HelloVidék • 2020. március 3. 09:39
Országosan már gyakori jelenségnek nevezhető, hogy a széncinegék postaládákban építik meg a fészküket. Idén márciustól a tavasz kezdetével már számíthatunk az első vendégekre - írja a 24.hu. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület javaslatai alapján mutatjuk mit tehetünk, ha a ládába madár költözött.
A cinegék általában harkályodúkba vagy mesterségesodúkba költöznek, ám rendkívűl jó alkalmazkodó képességének köszönhetően több hasonló típusú üregben is otthonosan érzi magát. A többi cinegefajhoz és a madarak többségéhez képest a széncinege kevésbé ragaszkodik a magasan lévő fészkelőhelyekhez. Bukkantak már fészekre postaládákban, kerítések és korlátok üreges részeiben, vázákban, de útterelő-bójában és felfordított virágcserpében is - írja a lap az MME információi alapján.
A Magyarországon jellemző, hagyományos postaládák méretei nagyon hasonlóak a széncinegék természetes harkályodújaihoz és a mesterséges odúkhoz, ezért a családi házas környezetben, kerítésen elhelyezett postaládák országos hálózata valójában a legnagyobb számban kihelyezett mesterségesodú-típusnak is tekinthető. Problémát jelent azonban, hogy a bedobott levélküldemények veszélyesek lehetnek a kotló madárra és a tojásokra vagy a fiókákra.
Mit tehetünk ha postaládánkba cinege költözik?
Elkerülhetjük a bajt és megóvhatjuk a madarakat a megelőzés eszközével. Ehhez olyan postaládát érdemes vásárolnunk vagy készítenünk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület javaslata alapján, amelynek a levélbedobó-nyílását billenőajtó fedi.
Szerencsére a széncinegék nagyon jól telepíthetőek, ezért ha már beköltözött a madár a postaládánkba, megoldást jelenthet a "B" típusú mesterséges odúk kihelyezése. Ez a lehetőség megelőzésként és a probléma orvoslásaként is alkalmazható. Ha lakója van a postaládánknak érdemes közvetlenül a levélszekrény mellé telepíteni a mesterséges odút.