Gáspár Adrienn • 2020. augusztus 19. 06:44
Hónapokkal ezelőtt még azon kellett aggódniuk a balatoni szolgáltatóknak, hogy hogyan tudnak fennmaradni. Hogy hogyan tudják elkerülni a végleges bezárást és az alkalmazottak elbocsájtását. Most, hogy már nem kell otthon maradnunk és nagyjából szabadon lehet közlekedni az országban az emberek újra elkezdtek utazni, és a legtöbbjük idén a belföldi nyaralás mellett döntött. Az elmúlt hetekben a HelloVidék is körbenézett a Balaton partján és a Balaton-felvidéken. Az utunk során azt tapasztaltuk, hogy egész nyugodtan ki lehet akasztani a „megtelt” táblát. A gazdaság jelen helyzetéről és a várható bevételekről Hoffmann Henriket, a Balatoni Turizmus Szövetség elnökét, a magyar tenger telítettségének a járványra gyakorolt hatásáról pedig dr. Kemenesi Gábort a Pécsi Tudományegyetem virológusát kérdeztük.
Tavasz elején még arról számoltunk be, hogy nagyon nehéz helyzetbe kerültek a vendéglátók a koronavírus-járvány magyarországi megjelenése miatt. Sokuk csak a kormány által biztosított segély csomagnak köszönhette, hogy fenn tudott maradni, azonban sokan nem voltak ilyen szerencsések és kénytelenek voltak véglegesen bezárni. Most, hogy lazultak a szabályok és újra lehet utazni fordult a kocka.
Ha nem is gyorsan, de júniusban újraindult a balatoni idegenforgalom. Júliusban és augusztusban pedig felfutott, talán még magasabbra is, mint ahol tavaly tartott ugyanebben az időszakban. Azonban az egész év gazdasági sikerességének szempontjából kulcskérdés az őszi időszak, hiszen a nagy fesztiválok idén elmaradtak, ugye ez hatalmas kiesés volt mind vendégéjszakákban, mind a Balaton árbevételének tekintetében. Szerencsére idén nagyon sokan választották a Balatont
– fogalmazott Hoffmann Henrik, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke.
Nemrég mi is körülnéztünk a Balatonon, hogy hányan is választották a magyar tengert idén az Adria helyett. Számunkra is meglepő volt, hogy akármerre indultunk el mindenhol telített éttermeket és szállásokat találtunk. A délipart egyik közkedvelt éttermében csak este fél tízre kaptunk már asztalt. Az északi parton két hétre előre szinte alig találtunk szabad szobát, végül a parttól kicsit beljebb Tapolca közelében leltünk rá egy kis panzióra, ahol még fogadtak bennünket. Azonban itt nem voltunk rutinosak, nem foglaltunk előre asztalt. Gondoltuk, ha nem a parton szeretnék vacsorázni, akkor nem lesz rá szükség. Azt fontos kihangsúlyozni, hogy mindig tájékozódjunk előre az éttermek nyitva tartásáról, hiszen nagyon sok csak szerdától vasárnapig fogad vendégeket. A Káli-medence irányába vettük az irányt, négy éttermet jártunk körbe, ezek közül egy zárva volt a többiben pedig nem volt szabad asztal, így végül Badacsonyban kötöttünk ki, ahol végre fogadtak bennünket.
Bátran ki lehet tenni a „megtelt” táblát. Júniusban a hétvégék voltak ilyen terheltek, de augusztusban azt tapasztaljuk, hogy már a hétköznapok is ugyan olyan telítettek, mint a hétvégék. Augusztus az ugye a nyár gerince, mindenki ilyenkor megy szabadságra ezért is lehet sok emberrel találkozni a különféle turisztikai központokban. Azonban a forgalomnak is van egy maximum kapacitása, nem lehet több vendéget fogadni, mint amennyit elbír az adott hely
– mondta a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke.
Hogy a Balaton vissza tudja-e hozni az elveszített bevételeket az még nagy kérdés. Sok múlik azon, hogy mennyire lehet megnyújtani a szezont. A nyári fesztiválok ugyan elmaradtak viszont ősszel a kisebb gasztronómiai rendezvényekkel még lehet számolni. Így talán a tavasz kiesését az ősz vissza tudja hozni és hasonló évet tudnak zárni a tó partján, mint tavaly.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az, hogy az emberek idén inkább a belföldi utazások mellett döntöttek jót tett a gazdaságnak, de mi a helyzet az egészségünkkel? A nyár elején a szakemberek többször is felhívták a figyelmünket arra, hogy milyen szabályokat kell vagy érdemes betartanunk, ha nyaralni indulunk. Korábban Prof. dr. Jakab Ferenc a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője többször is hangsúlyozta a maszkok használatának fontosságát és a kellő távolságtartást, a strandokon is. De már korábban, a járvány magyarországi megjelenésekor is minden szakértő arról beszélt, hogy milyen óvintézkedéseket kell elvégeznünk, hogy távoltartsuk magunktól a SARS-CoV2-t. Ezeket az ajánlásokat most is érdemes betartani.
Természetesen nagyon fontos az is, hogy fellendüljön a gazdaság, és ha a járványügyi helyzet engedi, akkor menjünk a Balatonra, menjünk nyaralni, de szem előtt kell tartani, hogy a vírus még jelen van, sőt. Ahogy már számtalanszor elmondtam, elmondtuk: maszk viselés, távolságtartás, kézmosás. Ezeket most is ugyanúgy be kellene tartan, ahogy korábban. Fontos lenne, hogy az emberek megértsék azt, hogy a maszk viselése az most közösségi érdek, és ha máshol nem is legalább ott hordják, ahol kötelező. Tehát utazzunk, ha azt a feltételek engedik, de bárhol is vagyunk tartsuk be a szabályokat
– hangsúlyozta dr. Kemenesi Gábor a PTE virológusa.
A szakértők szerint teljesen érthető az emberek reakciója és az is, hogy egyre többen tagadják a vírus létét, hiszen alig kapnak megfelelő tájékoztatást. Ezért is tapasztalhattuk mi is azt a Balaton tekintetében, hogy nagyon kevesen tartották be a szabályokat és sokan még ott sem használtak maszkot, ahol valójában kötelező lett volna. Az éttermek nagyrészében odafigyeltek a járványügyi előírások betartására és szinte mindenhol biztosítottak kézfertőtlenítési lehetőséget és nagy gondot fordítottak a higiéniára. A legtöbb strandon – ahol jártunk – azonban azt tapasztaltuk, hogy a fürdőzők nem figyelnek az ajánlásokra és nem tartják a kellő távolságot egymástól.
Címkép: MTI, Varga György