HelloVidék • 2020. szeptember 2. 15:06
Beköszöntött az ősz, ami a kutyatartók kedvenc évszaka, hiszen a színes levelekbe öltözött táj látványa és a kevésbé meleg napok tökéletes időszaknak számítanak a hosszabb sétákhoz. Néhány dologra azonban érdemes figyelnünk, ha el akarjuk kerülni a bajt, hiszen az őszi természet gyakran veszélyes is lehet.
A naptár szerint mostanra megérkezett az ősz, amit sokan nagyon kedvelnek a kevésbé szélsőséges hőmérséklet, a nyugalom és a látványos több színbe öltöző táj miatt is. A kutyásoknak kifejetetten jó időszak következhet, hiszen az őszi időjárás alkalmas a hosszú, aktívabb sétákra és a kinti közös játékokra. Néhány dologra azonban érdemes figyelni, amikor beköszönt az ősz.
A HelloVidék a The Spruce listája alapján összegyűjtötte miket kell észben tartanunk, hogy megőrizhessük kutyánk egészségét ebben az évszakban is.
1. Vigyázzunk a levélkupacokkal!
Amint elérkezik az ősz, az internetet elárasztják a levelekben játszó kutyákról készült videók és fotók. Nagyon jó móka lehet, de néhány óvintézkedés nem árt a játék előtt, hogy elkerüljük a balesetet.
- Győződjünk meg róla, hogy nincs éles gereblye vagy egyéb kerti szerszám, amelyet esetleg a levelek összegyűjtésére használtunk a kupacban!
- Ne felejtsük el, hogy ezek a levélkupacok a vadállatoknak a biztonságos búvóhelyet jelenthetik. Gyakori, hogy sündisznók vagy más apró állatok üreget készítenek a halomba.
- Ha a levelek hosszú ideig feküdtek, különösen ha nedves volt az idő, akkor a penész és más kockázatos baktériumok menedékévé válhatnak. Ha a levélhalom nem friss inkább kerüljük, el és ne hagyjuk, hogy kutyánk játszon benne.
2. Folytassuk az élősködők elleni kezeléseket!
Nem szokatlan, hogy az emberek az őszi idő beköszöntével befejezik az élősködők (kullancsok, bolhák, szúnyogok) elleni kezeléseket, mivel általános tévhit, hogy ha vége a nyárnak, a bolhák és a kullancsok száma sokkal alacsonyabb.
Ha ősszel enyhe marad az idő, akkor előfordulhat, hogy még több élősködővel találkozhatunk a szabadban.
3. Maradjon látható!
Ősszel az éjszakák egyre hosszabbak, ezért gyarkan már sötétben, szürkületben indulunk a sétára. Ha alkonyatkor vagy hajnalban, vagy akár sötétben kell kivinnünk kedvencünket mindig használjunk valamilyen láthatósági eszközt. Hasznos lehet a láthatósági mellény, világító gallér vagy nyakörv, de a legfontosabb, hogy tartsuk pórázon négylábú barátunkat.
4. Figyeljünk a gombákra!
A gomba az őszi hónapokban sokkal elterjedtebbé válik. Természetesen vannak olyanok, amelyek ember és kutya számára is biztonságosak, de jó pár típus mérgező lehet.
Ha kutyánk egyébként is rendkívül falánk és hajlamos felszedni a séta közben talált ételeket, akkor az a legjobb, ha elkerüljük az erdős területeket, vagy pórázon tartjuk, hogy megakadályozzuk a mérgezést. Ha a kertben gombát látunk jobb, ha eltávolítjuk.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
5. Újra itt az allergia?
A szezonális allergiák felerősödhetnek akárcsak tavasszal, amikor az összes növény virágzik és növekedni kezd. Az ősz is hozhat újdonságokat allergia szempontjából.
Kutyáknál az allergia gyakran tüsszögésként és orrfolyásként jelentkezhet, de súlyosabb esetben légzési problémákat és viszketést vagy akár bőrkiütéseket is okozhat.
Néha segíthet egy alapos törölközés vagy fürdés, miután bejöttünk a sétáról. Súlyos allergia esetén érdemes tanácsot kérnünk az állatorvosunktól, aki adhat antihisztamint vagy más gyógyszert, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében.
6. Vigyázz vadgesztenye!
A vadgesztenye mérgező a kutyák számára, ezért érdemes ügyelnünk rá, hogy játék közben ne próbálják felvenni vagy éppen megenni a gesztenyét.
Hirtelen lenyelve a gesztenye eltömődést okozhat és ha elegendő mennyiséget fogyaszt belőle a kutya, akkor meg is betegethet, mivel eszkulin vegyszert tartalmaz, amely mérgező a számukra. A vadgesztenye lenyeléséből származó halálesetek nagyon ritkák, de súlyos rosszullétet okozhat.