Jeki Gabriella • 2020. szeptember 15. 06:56
Egyre nagyobb gondot okoz a szakemberhiány a cipős szakmában, miközben az elmúlt években teljesen racionális méreteket öltött az utánpótlás igény. A megoldás nem egyszerű, hiszen egyrészt a képzés is iskolarendszerű oktatáshoz kötött, másrészt a dolgozó nők közül többen élnek a lehetőséggel és negyven éves munkaviszony után nyugdíjba mennek, harmadrészt pedig a fiatalok szívesebben választanak manapság úgynevezett „trendibb” szakmákat. Ezért gondolta újra a cipész, cipőkészítő és cipőjavító tanulók képzését a szigetvári Manifaktor Kft. Úgy döntöttek, hogy minden eszközzel megtalálják a megfelelő utánpótlást, miközben a szakmát is megpróbálják népszerűsíteni. A HelloVidék most Papp Juditot, a vállalkozás ügyvezetőjét kérdezte a lehetőségekről, irányokról és a cipős szakma rejtelmeiről.
Egyszerűen kiöregedik a cipős szakma. Ezzel a drámai mondattal kezdtük a témával kapcsolatos beszélgetést, de rögtön utána már érkeztek is a megoldási alternatívák. Mert bár a szakemberek tudják, hogy nem egyszerű megtalálni a megfelelő utánpótlást, az eszközökből még korántsem fogytak ki. Sőt, tanulóképzés rövid időn belül fontos részévé vált a szigetvári Manifaktor Kft. gyárának, ráadásul minden dolgozóra és a diákokra is kitűnő hatással volt.
Ez a fajta a képzés évtizedek óta megszűnt a középfokú intézményekben. A rendszerváltás után ugyanis úgy tűnt, hogy a munkaerőpiacon elegendő számú szakember van jelen, és nem az akkori döntéshozók nem érezték szükségét a további képzéseknek. Ám mára ezek az egykor lelkes és tehetséges szakemberek kiöregedtek, miközben kimaradt egy teljes generáció. A dolgot tovább nehezíti, hogy más okból is megcsappant a szakképzett munkaerő: a 8-10 éve elindult trend szerint a nők ugyanis negyven évnyi munkaviszony után nyugdíjba mennek, akik szintén kiesnek a termelésből
– mondta el a HelloVidék kérdésére Papp Judit ügyvezető.
A vállalkozás hosszú évek után kereste meg a szigetvári Zrínyi Miklós Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Általános Iskolát. Feltették a kérdést, hogy partnerek lennének-e cipész, cipőkészítő és cipőjavító szakképzésben. A válasz természetesen igen volt. Ám míg évekkel ezelőtt, kezdetekben még sokan jelentkeztek a képzésre, ez a lelkesedés ma már kissé alábbhagyott. Pedig a szakmának Szigetváron komoly rangja van, főként a családi kötödések miatt.
Évente 10-14 fő indult egy osztályban, de a fluktuáció igen változónak bizonyult. Számunkra azonban nagyszerű hozadékot jelentett, hogy évente 3-4 ember be tudott ülni a távozó nyugdíjasok helyére. Ám a képzés és az érdeklődés is sokat változott az elmúlt időszakban. Jól látjuk, hogy vannak divatszakmák és divathullámok, amelyek egyre komolyabban határozzák meg a fiatalok pályaválasztását. Nem véletlen, hogy az utóbbi néhány évben már elég nehéz volt jelentkezőket találni, néhány diákkal pedig az oktatási intézmény sem tudja elindítani a képzést
– mutatott rá a szakember.
A vállalkozás akkor döntött úgy, hogy felveszi a versenyt a gyorsan változó trendekkel és létrehoztak egy saját, akkreditált tanműhelyet, ahol minden évfolyamos diákot gyakorlati képzésre tudnak már fogadni. Ahogy azt az ügyvezető elárulta, ez egyfajta szemléletváltást is hozott az életükbe: a dolgozók minden korábbinál szívesebben adták át a tudásukat és szakmai tapasztalataikat az utódaiknak, miközben a diákoknak szinte a második családjuk lett a cipőgyár. Emellett jó hatással bírt a szervezeti kultúrára is, hogy a generációk egymás mellett dolgoztak egy közös cél érdekében.
Folyamatosan igyekszünk népszerűsíteni a cipős szakmát, de egyre nehezebb a dolgunk. A munkafázisok egy jelentős része ugyanis betanított munka, ám más részeihez jelentős szaktudásra van szükség. Évről évre részt veszünk a kamara által szervezett nyílt napokon, folyamatosan kapcsolatban vagyunk az általános iskolákkal, megjelenünk az iskolák pályaválasztással kapcsolatos rendezvényein, de közben gyárlátogatásokat és interaktív foglalkozásokat szervezünk. Ilyenkor a tanműhelyünkbe is elvisszük a gyerekeket, ahol közvetlen közelről is megismerkedhetnek a szakma kreatív és izgalmakkal teli oldalával
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
– emelte ki Papp Judit, hozzátéve, hogy a cipőkészítés eddig nem került be sajnos a hiányszakmák közé, pedig az ezt választók számos plusz bevételre tehetnek szert, mert az ösztöndíjuk felett egyéb támogatásban is részesülnek.
A plusz támogatást ígérő hiányszakmákkal, illetve a sláger- vagy divatszakmákkal azért ennek ellenére is nehéz felvenni a versenyt. Papp Judit azonban elárulta, hogy az a diák, aki ügyes és jól végzi a munkáját a gyakorlati évei alatt, annak biztos állása van a szigetvári cipőgyárban. A vállalkozás a végzést követően biztos munkahelyet biztosít, miközben garantálja, hogy a dolgozók hónapról-hónapra, időben megkapják a fizetésüket, elszámolják a túlórájukat, de a cafetéria is szerves része a jövedelmüknek. A többi pedig csak a dolgozón múlik.
Új stratégiát kell kidolgoznunk ahhoz, hogy a szakember utánpótlásunk a jövőben is megoldott legyen, ezért az egyik ötletünk az, hogy szeretnénk elmozdulni a felnőttképzés irányába. Ehhez adott már a korszerűen felszerelt, univerzális tanműhelyünk is. Látjuk, hogy miután állandó a versenyfutás a szakképzés és a munkaerőpiac igényei között, ezért nekünk is sokkal rugalmasabban kell alkalmazkodnunk a piac elvárásaihoz
– zárta gondolatait a szigetvári szakember. A hozzájuk hasonló tanulóképzésre vállalkozó cégeknek ugyanis szó szerint a létfenntartás kérdése, hogy kinevelje a saját szakember-utánpótlását.