Lehull a lepel: így turbózzák fel a növényeket a profi kertészek

HelloVidék2019. október 14. 15:00

Már régóta ismeretes, hogy a takarónövények csodálatos hatással vannak a talajra, de azt eddig nem tudták, hogy nem csak a nitrogénutánpótlás és a gyomok elleni küzdelemre tökéletes, hanem a földigiliszták számát is megháromszorozzák a talajban.

A takarónövények – köztük a szezonon kívüli hüvelyesek – használatának legismertebb előnye, hogy több nitrogént kölcsönöz a talajnak. Ez rendkívül fontos a talaj számára, ugyanakkor több mutató és elem alkotja összesen az egészséges talajt, nem csupán a nitrogén. A Nagy-Britanniai Cranfield University új tanulmánya szerint a takarónövények nemcsak a nitrogénutánpótlás miatt előnyösek, hanem a földigiliszták számára is barátságosabbá teszik a talajt.

Szerte a világon egyre több takarónövények ültetnek, nem véletlenül. Az USDA évek óta aktívan ösztönzi az amerikai mezőgazdasági termelőket a takarónövények alkalmazására, arra hivatkozva, hogy a vetésforgóban található növények (pl. hüvelyesek, zab, lucerna) számos előnnyel járnak:

többek között kontrollálják a talajeróziót, tápanyagdúsabbá teszik a talajt, más növények számára vizet tartanak vissza, vonzzák a jótékony rovarokat a kártevőirtáshoz és képesek a gyomok elleni küzdelemre, csökkentve a herbicidek szükségességét.

A takarónövényeket régóta alkalmazzák, de a modern tudomány még mindig kísérletezik a működésükkel annak érdekében, hogy maximalizálják a mai gazdaságok hozamát, stabilitását és egészségét. A Cranfield Egyetem kutatása tovább bővíti a takarmánynövények ismert előnyeit: a kutatók megállapították, hogy ezek a növények csak úgy vonzzák a gazdák egyik legjobb barátját, földigilisztát.

A földigiliszták jelenléte elengedhetetlen az egészséges talajhoz: megemésztik a növényi hulladékokat, mint például a kukoricahéjat, majd termékeny humuszréteget hoznak létre a földben. A talaj gazdagságát és egészségét jelzi, ha sok benne a földigiliszta.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Cranfield kutatása egy Cambridgeshire-i búza-, kukorica- és salátafarmon vizsgálódott. A tanulmány eredményeként megállapították, hogy a takarónövények használatának következtében akár a háromszorosára is gyarapodhat a földigiliszták száma földben.

Korábbi kutatások már megállapították, hogy bizonyos típusú borítónövények környezetét jobban kedvelik a giliszták. Az Applied Soil Ecology kiadványban közzétett, 2017-es tanulmány megállapította, hogy a borsó fedezeti növényként való használata a leghatékonyabb a földigiliszták populációjának ösztönzésére. Ezen kanadai kutatás szerint még a gyenge minőségű, homokos talajban is drámai módon megnövekedhet a földigiliszták száma, ha ezt a növényt ültetjük el. Mivel a modern mezőgazdaság drasztikusan lecsökkentette a földigiliszták populációját az elmúlt néhány évtizedben, a Soil Systems folyóirat szerint az új kutatás rendkívül fontos iránymutatást tud nyújtani a jövőben.

Forrás: Modern Farmer

Címkék:
föld, tápanyag, hellovidék, agrár, takarmány,