HelloVidék • 2020. május 7. 09:06
Munkagépek zajától hangos mostanság a dobapusztai Tisza-part, javában dolgoznak a terület átalakításán. A tervek szerint a jövő tavaszi áradások idején már birtokba is vehetik a számukra létrehozott halneveldét a folyóban élő kopoltyúsok - írja a szoljon.hu.
Ahogy a portál írja, ívóhelyet és ivadékbölcsőt álmodott itt meg a Tisza hullámterében a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége és a Magyar Országos Horgász Szövetséggel (MOHOSZ). Jelenleg a töltés építésén és a csatorna kialakításán dolgoznak, a héten várhatóan megkezdik a műtárgy betonozását is. A tervek szerint a halbölcső szeptember végére készül el.
A munkálatokat már a tavalyi év őszének végén, telének elején elkezdték, majd a téli időszakban beiktatott „pihenőt” követően, februárban újra megindult a munka
- mondja Donkó Péter szövetségi titkár.
Az egy kilométeres szakaszon alacsonyabb gátat építenek a hullámtérben kijelölt terület folyóhoz közelebbi részén, mellette a víz levezetését szolgáló csatornát alakítanak ki. A csatorna végén haláteresztő zsilipet helyeznek el. Ezen a gáton a víz átbukik áradás idején és elönti a mögötte húzódó ötven hektáros területet. Ezzel kedvező körülményeket biztosítva a Tiszából felúszó halak szaporodásához.
A gát visszatartja a vizet amikor az ár visszahúzódik, a zsilipet pedig elzárják, így a területen lerakott, megtermékenyített ikrákból kikelő halivadékok itt biztonságos, kedvező életkörülmények között nevelkedhetnek
- írja a portál.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szakemberek szerint később, amikor a kis halak már kellően megerősödnek, a zsilipet megnyitva, a vízzel együtt visszaengedik őket természetes életterükbe, az élő folyóba. Azokat a halakat, melyek maguktól nem úsznak ki a Tiszába a szakemberek hálóval összegyűjtik őket, és halas ládákban juttatják el őket végső „lakóhelyükre”.
A cél az, hogy az őshonos fajok szaporodását segítsék elő a létesítménnyel, valamint az is, hogy az esetlegesen itt kikelt és felcseperedett invazív fajok ne jussanak bele az élő Tiszába. Ennek megoldása miatt hálóval történik a példányok átválogatása. A nem őshonos példányokat vagy fogyasztási célra átengedik valakinek, a már nem élő egyedeket pedig megsemmisíttetik.