HelloVidék • 2020. október 27. 15:03
Mindenki számára ismerős lehet az a furcsa szag, ami a városok, falvak utcáin kezd terjengeni, amint megérkeznek a hidegebb napok és elindul a fűtési szezon. Az utóbbi napokban többször is írtunk róla, hogy ebben az időszakban jelentősen romlik hazánkban a levegő minősége, ám azt sokan talán nem is tudják, hogy ez nemcsak a szabadban, hanem a négy fal között is problémát okozhat. Ha nem figyelünk néhány egyszerű szabályra könnyedén egészségtelenné válhat a lakásunkban is a levegő, ami betegségekhez, rosszulléthez vagy mérgezéshez is vezethet.
Az ősz érzekésével egyre hidegebbek az éjszakák, napközben is fokozatosan csökken a napi átlag hőmérséklet és egyre gyakrabban érezhetjük úgy, hogy fel kell tekernünk vagy éppen be kell gyújtanunk a fűtést. Otthonunknak ősszel és télen már-már alapvető adaléka a lakásban fokozatosan szétáradó meleg, a pattogó fa hangja vagy éppen az a bizonyos "fűtés illat".
Korábban már írtunk róla, hogy a kellemes meleget nyújtó fűtőeszközök azonban rengeteg veszélyt is tartogathatnak, ha nem figyelünk a karbantartásukra és néhány szabályra. A Pénzcentrum még a fűtési szezon elején hívta fel a figyelmet a fűtések ellenőrzésének fontosságára, hiszen a hónapok óta nem használt tüzelőberendezésekben meglazulhatnak például a tömítések, az alkatrészek elmozdulhatnak, ezért az első fűtési nap előtt érdemes szakemberrel kell átvizsgáltatni.
A benti meleggel, a fűtések elindításával, viszont a kinti környezetünkre is jelentős hatással vagyunk. A fűtési szezonnal több településen nőtt a légszennyezettség. Három nappal ezelőtt két helyen már a veszélyes besorolást is elérte a levegő minősége a magas szálló por miatt. A Nemzeti Népegészségügyi Központ legfrissebb információi szerint jelenleg tizenkét településen kifogásolt a levegő minősége.
A kültéri levegőminőség romlása mellett, a fűtés, kandalló, kályha használata a benti levegő minőségét is ronthatja. Problémát jelenthet, hogy a hidegebb napokon egyre ritkábban nyitjuk ki az ablakot. Az alapos szellőztetés pedig az őszi-téli időszakban talán még fontosabb lehet.
A lakás levegőjében felhalmozódhat a szén-dioxid, a szén-monoxid vagy egyszerűen csak a vízpára, ami a lehűlt falakon és ablakokon lecsapódik. A nedvesség pedig segíti a penészgombák és poratkák megtelepedését, ami különböző allergiás jellegű, légúti megbetegedésekhez vezethet.
Fokozott veszélyt jelent a szén-monoxid: a tavalyi adatok szerint 15-en hunytak el és 375-en sérültek meg a szén-monoxid-szivárgások miatt Magyarországon.
A tragédiák és a fűtési szezonnal járó kellemetlenségek, egészségügyi problémák nagyrésze pedig elkerülhető lenne, néhány egyszerű szabály, tipp betartásával. A HelloVidék most összegyűjtötte a legfontosabbakat, amikkel könnyedén és egészségünkre is kellően vigyázva vészelhetjük át a hidegebb évszakokat.
1. Télen is szelőztessünk
A mérgezések elkerülése és a párásodás megakadályozása érdekében a fűtőeszközök karbantartása mellett a lakás szellőztetéséről is rendszeresen gondoskodnunk kell. A szén-monoxid akkor alakul ki, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz elhasználja a szoba levegőjét az égéshez, és nincs meg a szükséges levegő-utánpótlás. Érdemes lehet beépíteni az ablakokba légbevezető rést. A légbevezető résen át meginduló légáram elegendő ahhoz, hogy javuljon otthonunkban a levegőminőség, a légszennyező anyagok és a pára szintje pedig jelentősen csökkenjen.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha nincs lehetőségünk különböző nyílásokat beszerelni az ablakokba, akkor szellőztessünk hagyományos módon. Naponta többször tárjuk ki az ablakokat, és így rövid ideig, de intenzíven szellőztessünk. Ez a rövid, pár perces idő elég lehet arra, hogy a párás, szennyezett meleg levegő kitóduljon a lakásból.
2. Portalanítás
Már a fűtés megkezdése előtt kiemelten fontos a portalanítás is, mivel a nyáron leülepedett pollen és por a bútorokon, a szőnyegekben és a kárpitokon könnyen felhalmozódhat, amit a fűtés meleg levegője pillanatok alatt felkavar. A szennyeződések lerakódhatnak a fűtőtesten, ezért ezeket is fontos megtisztítanunk, mert a feláramló meleg levegő magával ragadja a szennyezőanyag szemcséit, amelyeket belélegzünk. Ezért a fűtési szezon megkezdése előtt és télen is ügyeljünk a megfelelő portalanításra, takarításra.
3. Légtisztító használata
Előfordulhat, hogy bizonyos esetekben ezek a megoldások nem bizonyulnak elegendőnek. Ilyenkor a lakás levegőminősége légtisztítókkal is javítható. Érdemes a berendezés megvásárlása előtt tájékozódni a készülék hatékonyságáról. A légtisztítók elsősorban a por, a pollen, dohányfüst és a baktériumok szintjét csökkentik a lakótérben, egyes típusaik a vírusok és illékony vegyületek, szagok kiszűrésére is alkalmasak. Viszont a penész és atka problémák megszüntetésére nem jók, mivel ezeknél a kiváltó okot, vagyis a nedvesedést kell megakadályozni.
4. A pára nem mindig rossz
Nem csak a szennyezett beltéri levegő okozhat kellemetlenségeket vagy rosszabb esetben betegséget. A téli levegő extrém szárazsága szintén sok baj forrása lehet. Az ideális 30-50% közötti páratartalmat legpontosabban szobai párásítóval lehet biztosítani. Nem mindegy azonban a párásítás módja. A ventilátorral működő párásítók közvetlenül a fűtőcsatornákba fújják a nedvességgőzt, hogy növeljék a levegő nedvességtartalmát és csökkentsék a statikus elektromosságot. Ez segíti a légzést és megakadályozza a torok, az orr kiszáradását. A korszerű aeroszolos szobai párásítók úgy porlasztanak, hogy a permetre ne tapadhassanak rá baktériumok. Erősítheti ezt a hatást, ha a párásító megfelelő szűrővel is el van látva.
+1. Segítő növények
Korábban írtunk róla, hogy egy kutatás alapján vannak olyan dísznövények, amelyeknek érdemes helyet szorítani az otthonunkban, mivel ezek nemcsak szépek, hanem képesek kiszűrni a toxikus anyagokat a levegőből, megfelelő szinten tartani a párát és még friss oxigént is termelnek.