Súlyos betegségeket jelezhet a nyakad: 7 árulkodó tünet, hogy baj van

HelloVidék2019. augusztus 7. 15:00

Kevesen tudják, de a nyakunk sok titkot elárulhat egészségi állapotunkról, ha tudjuk, milyen jeleket kell keresnünk. A csomók és dudorok, az erekben bekövetkezett változások, és minden, ami szokatlan, új, vagy furcsa a nyakon, az a test jelzése, mely akár komoly betegségről is árulkodhat.

Ha furcsa dudort, csomót, vagy egyéb elváltozást veszünk észre nyakunkon, nem szabad semmibe venni: a legjobb, amit tehetünk, hogy minél előbb megmutatjuk orvosunknak. Mark A. Varvares, a Harvardi Orvostudományi Iskola (Harvard Medical School) fül-orr-gégész orvosa fontos információkat osztott meg a nyaki elváltozásokról. A szakember hét tünetről beszélt, melyek a nyakon jelentkeznek, és arról, hogy ezek milyen betegségekkel lehetnek összefüggésben – írja a Good House Keeping.

1. Látható csomó a nyak alján

Egyáltalán nem szabadna látni pajzsmirigyet, mivel ott nincs sok szövet, mondta Mark A. Varvares. Bármely olyan csomó, amely alacsonyan helyezkedik el a nyakon a középvonal mentén - a nyak közepétől balra vagy jobbra -, pajzsmirigy csomót jelenthet.

A pajzsmirigy csomók túlnyomó többsége jóindulatú daganat, de a nagyon nagyok befolyásolhatják a nyelést, légúti nyomó érzést okozhatnak, és megnehezítik a légzést is. Ha ezek közül bármelyik tünet jelentkezik, forduljunk orvoshoz!

2. Duzzadó véna

Egy duzzadó véna úgy néz ki, mintha egy hosszú kötél húzódna a nyak egyik oldalán. Ilyen esetben az is előfordulhat, hogy nyaki vénás fájdalom lép fel. Ennek oka lehet szívelégtelenség, pulmonális hipertónia, fertőzés vagy szívbillentyűszűkület. A pulmonális hipertónia egy tünetegyüttes megnevezése, mely esetenként akut életveszélyt is jelenthet, és azonnali beavatkozást igényel.

Az ereknek nem szabadna jól kivehetően látszaniuk a nyakon. Ha a nyaki véna puffadt, feszül, az vena cava szindrómára utalhat. Ha ehhez duzzanat társul a mellkas felső részén, akkor a felduzzadt erek jobb oldali szívelégtelenséget jelezhetnek, mivel a vér visszafolyik az erekbe.

– magyarázta Dr. Varvares.

3. Széles nyak

Amennyiben a nyak igen széles – férfiak esetében több mint 43 centiméter, nők esetében pedig szélesebb, mint 40 centiméter – akkor nagyobb az alvási apnoe kialakulásának kockázata. Ennek a betegségnek az egyik tünete a horkolás, a másik pedig a fáradékonyság. Ha alvás után úgy ébredünk, mintha semmit sem aludtunk volna, és az álmosság nap közben sem múlik el, ráadásul nyakunk rövid, és vastag, akkor valószínűleg alvási apnoenk van.

Akinek vastag a nyaka, érdemes rákérdeznie annál, akivel együtt alszik, hogy szokott-e horkolni. Ha a válasz igen, érdemes orvoshoz menni és utánajárni a dolognak. Az alvásterápiás maszkok és készülékek – úgynevezett CPAP készülékek – igen jó eredménnyel megszüntethetik a horkolást, de ha ez nem sikerül, műtéti úton is gyógyítható a betegség.

4. Duzzadt nyirokcsomó a nyakon az állkapocs alatt

Az állkapocs alatti, nyakon megjelenő duzzanat humán papillomavírusra (HPV) enged következtetni. Ez a vírus rendkívül gyakori, bár, mivel a legtöbb ember tünet nélkül kigyógyul belőle, sokan nem is tudják, hogy fertőzöttek voltak. Azok, akiknél megmarad, duzzanatot vehetnek észre a nyakukon. A HPV-típusok nagyon sokfélék, a magas rizikófaktorba tartozók között szerepel a méhnyakrák is, épp ezért nem szabad félvállról vennünk, ha az említett tünet jelentkezik nálunk.

A HPV-vírussal kapcsolatos szájrák a becslések szerint 225% -kal nőtt az előző évtizedekben. A szájrák első tünete is lehet a nyakon lévő, állkapocs alatti daganat. Ez általában nem jár fájdalommal.

– mondta Dr. Varvares.

Ez a tumorfajta általában a szájban fejlődik ki, de amikor a rák átterjedni a nyirokcsomókra, láthatóvá válik a nyakon. Mivel a HPV-típusok igen sokfélék lehetnek, nem kell azonnal kétségbe esni, de mindenképp ki kell vizsgáltatni!

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

5. Golflabdánál nagyobb nyirokcsomó a nyak bármely részén

A nyirokcsomók általában körülbelül 1,5 centiméter nagyságúak, ha ennél nagyobb csomót találunk nyakunkon, haladéktalanul vizsgáljuk meg.

Ha megnyomkodjuk a csomót, olyan érzés lesz, mintha egy vízzel telt lufit érintenénk. Az ilyen csomóból rákos daganat is kifejlődhet.

– mondta Dr. Varvares.

6. Duzzadt nyirokcsomó, mely nem tűnik el a fogorvosi vizsgálat után

A fogtisztítás a nyirokcsomók duzzadását okozhatja, ugyanis a fogorvos által eltávolított baktériumok bejuthatnak a véráramba. A baktériumok, melyek ilyen úton jutottak be szervezetünkbe ideiglenesen duzzadást eredményezhetnek a nyirokcsomókon. A duzzanatnak két héten belül csökkennie kell.

Amennyiben nem javul a duzzanat, orvoshoz kell fordulnunk annak érdekében, hogy ne kapjunk el fertőzést.

7. Lüktető pulzus

Ha a lüktető pulzus mellett más tünetek is vannak, mint például légszomj, gyengeség, vagy ájulás közeli állapot, azonnal hívjuk a mentőket. Ezek a tünetek ugyanis utalhatnak szívproblémára, például aortabillentyű elégtelenségre. Az aortabillentyű elégtelenség azt jelenti, hogy az aorta szelep szivárog, és a szív ezért jóval keményebben dolgozik, mint normális esetben.

Amennyiben a pulzus annyira erős a nyakon, hogy szabad szemmel is látható, szintén azonnal hívnunk kell a mentőket.

Ez a nyaki artériás daganatra is utalhat. Ilyen esetben lehetséges, hogy a nyak felső részén kemény csomó is látható.

– mondja Dr. Varvares.

Címkék:
egészség, orvos, mentők, betegség, hellovidék,