HelloVidék • 2019. augusztus 22. 15:00
Az rendben van, hogy télen etetjük a madarakat, de mi a helyzet a nyárral? Nyáron is folytatni kell a madarak etetését, vagy be kell fejezni akkor, ha megjelenik a meleg? Ennek jártunk utána.
A madarak csak ott tudnak tartósan megmaradni, ahol rendelkezésükre állnak a szükségleteiket kielégítő táplálkozó-, pihenő-, búvó- és fészkelőhelyek − azaz a megfelelő élőhelyek. Ha ezeket nem találják meg, akkor végleg eltűnnek a területről, vagy csak az idő egy részében tartózkodnak ott. Utóbbira szolgáltatnak jó példát a vonuló madarak, melyek a korlátozott erőforrások miatt csak táplálkozni tudnak a telelőterületeken, ha szaporodni akarnak, akkor kénytelenek onnan sok-sok, akár több tízezer kilométer távolságba (a költőterületekre) repülni.
A madáretetők és kihelyezett takarmányok táplálékforrást biztosítanak a környező madaraknak, ennek főként akkor van jelentősége, amikor vadon nem tudnak elengedő táplálékot becserkészni, például télen. A madarak – bár az etetés nélkül is átvészelnék a telet – egyértelműen élvezik a napraforgómag-büfét. A nyári hónapokban sokkal több bogarat és növényt tudnak fogyasztani, így felmerül a kérdés, hogy be kell-e szedni nyáron a madáretetőt. A rövid válasz az, hogy nyugodtan lehet etetni egész évben a madarakat, de nem árt figyelni 1-2 dologra.
A meleg hőmérsékletben jobban terjednek a fertőző betegségek. Amikor a vadon élő állatok (például a madáretetőhöz visszajáró madarak) közel kerülnek egymáshoz, a betegség gyorsabban terjed. A nyári meleg a vetőmagot és a faggyút sokkal hamarabb teheti tönkre, könnyen bepenészesedhet és megromolhat, különösen akkor, ha a takarmány napsütésben van.
Ha egész évben kint hagyod a madáretetőt, akkor figyelni kell arra, hogy más állatok (pl. rágcsálók, nagyvadak) ne járjanak rá az ételre, ugyanis az további fertőzéseket eredményezhet.
Ugyanakkor a nyári etetésnek is megvan az előnye is. A Conservation Physiology nevű folyóiratban publikált tanulmány megállapította, hogy az etetett madarak valóban több betegséggel rendelkeznek, de ezek a madarak jobb fizikai állapotban vannak, mint a vadon élő társaik. Travis Wilcoxen és társszerzői azt írják, hogy a madarak egyéni egészsége a kiegészítő táplálkozással javult.
A FamilyHandyMan cikkében leírja, hogy amennyiben szeretnéd a madarakat a kertedbe vonzani, és szívesen vendégül látod őket egy kis táplálékkal, akkor fontos, hogy tisztán tartsd az adagolót és a környező területeket, ezzel némileg megakadályozhatod a betegségek terjedését. Szezononként egyszer-kétszer érdemes levenni az etetőt és egy kiadós mosásnak alávetni: mosd át forró szappanos vízzel, vagy tedd be a mosogatógépbe. A földre esett héjakat és magokat rendszeresen takarítsd fel! Az a legjobb, ha nyáron csak félig töltöd fel az adagolót, így a takarmány később megy tönkre, és kevesebb hulladék keletkezik. Ha megromlott a vetőmag vagy a faggyú, mindenképp dobd ki az egészet!
Ezért nem javasolják a szakértők
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület álláspontja szerint ezzel szemben Magyarországon szükségtelen a madarak nyári etetése, ugyanis az elsősorban rólunk, az emberekről szól. A madáretetés társadalmi szintű elerjedése a modern kor vívmánya, amelyet főként a városiasodó, természettől eltávolodó emberek végeznek, ezzel pótolva az állatok közelségének hiányát.
Az egyesület szerint azért problémás a nyári etetés, mert az önfenntartó, egészséges populációk fennmaradása csak akkor lehetséges, ha az élőlények a lehető legnagyobb mértékben az élőhelyi környezetük kínálta feltételekhez alkalmazkodva élhetnek. Ott, ahol ez már nem így van, ahol egy-egy faj vagy élőlénycsoport megmaradása intenzív és közvetlen emberi beavatkozást igényel, már nagy a baj, és a veszélyeztetettség mértékét jelzi.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A szükségtelenül végzett nyári etetés infantilizálja az egyedeket, elkényelmesíti a szülőket, a természetestől eltérő táplálékviszonyokhoz szoktatja a felnövekvő generációkat, a mesterséges táplálékbőség pedig folyamatos emberi beavatkozás nélkül életképtelen szintre "pumpálhatja fel" a fészkelőállományt
- írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján, ahol azt javasolják, hogy a viselkedéstorzító nyári etetés helyett inkább odútelepítéssel és itatással segítsük a madarakat.
A nyári itatás sokkal fontosabb
Nem csak az emberek számára fontos nyáron a folyadékpótlás, hanem a madarak számára is, hiszen az állatok akár többször is isznak óránként. Az itatás az egyik legfontosabb nyári teendő, ugyanis az énekes madarak nem tudnak olyan messze merészkedni a fészektől, ha pedig nincs szabad vízfelület az adott területen, akkor hiába van táplálék, mégsem fognak odafészkelni a madarak.
Érdemes a kertbe vagy ablakpárkányba az etető helyére vagy mellé kitenni egy itatót vagy fürdetőt, ezzel nagyon sokat segíthetünk a madaraknak. Lényeges, hogy magasabb pontra helyezzük el, amit egy másik állat (pl. macska) nem tud megközelíteni.
A Magyar Madártani Egyesület útmutatója szerint ezekre érdemes figyelni madáritató kialakításánál:
- A kisebb madarak számára veszélyt jelent az 5-10 cm-nél mélyebb víz, ezért itatónak ne használjunk mély, vízzel telt hordót, konténert. Kerti tavak építése esetén alakítsunk ki sekély parti részt.
- A talajszint fölé helyezett itatóknál, különösen az ablakitatók esetében, figyeljünk a biztonságos rögzítésre, a feldőlés, leesés elkerülésére.
- Még az 5-10 cm mély itatók vizébe is érdemes beletenni egy kinyúló ágat, nagyobb, lejtős oldalú követ, ahol a madarak kényelmesen és biztonságosan tudnak állni, és szabályozni tudják fürdéskor a vízmélységet.
- Az itatók vizét rendszeresen, általában naponta frissre kell cserélni, illetve az elpárolgott vizet pótolni kell.
- Különösen nyáron hetente-kéthetente érdemes a napi vízcserét megelőzően kitisztítani, algátlanítani az itatót.
- Lehetőleg akkora itatót használjunk (40-50 cm átmérőjű már megfelelő), melyben egy balkáni gerle nagyságú madár is képes megfürödni.
- A téli etetők mellett is működtessünk itatót!