HelloVidék • 2020. május 29. 09:35
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara még 2016-ban kezdeményezte a törvénymódosítást, mely azzal foglalkozik, hogy az illegálisan kialakított kutakat bírságmentesen lehessen engedélyeztetni. A határidőt módosították, a legfrissebb hírek szerint 2023. december 31-ig lehet kérelmezni az eljárást - írja a bama.hu.
Ahogy a portál írja, az érvényes szabályozás értelmében valamennyi újonnan épített kutat engedélyeztetni köteles az építtetője. Minden olyan kút fennmaradási engedélyköteles, amely korábban engedély nélkül épült, vagy a létesítési engedélyt ugyan megkapta, de a tervektől eltérő műszaki tartalommal épült meg.
Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a tulajdonos, aki 2018. január elsejét megelőzően létesített kutat, ha a vízjogi engedélyezési eljárást kérelmezi, és az engedély megadásának feltételei fennállnak. Fontos tudni, hogy az engedélyezési eljárás minden olyan kútra vonatkozik – legyen az ásott vagy fúrt – melyet engedély nélkül létesítettek. Mivel a törvény nem tesz különbséget a vízkivételt biztosító kutak között, így ezek engedélyezési feladatai megoszlanak a területileg illetékes jegyző, illetve megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok között
- hívta fel a figyelmet a lap.
Ahogy arra kitértek, a jegyzői hatáskörbe azok a kutak tartoznak, amelyek:
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- nem érintenek karszt- vagy rétegvizet,
- az éves vízkitermelése 500 m³,
- épülettel rendelkező ingatlanon található,
- a kérelmező magánszemély és a kút házi ivóvízigényt, háztartási igényeket elégít ki.
Ha ezek közül bármelyik feltétel nem teljesül, akkor a jegyző helyett az illetékes Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hatáskörébe tartozik az eljárás.
A bejelentés elmaradása bírságot vonhat maga után, mely az engedéllyel nem rendelkező létesítmény értékének 80 százalékáig, az engedély nélküli vízhasználat vagy vízimunka esetén egymillió forintig terjedhet, de a magánszemélyre kiszabott bírság nem haladhatja meg a 300 ezer forintot.