Tudtad? 6 égbekiáltó különbség a szarvasok és az őzek között

HelloVidék2019. január 29. 15:00

Nem meglepő, hogy rengetegen összekeverik ezt a két állatot, mivel külsőre nagyon hasonlítanak egymásra. Biológiailag valóban egy családba tartoznak, azonban szó sincs arról, hogy egy faj lennének: a szarvasfélék családja két ágra, a szarvas és őz alcsaládra osztható. Mivel számos tévhit él a köztudatban (pl. az őzek a szarvasok nőstényei), a HelloVidék összeszedte, hogy mik a legalapvetőbb különbségek a két állat között.

A szarvas és az őz közötti határ elmosódása több tényezőnek is köszönhető. Egyrészt rendkívül hasonlítanak külsőre - nem csoda, hiszen biológiailag egy családba tartoznak -, másrészt számos nyelven ugyanazzal a szóval fejezik ki mindkét állatot (pl. angolul mindkettő „deer”, csupán a jelző jelöli meg, hogy szarvasról vagy őzről van szó).

Mindemellett a Bambi is jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy sokan összetévesszék ezt a két állatot.

A fogalmi zavart az okozza, hogy Felix Salten eredeti könyvében Bambi egy őzgida, a mesében azonban egy fehérfarkú szarvasról mintázták a népszerű mesehőst, mivel Amerikában nem élnek őzek. Az európai nézőközönségnek ezért lehetett furcsa, hogy a filmvásznon a kis pöttyös őzgida egy felnőtt szarvassá cseperedett.

Nos, hogy a tévhiteket végleg eloszlassuk, a HelloVidék összegyűjtötte a szarvasok és az őzek legalapvetőbb ismérveit, illetve hogy miben különbözik a két állat egymástól. Ha az alábbi 6 ponttal tisztában vagy, nem okoz majd soha gondot megmondani, melyik állatról is van szó. Íme:

1. Elnevezés

Mielőtt rátérünk a konkrét jellemzőkre, érdemes tisztázni a fajok egyedeinek hivatalos meghatározására. Az őz és a szarvas hímjét, nőstényét és kicsinyét ugyanis teljesen máshogy hívják. A hím szarvast bikának, a nőstényt tehénnek, míg a kicsinyét borjúnak nevezik. A hím őzt baknak, a nőstény őzt sutának, a kicsinyüket pedig gidának szokták hívni.

2. Méret

A szarvas termete sokkal nagyobb, mint az őzé. Míg egy kifejlett őzbak teljes testhossza kb. 120-130 centiméter, addig egy szarvasbika a 250 centiméter hosszúságot is elérheti. Az őz vállmagassága 75 centiméter körüli, a szarvasbika marmagassága ennek a duplája, 150 centiméter. Hihetetlen, de a szarvas testsúlya akár a három-négyszerese is lehet az őzének, a hatalmas, szemmel látható tévedés nem véletlenül lett szarvashibának elnevezve.

3. Agancs

Sokan azt gondolják, hogy az őzeknek egyáltalán nincs agancsuk, de ez tévedés. Valójában csak az őzsutákra jellemző az agancstalanság, még a nőstény szarvasoknak is lehet csökevényes agancsa. Az őzbakoknak szintén van, azonban az sokkal kisebb, mint a szarvasbikának. A szarvasok kora tavasszal „cserélnek” agancsot, az őzek télen szokták leváltani a koronájukat.

4. Bunda

Mindkét vadállat kicsinye pettyes, a szőrruhák pedig évszakok szerint váltakoznak. Nyáron vékonyabb, rövidebb és ritkásabb bundát öltenek, amit télen hosszabbra és tömörebbre növesztenek. A szarvas szőre télen-nyáron is hosszabb valamivel, mint az őzé. Közös vonás, hogy mindkét állat „tükre”, a farok körüli része világos, ám az őznek sokkal nagyobb és fehérebb pamacs van a fenekén.

A szarvas nyári szőrzete rozsdabarna, télen szürkésebb árnyalatra vált. A bika nyakán és hátán sötétebb a szőr, mint a teste többi részén.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az őz nyári szőrzete rozsdavörös, télen barnásszürke, végtagjai pedig minden évszakban világosabb tónusú. Az őzeket nagyon könnyű arról felismerni, hogy a fül külseje a testszínnél sötétebb, a belsejét pedig sárgásfehér szőrzet borítja. Az őz állának, állkapcsának és felső ajkának mindkét oldalán fehér folt található.

5. Alkat, testfelépítés

Alapvető különbség, hogy az őz alkata kecsesebb, a szarvasé pedig robusztusabb. A szarvas mellkasa széles, nyaka hosszú és kétoldalt lapos. Ezzel szemben az őz feje rövidebb, nyaka nyúlánk, mellkasa keskenyebb. Míg a szarvasnak lefelé ível a feneke, az őznek felfelé. További eltérés, hogy a szarvas marja emelkedettebb, az őzé alacsonyabban fekszik.

Noha a szarvastehén és az őzsuta rendkívül hasonlít egymásra, a nőstényszarvasnak oldalnézetből téglalap alakú a teste, a sutának gömbölyded. A lábak tekintetében a szarvasnak erőteljesebb és közepes hosszúságú lábszára van, az őzé hosszú és karcsú. Az őz patái kisebbek, valamint az őznek csonka, kb. 2 centiméteres farka van, a szarvasnak pedig mintegy 15 centiméteres. Azonban nem mindenben nagyobb méretű a szarvas: az őz szeme nagyobb, és a fülei is jobban elállnak.

6. Természet, személyiség

A szarvas mozdulatai légiesek és büszkeséget sugároznak, testtartása nemes. Az őz mozdulatai fürgék és játékosak, jól úszik és vágtatás közben könnyedén veszi az akadályokat. Az őz jobban igényli a szabadságot a szarvasnál, fogságban nem is szaporodik, legtöbbször bagatell okok miatt el is pusztul, ha bezárják. A szarvasnak gondozás és táplálék tekintetében nincsenek nagy igényei, könnyebben elviseli a fogságot, akadály nélkül szaporodik.

A szarvas félénk, óvatos és értelmes állat, tapasztalatai alapján idővel megtanul különbséget tenni az ártalmatlan és veszélyes tárgyak, személyek és jelenségek között. Azokon a helyeken, ahol nem vadásznak rá, rendkívül jámbor tud lenni. Borjúként alkalmazkodó és barátságos, de amint ráébred az erejére, összeférhetetlen és életveszélyes lesz, bántalmazza és piszkálja a gyengébbeket. Bőgés idején semmi mással nem foglalkozik a teheneken és az azonos törekvésű bikákon kívül, ilyenkor „nincs helyén az esze”, még a táplálkozást is elhanyagolja.

Az őz bizalmas, szeszélyes, akaratos és megbízhatatlan természetű. A fiatal gidák és a suták kedvesek és szelídek, azonban a bak idővel kimutatja a szemtelen és önző természetét. A suta a kicsinyeit a végsőkig védelmezi, mély gyengédséggel törődik a kisgidákkal, a bak azonban nem foglalkozik ennyire a család egységével: veszély esetén elsőként húzza el a csíkot a helyszínről, hátrahagyva a sutát és a gidát.

Címkék:
állat, hellovidék, vadállat, szarvas,