Jeki Gabriella • 2020. augusztus 25. 06:31
Támogatott mesterképzéseket és vizsgákat indítanak a vidéki iparkamarák 2020. augusztus végén. A tanfolyam és vizsgadíj finanszírozására korlátozott létszámkeretig támogatási lehetőség áll rendelkezésre, ami jó lehetőséget biztosít azok számára, akik szeretnének új szakmai tudásra szert tenni. A támogatás odaítélésének azonban van egy alapvető feltétele: ez a szakképzésben tanulók gyakorlati képzésében való részvétel, vagy annak vállalása, hogy a jelölt, illetve a vállalkozás, a támogatott mesterképzés elvégzését követően abba bekapcsolódik. A HelloVidék most körbejárta a lehetőségeket mind a szakmák, mind a támogatási alternatívák tekintetében.
Több kereskedelmi és iparkamara ad évek óta lehetőséget a gyakorlati képzőhelyek szakoktatóinak a mestercím megszerzésére támogatott formában. A tanulók gyakorlati képzését végző vállalkozások leendő oktatói vagy azon vállalkozások oktatói számára áll nyitva, akik kötelezettségvállalási nyilatkozatot tesznek, hogy a mesterlevél megszerzése után a gyakorlati oktatói tevékenységet megkezdik. A tét nem kevés: a támogatás mértéke nem kevesebb, mint 80 százalék. Ez esetben a részvételi díj 82 000 forint, míg enélkül a részvétel csak önköltséges formában lehetséges. A tanfolyam és vizsgadíj mértéke idén 395 000 forint.
Ez tudják azok megspórolni, akik vállalják a képzésekkel együtt járó feltételeket:
- a tanfolyam időbeosztása: heti két-három alkalommal délutánonként;
- a képzésről való hiányzás megengedett maximális mértéke: 20 százalék;
- a vizsga várható időpontja: 2020. december eleje;
- a képzések csak a megfelelő számú jelentkező esetén indulnak: minimum 8 fő;
- a mestervizsgára felkészítő képzés: elméleti és szakmai gyakorlati modulokból áll.
És hogy mi a mesterképzés célja? Hogy a jelölt a magasabb szintű szakmai elismertséget jelentő „mester” címet megszerezze, ezzel együtt a szakmát tanuló fiatalokkal magasabb szakmai színvonalon, pedagógiailag is tudatosan foglalkozhasson. A mestervizsga biztosítani tudja a szakemberek számára a szakmai fejlődés és az egzisztenciális életpályamodell, karrier kialakításának lehetőségét is. A képzés feladata, hogy a jelöltet a cím viselésével együtt járó szakmai követelményekre felkészítse, aki megszerezheti a vállalkozás indításához és működtetéséhez, valamint a tanulóképzéshez szükséges alapvető pénzügyi, gazdasági, vezetési, munkaügyi és jogi információkat, a tanulók gyakorlati képzéséhez, alkalmazottak foglalkoztatásához nélkülözhetetlen pedagógiai ismereteket, amiket képes lesz készségszinten alkalmazni.
A kereskedelmi és iparkamarák felhívják azonban a figyelmet arra, hogy a támogatásban részesülők száma korlátozott, illetve arra, hogy a mestertanfolyam minden esetben négy részből áll, és minden egyes részt eredményes vizsgával kell lezárni:
- vállalkozási ismeretek,
- pedagógiai ismeretek,
- szakmai elméleti ismeretek,
- szakmai gyakorlati ismeretek.
A mester, mint fogalom évszázadok óta a minőséget, a szakma legmagasabb szintű rangját jelenti. A kitüntető cím napjainkban, a hagyományokon alapuló munkaszeretet és tisztelet mellett, a modern korhoz való alkalmazkodást, az új berendezések, alapanyagok, technológiák ismeretét is jelenti
– fogalmazta meg a mesterképzés fontosságát kérdésünkre a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Pécsett például az alábbi szakmákban indítanak most augusztus végi jelentkezési határidővel képzéseket:
- autóelektronikai műszerész
- autószerelő
- cukrász
- festő, díszítő, mázoló és tapétázó
- karosszérialakatos.
A jelentkezéshez csatolni kell az adott szakma mestervizsga követelményében meghatározott szakmai képesítést, tehát a szakmunkás-bizonyítványt vagy a szakmai képesítést igazoló bizonyítványt, illetve adott esetben az eredményesen letett szakirányú technikus vagy mérnöki vizsgabizonyítványt, oklevelet, egyéb beszámítható vizsgák bizonyítványait, de elfogadják az1996-tól letett mestervizsgát igazoló bizonyítványt vagy egyes mestervizsgarészek letételéről szóló igazolást is. Emellett szükség van a szakirányú szakmai gyakorlat 30 napnál nem régebbi igazolására. A kamarák a bizonyítványokkal és igazolásokkal nem megfelelően ellátott jelentkezéseket nem veszik figyelembe.
A HelloVidék utánanézett más kamaráknál is a támogatott mesterképzési lehetőségeknek, most ezekből szemezgetünk:
- A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara augusztus eleje óta várja a fodrász, kozmetikus, bútorasztalos, szakács, autószerelő, CNC gépkezelő, festő, díszítő, mázoló és tapétázó, hegesztő, valamint pincér mester szakmákban a jelentkezőket, ugyanezekkel a feltételekkel.
- A Soproni Kereskedelmi és Iparkamara kozmetikus, gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat szerelő mesterképzést hirdetett még július közepén, augusztusi indulással.
- A Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara minimálisan 6 fő jelentkező esetén szervez felkészítő tanfolyamokat 25 szakmában, köztük többek között optikus, speciális lábápoló vagy épp szerszámkészítő mester terülteken a hagyományos szakmák mellett.
- A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szintén augusztus elején hirdette meg a támogatott képzés lehetőségét gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat szerelő, karosszérialakatos és autószerelő szakmákban.
A mestervizsgára felkészítő tanfolyamokat a területi kamarák szervezik és bonyolítják. A képzések időtartamáról, ütemezéséről, költségeiről az illetékes területi kamara tud bővebb felvilágosítást adni.