Nagy Boglárka • 2018. november 11. 08:00
Mi lehet az a program, ami egyszerre oktat, szórakoztat és jól is lehet lakni közben? Ez a Nyír-Diabet Egyesület ingyenes főzőklubja. A szervezet egy fontos és nemes feladatot vállalt magára, az 1-es típusú cukorbeteg gyermekek és családjaik mindennapjait próbálják segíteni és megkönnyíteni. Elméleti és gyakorlati tanácsokat, praktikákat mutatnak be a cukorbetegek számára. Az 1-es típusú diabéteszes gyermekek esetében a hasnyálmirigy nem termel inzulint és nem tudja szabályozni a szervezet a vércukorszintet, ezért az étkezésnek és a diétának életük végéig nagy jelentősége van.
Amikor tartós betegként diagnosztizálnak egy gyermeket, az mindig nagy hatással van az egész család életére és szokásaira is. Főleg jelentős a változás, ha valamilyen ételintoleranciáról, ételallergiáról vagy cukorbetegségről van szó. A táplálkozáson mind a három esetben változtatni kell. Az 1-es típusú diabétesz leginkább a gyermekeket érinti, ebben az esetben nekik az inzulint kell pótolni a szervezetükben.
Ezt azonban nem lehet bármikor és bárhogy adni a gyermekeknek, fontos, hogy meghatározott időben történjen, illetve, hogy összeegyeztessék a három legfontosabb tényezőt: az inzulint, az étkezést és a mozgást, közölte a betegség kapcsán Dr. Kántor Irén, a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház csecsemő és gyermekgyógyász szakorvosa.
Az 1-es típusú diabéteszes gyermekeknek naponta többször kell adni inzulint és naponta többször kell mérniük a vércukorszintjüket is. A nagyobb vércukor-ingadozások elkerülését segíti, ha betartják azt a különleges étrendet, amelyet a betegségük megkíván. Minél jobban tudja számolni az elfogyasztott szénhidrát mennyiséget, annál pontosabban tudja majd ahhoz igazítani az inzulinadagját.
Ezeket a kezdeti időszakban nehéz betartatni a gyermekeknek és a kamaszoknak is sok problémát jelent, az étkezési szabályok betartásának nehézségét mindenki ismerheti, aki már valaha is diétázott. Számukra ez azonban nem csak pár hétig vagy hónapig tart. A cukorbetegeket a kórházban dietetikusok oktatják, ott megtanulják az elméleti alapokat, ehhez azonban szükséges a gyakorlati segítség.
HELLO! Az önállóságra oktatás azért fontos már a gyermekkortól kezdve, mert a közintézményekben nem mindig van lehetőség különböző diéták szerinti menük közül választani.
A Nyírségi Diabéteszes Gyermekekért és Fiatalokért Egyesület elnöke, Szabóné Balogh Zsuzsa is testközelből ismeri a betegséget, lányánál 9 éves korában diagnosztizálták az 1-es típusú cukorbetegséget. Saját példáján és az egyesület történetei alapján is azt tapasztalják, hogy a gyermekek először sokkal könnyebben viselik a diabéteszt, mint a szülők. A szervezet 2008-as megalapításának célja az volt, hogy a szülők és a gyermekek ne azt érezzék, hogy egyedül vannak a betegségben, hanem támogassák és segítsék egymást, ehhez a szakmai támogatást Dr. Kántor Irén biztosította.
HELLO! Pontos számokat és gyakoriságot nehéz megállapítani, az viszont egy szomorú statisztika, hogy az 1-es típusú cukorbetegség az óvodások körében emelkedik nagyon nagy számban.
Ez azért is probléma, mert egy kisgyermek még nem tudja megmondani, hogy szédül, fáj a feje vagy rosszul érzi magát, ezért lenne fontos, hogy az óvodai nevelők és a pedagógusok is minél inkább együttműködjenek a szakemberekkel és ne essenek pánikba, ha egy diabétesszel diagnosztizált gyermek kerül a csoportjukba vagy az osztályukba. Az egyesület különböző kiadványokkal tudja tájékoztatni az érintett családokat, valamint az oktatási intézményeket is, feltéve, ha kérik a segítségüket, de ha nyitottak rá, akkor személyesen is oktatják a pedagógusokat.
Az egyesület a megfelelő étkezés kialakítását is próbálja segíteni. 2017-ben indítottak különleges főzőklubot, amelyet ingyenesen vehetnek igénybe az 1-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált gyerekek. A rendezvényeket mindig próbálják valamilyen tematika köré szervezni, legutóbb a Halloweent választották, így került a menübe a sütőtökös muffin elkészítése, de főételnek csirkés tortillát készítettek a gyerekek és gyümölcsleves is került az asztalra.
