Jeki Gabriella • 2020. december 19. 07:00
Bár mi, magyarok csak ritkán eszünk halat, de karácsonykor azért a legtöbb család asztalán helyet kapnak a különböző halételek. Az ünnepi halválaszték úgy tűnik bőséges és Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) tájékoztatása szerint a tavalyi áron lehet hozzájutni. A legközelebbi termelői halárusító pontok, illetve halboltok felkutatása azonban nem mindig könnyű feladat a fogyasztók számára. A HelloVidék most megmutatja azt az interaktív térképet, amellyel azonban ezt a problémát könnyedén orvosolhatjuk.
A szenteste szinte elmaradhatatlan fogása a hal, ennek eredete azonban több száz éves hagyományra vezethető vissza. Nézzük az ezekhez kapcsolódó magyarázatokat! Az első érvelés vallási alapokon nyugszik, mely szerint amikor Jézus az apostolokat az emberek halászaivá tette, a hal egyúttal a megtért és megkeresztelt ember szimbóluma is lett. A hal motívuma ebben a megközelítésben nem csupán a feltámadt Krisztusban való hitet jelképezi, hanem mindazokat, akik követik őt.
A karácsonyi halfogások második magyarázata néphagyományi alapokra vezethető vissza. Eszerint a hal, mint gyors mozgású állat, hasonló léptékű fejlődésre és haladásra ösztönzi az ünnepi asztal körül ülő család minden tagját. A halételek melletti harmadik szavazatot a halpikkelyek által „ígért” bőség kapja, amely a lencséhez hasonló jóléttel kecsegtetni az ünneplőket.
Mindezek eléréséhez adna hathatós segítséget a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL). Tájékoztatásuk szerint Magyarországon Karácsonykor hagyományosan az alaphal a ponty, a teljes fogyasztás mintegy 65-75 százalékát adja, de egyre jobban keresett az év végi ünnepekre az afrikai harcsa is. Ilyenkor egyre népszerűbbé válnak olyan szálkamentes halfajok, mint például a szürkeharcsa, a süllő és a pisztráng is, amelyek fogyasztása évközben még elenyésző.
Az év végén fogy el Magyarországon az éves halfogyasztás körülbelül 30-35 százaléka. Nagy öröm számunkra, hogy folyamatosan nő a hazai halfogyasztás, ami jelenleg évente 6,7 kilogrammot jelent egyedenként. Ez nagy előrelépés a 1990-es évekhez képest, amikor még 2 kilogramm körül alakult ugyanez a fogyasztás. Még így is nagy elmaradásban vagyunk az Európai Uniós átlagtól, ami évi 25 kilogrammos mennyiséget tesz ki egy főre levetítve
– tájékoztatott a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet.
A MA-HAL által készített interaktív térképen jól látszik, hogy a vidéki helyszíneken valóban bőséges a kínálat a termelői halárusító pontok, illetve a halboltok esetében. Most szemezgessünk ezekből:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Kaposvár és környéke: 9 halárusító pont
- Pécs és környéke: 20 halárusító pont
- Szekszárd és környéke: 6 halárusító pont
- Baja és környéke: 19 halárusító pont
- Nagykanizsa és környéke: 5 halárusító pont
- Zalaegerszeg és környéke: 10 halárusító pont
- Kecskemét és környéke: 10 halárusító pont
- Szolnok és környéke: 10 halárusító pont
- Szeged és környéke: 15 halárusító pont
- Debrecen és környéke: 18 halárusító pont
- Balaton part: 30 halárusító pont
A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szerint az idei karácsonyi halkínálat igen gazdag és az árak is a tavalyihoz hasonlóan alakulnak:
- az az élő ponty kilogrammonként 1100-1300 forint,
- a ponty szelet 2100-2200 forint,
- az afrikai harcsa filé 3000-3200 forint
- a busa törzs ára kilogrammonként 1200-1400 forint.
Azoknak is van azonban néhány jó hírünk, akik maguk szeretnek horgászni. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. a vírushelyzetre való tekintettel részlegesen feloldotta az áprilisi csónakos tilalmat. Az új szabályozás értelmében nem csak a Balaton északi, de már a déli oldalának partközeli sávjában is engedélyezik a csónakos horgászatot, azonban továbbra is kizárólag békés halakra.
Az elmúlt időszakban a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. a következő halakat telepítette az egyes helyszíneken a tóba:
- Révfülöp: 455 kilogramm kétnyaras süllő;
- Balatonfüred: 739 kilogramm egynyaras süllő;
- Fonyód: 3 590 kilogramm kétnyaras ponty;
- Balatonszemes: 3150 kilogramm két és háromnyaras ponty, illetve 2 720 kilogramm két és háromnyaras ponty;
- Fonyódliget: 3 630 kilogramm két és háromnyaras ponty, illetve 3 640 kilogramm vegyes két-háromnyaras ponty;
- Balatonföldvár: 6 960 kilogramm háromnyaras ponty, illetve 2 710 kilogramm háromnyaras ponty.
„Az állami horgász-, illetve halászjegy jogosultja által szabályosan kifogott és elvinni kívánt halat a vízpartról elszállítani gyorsan és kíméletesen leölve szabad. A 30 centiméternél kisebb testhosszúságú hal elszállítható élve is, kizárólag olyan tárolóedényben, amely biztosítja a számára a szükséges oxigéntartalmú vizet, és minimalizálja az állatot érő stresszhatásokat” – írja a 133/2013 (XII.21.) VM rendelet 28.§ (16) bekezdése a téli horgászatról, arra utalva, hogyan is vihetjük haza a halakat, amiket aztán a karácsonyi asztalra szánunk.
Téli horgászként érdemes azonban arra is odafigyelni, hogy a hideg évszakban történő horgászat meglehetősen veszélyes tevékenység, ráadásul megvannak a maga sajátosságai és törvényi korlátozásai. Összeszedtük ezeket is:
- a horgászengedély január egytől – december harmincegyedikéig érvényes;
- a téli horgászrend szerint horgászni november 01-től – március 31-ig 06:00-18:00 óráig lehet;
- a téli horgászrend érvényességi ideje alatt a napijegy a horgász által meghatározott napon, ugyanebben az idősávban érvényes; ezen időszakon kívül, horgászkészséggel a vízparton tartózkodni tilos;
- halradar használata november 1-től február 28-ig tilos;
- a mostani enyhe időben is sokszor lehet nagyobb mennyiségű keszeget fogni;
- a horgászat csak és kizárólag reggel 5 és este 7 óra között lehetséges a hatályban lévő egészségügyi előírások betartása mellett;
- fontos, hogy a stégen, bódéban csak a közeli hozzátartozók tartózkodhatnak (nagyszülő, szülő, gyermek), ám az unokatestvér már nem minősül közeli hozzátartozónak;
- még ha egy kicsit jobb idő is van, egész napos téli pecára praktikus a termoruha és a bélelt bakancs.