűnek ítéljük meg a helyzetet, ekkor körülbelül négy hónaposak a görények. A kutyák akkor mennek bevetésre, amikor már megvan az összes oltásuk, de ekkor sem várjuk, hogy csúcsmunkát végezzenek, csak szokják a dobozban utazást, a terepen lévő zajokat, az ismeretlen embereket, állatokat

– magyarázta az alapos trenírozás fontosságát Kolozsi-Kecskés Zsófia. A Patkányvadász tagja ennek kapcsán hozzátette, habár sokan keresik meg őket azzal, hogy szívesen csatlakoznának hozzájuk munkakutyájukkal, azonban a nagy vadászösztön mellett elengedhetetlen, hogy a házőrző ebek tudják, a görény a barátjuk és egyben kollégájuk, aminek tudatosítása a négylábúakban szintén egy hosszú folyamat eredménye.

Habár a bevetés mindig más és más akciót tartogat a számukra, a koreográfia lényegében nem változik: a kutyák kiszagolják a pontos búvóhelyet, a görények kikergetik a csendben meglapuló rágcsálókat, hogy végül a házőrzőké legyen a végső dicsőség a kiiktatással. A módszer egyértelmű előnye, hogy a kihelyezettel csapdákkal ellentétben nem veszélyes a többi élőlényre, és még abban az esetben is hatásos, amikor a patkányok társuk kárán okulván szisztematikusan elkerülik a nekik kihelyezett kelepcéket. Patkányok azonban nemcsak az állattartással és növénytermesztéssel foglalkozó telepeken akadhatnak, még a családi házakban, sőt az új építésű lakásokban is előszeretettel vetik meg a lábukat.

Nemrégiben voltunk egy helyen, ahol azt gondoltuk, semmilyen takarmányt nem találhatnak, míg végül kiderült, hogy a cicának önetetőben volt kihelyezve a száraztáp, amit a patkány szemenként behordott a farakás alá. A kedvenc eledelén túl az udvaron álló diófa is nagyon csábító tud lenni, ha nem gyűjtik össze alóla a termést, de egy gyulai lakásnál szinte semmi nem indokolta, hogy megjelenjenek. A patkány eléggé territoriális állat, és ahogy nő a létszámuk, a hímek civakodni kezdenek egymással, a dominánsabbak pedig elkergetik az ügyetlenebbeket. Ők, ha találnak az élelemforrástól nem túl messze egy helyet, ahol nem bolygatják őket, ott megtelepednek. Ebben a házban ez a fürdőszoba alatti rész volt. A lakók úgy vették észre, hogy valami baj van, hogy a fürdőszobaszőnyeget valami elkezdte behúzni a helyiség közepén lévő lefolyóba. Előtte már hetente járt hozzájuk a fűtésszerelő, mire utóbb kiderült, azért nincs fűtés a nappalijukban, mert a patkányok elrágták a fűtés csövét, így nem jutott el odáig a melegvíz. Egyébként ezek az állatok szinte bármit meg tudnak enni, a villanyvezetékekről az összes műanyagot lerágják, mert a rágcsálóknak folyamatosan nő a foga, ezért szükségük van rá, hogy valamin koptassák

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

– mesélt el néhány hajmeresztő esetet Kolozsi-Kecskés Zsófia.

A „legtermékenyebb” bevetésen nem kevesebb, mint 160 patkányt terítettek le egy terményszárító telepen, de a néhány fős populációhoz is megéri kivonulniuk, mert a két-három állatból rövid idő alatt több tucat lesz, amik azontúl, hogy beszennyezik az élelmet, megölik, megbetegítik a jószágokat, még a házban is kárt tesznek. Egy házi patkány lehet, hogy évente csak 2x 3-10 utódot hoz a világra, vándorpatkány társa viszont már jóval szaporább, 6-8x is leellik egy év alatt 1-23 kölyökkel gazdagítva a világot, amik 8 hetes koruktól már maguk is ivaréretté válnak, így érthető, miért nem érdemes legyinteni a kertben szaladgáló egy-két patkányra sem.

Noha a két hetes várólistával dolgozó csapat egy két órás utazást igénylő körben maximalizálta a kiszállását, azonban a patkányprobléma nemcsak az ország délkeleti csücskét érinti. Kolozsi-Kecskés Zsófia elárulta, keresték már őket Győrből, Sopronból és egy Vas megyei telepről is, ahol értelemszerűen a távolságból eredő problémák miatt nem tudnak segíteni, de szakmai ismeretségeik révén mindig van kit ajánlani az érintett régiókban, ha rágcsálóirtás terén valaki a lehető legkörnyezetkímélőbb módon szeretne eljárni.

Címkék:
patkány, hellovidék,