A főzés lényege, hogy találkozzanak és kikapcsolódjanak a gyerkek, de eközben tanulnak is, a programon ugyanis dietetikus is részt vesz, valamint Dr. Kántor Irén is segít megválaszolni a felmerülő kérdéseket. A szénhidrát számolás azért is fontos, mert ez alapján tudnak egy olyan étrendet kialakítani, ami egyszerre egészséges, változatos és tápláló, de a szénhidrát mennyisége is megfelelő.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A receptek összeállítása mindig egy csapatmunka, a tematizálás mellett fontos, hogy a mindennapi étkezésben használt termékek kerüljenek be a főzőklubba, ezzel is megkönnyítve azt a számolást, amit a gyerekeknek és szüleiknek már önállóan kell végezni. Az is nagyon eltérő, hogy ki mennyi idő alatt tud ehhez hozzászokni, vannak a gyerekek, akik pár alkalom után könnyedén számolják a szénhidrátokat, amíg másoknak ez több ideig is eltarthat. Szabóné Balogh Zsuzsa egyesületi elnök bízik abban, hogy a gyerekek előbb-utóbb annyira elsajátítják ez a tudást, hogy már ránézésre meg tudják állapítani, hogy nagyjából mekkora egy-egy étel szénhidráttartalma.
A főzéseket az egyik nyíregyházi séf iskolában szervezik, így a konyha mérete alapján egyszerre 15 fő tud részt venni a programon, így egy sütőnél egyszerre két gyerek dolgozik. Az egyesületen keresztül pedig bárkit szívesen várnak, akik 1-es típusú cukorbeteg, az ő diétájukhoz igazodik ugyanis mindig a recept. Elsősorban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gyermekeket próbálják felkarolni, de természetesen bárhonnan érkezhetnek a résztvevők a főzőklubra.
Nem csak az étrend kialakítás fontos, közösségépítő szerepe is van ezeknek az alkalmaknak és új barátságok is szövődhetnek, éppen ezért két csoportban szervezik a főzéseket. Próbálnak fókuszálni a kamaszokra, ide a 12 és 20 év közötti fiatalokat várják, ez a lázadó korszak ugyanis sokszor még nehezebbé teszi a vércukor-ingadozások visszaszorítását, a tinédzser korban nagyobb kihívás megszólítani a cukorbeteg gyerekeket is, véli az egyesület elnöke. A másik csoportban a 12 évnél fiatalabbakat várják, mivel ők is főznek, használják a tűzhelyet, késsel kell vágniuk, ezért nekik a szülőkkel közösen szervezik a programokat, leginkább az édesanyák vállalják ezt a feladatot a tapasztalatok alapján.
A főzőklub első perceiben az aktuális menüt ismerteti Szabóné Balogh Zsuzsa, a gyerekeknek kiválasztott gyümölcsleves például adagonként 15 gramm szénhidrátot tartalmaz. Az étkezésnél fontos, hogy ne legyen egysíkú a diéta, ugyanúgy tartalmazzon fehérjét, zsírt, ásványi anyagokat és vitaminokat, mint bárki más étrendjében. Még azokat az ételeket is fogyaszthatják az 1-es típusú diabéteszesek, amelyeknek magas a szénhidráttartalma, ide tartozik például a kenyér, a rizs és a tej is.
HELLO! A táplálkozási szabályok közül az egyik legfontosabb, hogy mindenkinek személyre szabott a saját diétája, vannak olyanok, akik naponta közel 300 gramm szénhidrátot is fogyaszthatnak, másoknak már a 150 is a felső határértéket jelenti.
A szakemberek azt is hangsúlyozzák, hogy ezeket a mennyiségeket nem szabad egy étkezés alkalmával bevinni, aztán a hátralévő 3-4 alkalomból teljesen kizárni a szénhidrát fogyasztását. A szabályok megismerése és betartása nagyon sok időt és gyakorlatot igényel mindenkinél, a főzőklub abban is segít, hogy motiválják egymást a gyermekek és belássák, senkinek nem megy egyik napról a szénhidrátok számolása. A betegséggel diagnosztizáltak életük végéig használni kell az itt elsajátított tudást, különben vércukorszint ingadozásuk rosszulléthez vezet, de ami még rosszabb, hogy súlyosan és folyamatosan károsítja a szervezetüket. Ez egyaránt igaz a magas és az alacsony értékekre is.
Az egyesület tanulmányi időszakban havi rendszerességgel szervezi a térítésmentes főzőklubokat, de a nyári hónapok alatt sem áll meg az élet, olyankor szintén ingyenes tábor várja a gyerekeket. Ezt számtalan önkéntesnek és vállalatok társadalmi szerepvállalásának köszönhetik. A Nyírségi Diabéteszes Gyermekekért és Fiatalokért, rövidebb nevén Nyír-Diabet Egyesület legközelebb november tizenhetedikére szervez főzőklubot, akkor a dekorációban a kék mesehősök kapják a főszerepet. Ennek oka, hogy a diabétesz világnapjának, november tizennegyedikének a színe a kék.