HelloVidék • 2018. november 27. 07:00
Egyre többször hallani, hogy Magyarország eljutott a teljes foglalkoztatás szintjére, vagyis gyakorlatilag már mindenkinek van munkája. Éppen ezért érdemes megnézni, hogy miként alakul a munkanélküliség az egyes megyékben, és hol jellemző még a közfoglalkoztatás.
A magyar gazdaság növekedésével párhuzamosan folyamatosan nőtt a kereslet a munkavállalók iránt az elmúlt években, ennek köszönhetően dinamikusan csökkent a munkanélküliség. Az országban már tartósan 4 százalék alatti a munkanélküliségi ráta, amit teljes foglalkoztatásnak nevezhetünk. Ennek hatására egyre több területen jellemző a munkaerőhiány, azonban az egyes megyéket jelentős különbségek jellemzik.
Az idei harmadik negyedévben négy megyében már 2 százalék alatti volt a munkanélküliségi ráta. A legjobban teljesítő Veszprém megye volt, ahol 1,6 százalékos munkanélküliséget mértek, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Heves holtversenyben a második helyre került, 1,9 százalékos rátával. Hevest kivéve látható, hogy leginkább az ország nyugati menyéiben láthatunk ilyen szép számokat.
Ez azt sugallja, hogy még csak strukturális munkanélküliség sincs ezekben a megyékben, vagyis nem tapasztalható olyan probléma a munkaerőpiacon, hogy valamilyen szakmával ne lehetne elhelyezkedni. Persze, az is biztos, hogy vannak olyanok, akik nem a saját szakterületükön helyezkedhettek el, ettől még azonban tény, hogy néhány megyében teljesen felszámolták a munkanélküliséget.
Azoknak a megyéknek sincs okuk panaszra, ahol 2-3 százalék közötti munkanélküliséget mértek. Ebbe a csoportba tartozik Fejér, Zala, Bács-Kiskun, Pest, Csongrád, és Tolna is. Többségében az ország középső területein elhelyezkedő megyékről van szó, jobbára olyan megyékben láthatunk ilyen alacsony munkanélküliséget, ahol a gazdasági teljesítmény erőteljesen növekedett az elmúlt időszakban. Ezeken a területeken is igen komoly munkaerőhiánnyal küzdenek a vállalkozások, ami azonban jó hír a dolgozóknak, hiszen elméletileg egyszerűbben válthatnak munkahelyet, ha szeretnének, illetve a bérharcban is könnyebb helyzetben lehetnek.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az országos átlagnak nagyságrendileg megfelel Vas és Budapest teljesítménye, egyaránt 3,5 százalékos munkanélküliséggel, a sorban a következő Somogy megye, itt azonban már van egy nagyobb ugrás, a megyében ugyanis 4,4 százalékos a ráta. Azt lehet mondani, hogy összességében még ezeken a területeken is kedvező a munkaerőpiaci helyzet, Budapesten a munkahelyek jelentős száma biztosít könnyebb elhelyezkedést.
Ugyanakkor van néhány megye, ahol jelentős előrelépésre lenne még szükség a foglalkoztatás terén. 5 százalék feletti munkanélküliség látható Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Baranya, és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, 6 százalék felettit pedig Hajdú-Biharban és Nógrádban mértek. Az országban a legmagasabb, 8,7 százalékos munkanélküliségi ráta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tapasztalható.
Nem meglepő, hogy a kormány éppen ezért Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Beregben indított mintaprogramot a munkanélküliek és a közfoglalkoztatottak elhelyezkedésének támogatása érdekében. Az ország keleti megyéiben ugyanis továbbra is jellemző a közfoglalkoztatás, és habár a számuk csökkent az elmúlt hónapokban, nélkülözhetetlen a támogatás ahhoz, hogy el tudjanak helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon.