Liszkai Attila • 2019. február 15. 15:00
A kávéfajták 60 százalékát kihalás veszélyezteti. A kutatók azt vizsgálták, hogy a klímaváltozás, az erdőirtás és a különféle szennyezések milyen hatással vannak a kávécserjékre.
A Kew Royal Botanic Gardens az egyik legnagyobb és legjelentősebb botanikai kutatóintézet. Egy friss kutatásuk szerint a kávéfajták 60 százalékát kihalás veszélyezteti. Nem kell azonnal megijedni, nem valószínű, hogy néhány év múlva már szűkölködnünk kell a kávéban; a kutatás a vadon élő kávéfajtákat tanulmányozta, és hosszú távon vizsgálta meg a kérdést. A kutatók azt vetítették előre, hogy mi fog történni a kávécserjékkel a klímaváltozás, az erdőirtás és a szennyezések hatására.
Bár a legtöbben nem is gondolnák, valójában a kávécserjék igencsak különböznek egymástól. A két legismertebb fajta – az arab kávé és a robuszta kávé – mindenki számára ismert, de ezeken kívül még körülbelül 120 fajta létezik Afrikában, az Indiai-óceán szigetein, valamint Ázsia és Óceánia különböző területein. Ezeknek a nagy többségét nem kereskedelmi mennyiségben termesztik, sokat közülük helyben értékesítenek és használnak fel, de rengeteg olyan fajta is létezik, ami csak a vadonban él, és nem termeszti őket senki.
A kávé csak egy bizonyos éghajlaton él meg, épp ezért a klímaváltozás halállal fenyegeti a legtöbb vadonélő fajtát. Az erdőirtás a trópusi területeken nagy pusztítást végez, köszönhetően az egyre növekvő emberi fejlesztéseknek, a pálmaolaj gyártásnak, és a fát elégető mezőgazdaságoknak. A fák kiirtásával sok – kevésbé ismert - kávéfajta veszélybe kerül, mivel ezek sok esetben elszigetelt közösségekben élnek, és egy erdőirtás végzetes lehet számukra. Ezeknek a fajtáknak szükségük van az egészséges élőhelyre és az erdős területekre; legtöbbjük nem ültethető át más környezetbe.
A tanulmány csak a vadonélő kávéfajtákra terjed ki; ezek a különleges aromájú kávék vannak veszélyben, míg a teljes kávéipart lefedő arabica és robusta nem fog kipusztulni. Habár a kávéfogyasztókat nem fogja megrázni, ha a kevésbé ismert fajták kihalnak, ökológiai szempontból azonban nagy károkat okozhat a vad cserjék kipusztulása, mivel ezek a növények fontos szerepet játszanak a trópusok ökoszisztémájában. A vad kávéfajták árnyékkal és élelemmel látják el az állatokat, nem beszélve arról, hogy a növények megvédik a talajt az eróziótól.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A kutatók úgy vélik, hogy a kávégyártás szempontjából is fontos a vad fajták megőrzése, mivel így lehetőség nyílik a különböző kávéfajták keresztezésére, amivel a termékek tulajdonságait tudják megváltoztatni az elvárásoknak megfelelően. Keresztezéssel elérhető például az is, hogy a cserjék szárazságtűrő képességét, kártevők vagy betegségek elleni védelmét megnöveljék.
Via: Modern Farmer