HelloVidék • 2019. december 15. 14:00
Az évszakok váltakozása számos módon befolyásolhatja a mentális egészségünket. A tél egy egészen különleges évszak, hiszen ebben az időszakban valahogy minden azt sugallja, hogy ideje lecsendesedni, pihenni és együtt tölteni az ünnepeket a családunkkal. Persze ez nem mindig megy ilyen könnyen, az ajándékvásárlás, a tömeg és az ilyenkor felhalmozódó stressz könnyen keresztbe húzhatja terveinket, ami a pihenést illeti. Nos, számos mítosz is kering a télről, amit a legtöbben igaznak is gondolunk. Hogy mik ezek és hogyan kapcsolódnak az időjáráshoz, meg az emberi hangulatokhoz? Mutatjuk!
A változó évszakok különféle módon befolyásolhatják mentális egészségét. A tél beállta után egyre hamarabb sötétedik és a napos órák száma is csökken, hiszen napközben gyakran szürke felhők borítják az eget. Ugyan az általános hangulat az, hogy mindenki bőszen és vidáman készülődik az ünnepekre, sokan mégis nagy nyomásnak érzik a reklámok által sugárzott „tökéletes karácsony” életérzést.
A legtöbb boltban, bevásárlóközpontban hatalmas a tömeg, különösen, ahogy egyre közelebb kerülünk az ajándékozás napjához. Mindenki idegesebb, feszültebb és türelmetlenebb. Rengetegen aggódnak azon, hogy mikor tudják le a nagybevásárlást, az ajándékok beszerzését vagy épp azon, hogy mi legyen az ünnepi menü. A nagy hajtásban sokszor pont arról feledkezünk meg, hogy a karácsony a szeretet ünnepe, és ugyan egész évben igyekezni kell figyelmet fordítani a családtagjainkra, szeretteinkre, az év végén erre mégis csak több időnk juthat.
Persze vannak, akik nehezebben viselik az ünnepi felhajtást vagy épp ki nem állhatják az egészet. Sőt keringnek városi legendák arról is, miként hatnak az ünnepek vagy maga a téli időjárás az emberek mentális egészségére. Most annak jártunk utána, mi igaz a téli mítoszokból, valamint annak is, hogy miként vészelhetjük át a készülődést és az ünnepeket anélkül, hogy rosszul érezzük magunkat.
Téli öngyilkosságok?
Rengeteg helyen emlegetik azt a mítosz, hogy az öngyilkosságok száma megnövekszik a téli ünnepek időszakában. Valahogy képesek vagyunk azt feltételezni, hogy a téli sötét napok a labilisabb érzelmekkel rendelkező személyeket könnyen mélybe taszíthatja, sőt akár öngyilkosságra is sarkalhatja. Ez viszont egy tévhit. Az öngyilkosságok száma ugyanis a decemberi hónapokban a legalacsonyabb, viszont tavasszal és ősszel a legmagasabb.
A KSH adatai szerint sajátos jelensége az öngyilkossági eseményeknek az igen markáns szezonális
különbség. A jelenség világszerte ismert, lényege az, hogy öngyilkosságok száma
lényegesen megnövekszik a késő tavaszi-nyári hónapok alatt, míg a téli hónapokban
jóval alacsonyabb. Már áprilisban kezd számuk emelkedni és május-júniusban tetőznek,
majd fokozatos csökkenés lép fel, és a téli hónapokban (december-január-február) a
ráta eléri a legalacsonyabb értékeket.
A kérdésnek nagy irodalma van, biológiai-meteorólógiai és szociológiai magyarázat egyaránt
született. A vizsgált időszak alatt (1970-2010) a fentebb leírt jelenség egyértelműen
megjelenik a hazai viszonyok között is: legmagasabb a gyakoriság június-júliusban, a
legalacsonyabb december-január hónapokban. Mindkét nemnél azonosan jelentkezik, a
női öngyilkosok jóval alacsonyabb száma miatt, az emelkedés görbéje a nyári
hónapokban elsimultabb. Az irodalomban helyenként jelzett őszi emelkedés a nőknél
Magyarországon nem volt észlelhető.