Jeki Gabriella • 2018. december 1. 08:00
Egy eldugott kis hely a somogyi erdőrengetegben, ahol az árva vidrák és más állatok is otthonra lelnek. A Petesmalmi Vidrapark szó szerint a béke szigete, ahol a tavak és erdőségek környezetében a természetes vidrakotorék minden részletét hűen utánozzák a kifutók. Balogh Márta már több mint tíz éve gondoskodik ezekről a fokozottan védett állatokról, amelyek nem csak az országból, hanem Európa más részeiről is itt lelnek újra békére, mielőtt felerősödve újra vissza nem kerülnek a természetbe.
Belső–Somogy természeti adottságaiból adódóan igazi európai vidra-nagyhatalom. Távol a nagyvilág zajától, tíz kilométerre fekszik a Mike és Lábod közti átkötő úttól. Itt a csend és a természet az úr. A Balaton és a Dráva folyó közt húzódó ökológiai hálózat erdei tavas területeinek láncolata nem véletlenül érdemelte ki az igazi vidraparadicsom nevet. A Somogy Természetvédelmi Szervezet kezelésében álló terület védelmet, búvóhelyet és élelmet nyújt ennek a Nyugat-Európából már csaknem teljesen eltűnt, menyétféle ragadozónak.
A vidrapark szíve és lelke, az árván maradt kis állatok pótanyukája Balogh Márta, aki 2000-ben önkéntesként érkezett a területre, és maradt, miután beleszeretett a vidrákba.
Itt tényleg úgy érzem, hogy valaminek a része vagyok és hasznossá tudom magam tenni. Gyorsan rájöttem, hogy én teljes mértékben ide tartozom. Akkoriban láttam az életemben először vidrát, de ez pont olyan volt, mint a filmekben egy romantikus pillanat, amikor eláll az ember szava. Tipikus meglátni és megszeretni szituáció alakult ki a vidrák és köztem
– mondta a HelloVidéknek Balogh Márta, aki a parkban töltött idő alatt a mai napig harminc vidrát mentett meg, és 2013 óta életvitel-szerűen is a parkban él.
Európa legértékesebb menyétféle ragadozójának természetes élettere egyre kisebb az emberek terjeszkedése miatt. Előfordul az is, hogy a vidrák anyja elpusztul, esetleg halászhálóba gabalyodik, elüti az autó vagy lelövik az orvvadászok. A kicsik pedig árván maradnak. Az ilyen és ezekhez hasonló történetek szinte mindennaposak a Petesmalmi Vidrapark életében.
Az idei év eddig különösen borzalmas volt a vidramentések tekintetében. Akadt olyan állat, amelyiket a Balatonnál mentettük ki és azonnali orvosi ellátásra volt szüksége a fején tátongó, hatalmas seb miatt. Idén találtuk a lehető legsoványabb kölyköt is, borzalmas állapotban az egyik tóparti mólónál. Egy vidra pedig ott halt meg a kezemben ripityára tört állkapoccsal
- mesélte Balogh Márta.
A vidrapark menedéket és otthont is ad az ennek a rejtett életmódot folytató állatnak. A látogatók közben közelről tanulmányozhatják a vidrát, megismerkedhetnek életmódjával és viselkedésével. Emellett segít fenntartani az egyre csökkenő, európai vidrapopulációt.
Még 2016-ban keresett meg minket egy holland természetvédelmi szervezet és a segítségünket kérték. A négy, vadnak nevelt, fiatal vidrát (kettő fiút, kettő lányt) végül egy tizenhárom órás utazással szállították Hollandiába
- mesélte a szakember.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A kölykök általában 3-4 hónapos korukig szopnak, aztán kezdenek el enni és 1 éves korukban válnak önállóvá. Akkor lehet őket újra visszaengedni a természetbe. Balogh Márta pótolja számukra az anyai gondoskodást, miközben tanítják őket vadászni is.
Hiszem és vallom, hogy ha elárvul egy pici állat, akkor neki ugyanaz a melegség kell, mint egy kisbabának: ugyanazt a törődést érdemli. Az a cél, hogy megmentsük az életét és próbáljuk megtanítani vidrának lenni. Közben meg kellett találnom az összhangot, ami a babusgatás és a szabad életre való felkészítés között van: hol kezdődik és hol ér véget. És ez nagyon nehéz volt
– hangsúlyozta Balogh Márta.
Balogh Márta vallja, hogy az állatok is mélyen érző és intelligens lények. A vidrák különösen gyorsan tanulnak, bár a hatékony kommunikációhoz gondozójuknak elsőként meg kellett tanulniuk „vidrául”.
Valahogy azonos hullámhosszra kell kerülni ezzel a kis állattal, hogy tudd, hogy mit akar, hogy mit érez. Minden egyes érzelemre van egy kis hangjuk, és ez meseszép. Nekem ezt jelenti az, hogy meg kell tanulnom vidrául
- magyarázta az önkéntes vidramentő.
A Petesmalmi Vidrapark azonban nem csak a mentett vidrák menedéke, hanem más, védett emlősök és madarak menhelye is. Számos vidra, fehér gólya, fekete gólya, nyárilúd és legyengült, de már röpképes rétisas-fióka kapott újból erőre itt.
Fotók: Jeki Gabriella