Rengeteg magyar issza így a csapvizet: nem is sejtik, mennyire egészségtelen

Liszkai Attila2019. október 21. 15:00

A nejlonzacskókat és PET palackokat általában egyszeri használat után elhajítjuk, ezzel pedig nagymértékben növeljük ökológiai lábnyomunkat. Ha szeretnénk tenni a környezetünkért, akár aprónak tűnő cselekedetekkel is megtehetjük: PET palack helyett például használjunk kulacsot! Felmerül azonban a kérdés: ha nem cserélgetjük palackjainkat, akkor milyen gyakran szükséges tisztítanunk a kulacsot, hogy a baktériumok ne telepedhessenek meg bennük? Erre a kérdésre kereste a választ a HelloVidék!

Amennyiben környezettudatosak vagyunk, az egyszer használatos műanyag termékeket a szelektív hulladékgyűjtőkbe dobjuk ki. Van azonban egy még jobb módja annak, hogy védjük a természetet! Gondoljunk bele: ha meg sem vásároljuk a PET palackokat, vagy a nejlon zacskókat, akkor nagy részben a műanyagipart is tehermentesíthetjük, és a műanyag újrahasznosításába is kevesebb energiát kell befektetnünk.

Épp ezért érdemes arra törekednünk, hogy az egyszer használatos műanyag eszközöket felváltsuk olyanokra, melyeket hosszú időn keresztül tudunk használni. Ennek jó példája a textil zacskó, és a kulacs használata, ugyanis ezeket akár éveken keresztül használhatjuk úgy hogy nem vásárolunk feleslegesen műanyag termékeket.

A kulacsok, készüljenek akár fémből, akár műanyagból, magukban hordozzák a megbetegedés veszélyét, amennyiben nem tisztítjuk őket rendszeresen. A mikrobiológusok szerint ajánlott erre időt szakítanunk, és hetente forró, szappanos vízzel kimosnunk kulacsunkat, így megszabadulhatunk a baktériumoktól - írja a Country Living.

A Langone Medical Center nemrégiben végzett tanulmánya kimutatta, hogy mennyi baktérium gyülemlik fel vizes palackjainkban, a számok pedig magukért beszélnek. A szakemberek 12 különféle palackot vizsgáltak meg, és megállapították, hogy néhány palackban négyzetcentiméterenként több mint 300 000 kolóniát képező baktériumegység (CFU) van.

A laboratórium megvizsgálta a négy legnépszerűbb palacktípust, és megállapította, hogy az egyik baktériumértéke 900 000 CFU fölött található, azon a területen, ahol az ajkak érintkeznek az üveg peremével. Ez az eredmény is azt mutatja, hogy a palackok rendszeres tisztítása rendkívül fontos annak érdekében, hogy megőrizzük egészségünket.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A palack tisztításánál feltétlenül meg kell dörzsölni a palack belsejét is, ha egyszerűen csak kiöblítjük, az nem elég a baktériumok ellen, mondta el Dr. Philip Tierno, a New York-i Langone Orvosi Központ patológia és mikrobiológia klinikai professzora.

A szakértők kiemelték azt is, hogy az üvegeket nem csak belül, hanem kívül is fontos letisztítanunk ugyan olyan alapossággal, továbbá azt is ajánlják, hogy néhány hetente tegyük be a mosogatógépbe vizes palackunkat, és mossuk ki azzal is, így biztosan megszabadulhatunk az üvegünkbe települt baktériumtenyészetektől.

Címkék:
egészség, víz, betegség, baktérium, hellovidék, környezettudatosság, természetvédelem,