Különös állatra bukkantak: mutatjuk, mi rejtőzött a salgótarjáni Középbánya-tóban

HelloVidék/MTI2019. szeptember 3. 14:00

A napokban fedezték fel az apró, hazai vizekben ritkán látott állatot. A most felfedezett élőlény a salgótarjáni Középbánya-tóban élő édesvízi medúza (Craspedacusta sowerbyi) egyik példánya.

A néhány centiméteres, átlátszó, emberre ártalmatlan állatok a magasabb vízhőmérséklet, valamint a jó vízminőség miatt jelentek meg a tóban. Kevesen tudják, de számos helyen láttak már édesvízi medúzát Magyarországon.

Elsőre talán furcsának tűnhet, mivel a medúzák főként a tengerekben és az óceánokban találhatóak meg. Mégis egyre több helyen látnak medúzát hazánkban is, és lassan már nincs olyan pontja az országnak, ahol ne bukkant volna fel 1-2 példányt ebből a csodálatos kis teremtményből. Ennek az az oka, hogy az itthon is megtalálható faj csupán az édesvizekben jelenik meg. Az édesvízi medúza (Craspedacusta sowerbyi) egészen máshogyan fest, mint a sósvízi nagytestvérei: mindössze 2-4 centiméteres, teljesen átlátszó, és a kristálytiszta vizekben él meg, ezért ha nem járunk elég nyitott szemmel, talán észre se vesszük őket.

Az édesvízi medúza teljesen ártalmatlan az emberre nézve, ezért akkor sem kell medúzacsípéstől félnünk, ha megérintjük az állatot. A 10 forintos nagyságú csalánozókban csupán mikroszkopikus méretű csalánsejtek vannak, amelyek csak az egysejtű táplálékaikra vannak hatással.

Érdekes, hogy ezek az apró állatok Európában nem őshonosok. De akkor mégis hogyan kerültek a magyar tavakba? Különféle becslések szerint a hazánkban is megtalálható medúzafaj Délkelet-Ázsiából került Európába az 1920-as évekbe úgy, hogy az állatok vagy a petéik egy akváriumból az édesvízbe jutottak, de van egy olyan teória is, ami szerint a kiszáradt petéket a vizekbe hordta a szél és azok fejlődésnek indultak a rájuk kedvező körülmények között.

Aki meg szeretné csodálni ezeket a különleges állatokat, annak nyáron, jó időben érdemes útra kerekednie, ugyanis a medúzák a magasabb hőmérsékleten érzik magukat jól, télen elpusztulnak. A szaporodásuk 22 Celsius fokos vízhőmérséklet felett indul meg, de az akvaristák szerint a 22-28 fokos lágy vagy közepesen lágy víz az ideális a számukra. Elképzelhető, hogy az elkövetkezendő években egyre több helyen meg fognak jelenni a medúzák, ugyanis a hazai vizek minősége kiváló, a nyári csúcshőmérsékletek pedig évről-évre rekordokat döntögetnek.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Összeszedtünk 20 magyarországi helyet, ahol az elmúlt években találkozni lehetett édesvízi medúzával. A térképen látható, hogy az ország minden pontján fellelhetőek, de főként bányatavakban és holtágakban fordulnak elő nagyobb mennyiségben. Itt olvashatod a részleteket!

Címkék:
víz, lista, térkép, hellovidék,