Gosztola Judit • 2025. március 25. 13:06
A kormány döntése szerint több millió forintos támogatásban részesülnek a vidéki kiskocsmák, amelynek célja a falusi vendéglátóhelyek fennmaradásának segítése. Az intézkedés azonban komoly tiltakozást váltott ki, nőjogi egyesületek részéről, akik szerint a program a társadalmi és a nemi egyenlőtlenségeket erősítheti. Álláspontjuk szerint a forrásokat inkább prevencióra, gyermek- és nővédelemre kellene fordítani. A közösségi médiában #NEMakocsmaprogramra néven terjedő tiltakozás már több ezer támogatót szerzett.
Ahogy arról a Pénzcentum is beszámolt, a kormány döntése szerint sokmilliós támogatást kapnak a vidéki kiskocsmák. A kezdeményezés célja, hogy hozzájáruljon a kisebb településeken található vendéglátóhelyek fennmaradásához, hiszen ezek sok esetben közösségi találkozóhelyekként is szolgálnak.
Aó döntés azonban komoly ellenállásba ütközött, a hír sokakat sokkolt, és tiltakozó kezdeményezés is indult, #NEMakocsmaprogramra címmel, amit sok ezren osztottak már meg a közösségi médiában. Emögött a Magyar Európai Nők - MENŐK Egyesület áll, amelyneka kommunikációs vezetője nyilatkozott nekünk részletesen a tiltakozás hátteréről.
A kocsmaprogram egy 13 milliárdos turisztikai programnak egy szelete, nagyjából egymilliárd forint szétosztásáról van szó. Tulajdonképpen mondhatjuk azt, hogy 3 millió forintnyi ingyenpénzt kapnak az ezer fő alatti települések kocsmái. Ezt a pénzt bármire fel lehet használni, nincs megkötve.
Meglátásunk szerint a meghirdetett program egyik célja, hogy szavazatokat hozzon a regnáló hatalomnak. Azt gondoljuk, hogy az ilyen és ehhez hasonló intézkedésekkel bebetonoznak olyan társadalmi állapotokat, ami nem a nők és a gyerekek érdekeit szolgálja. A gyerekes anyák adómentessége, a babaváró hitelek, a csok mind afelé irányítják, kvázi kényszerítik a nőket, hogy minél fiatalabban minél több gyereket vállaljanak, ezáltal gazdaságilag függőségbe kerüljenek a férjüktől, az államtól. Az a nő, akitől elveszik a saját teste feletti döntés jogát, akinek beleszólnak a reprodukciós jogaiba, az nem fog érdekképviselni, az a nő tenni fogja a dolgát, amibe a rendszer belekényszerítette
- nyiltkozta a Pénzcentrumnak Hajnal Edina, az Egyekület kommunkációs vezetője.
Az Egyesület szerint nők helyzet a kocsmaprogrammal sem fog javulni. Már jelenleg is óriási méreteket ölt a családon belüli erőszakos esetek száma, egy ilyen intézkedés még ronthat is a helyzeten.
Arra a kérdésre, hogy meglátásuk szerint a kocsmabezárások megoldanák-e az alkoholizmus problémáját Magyarországon, Hajnal Edina azt válaszolta, nyilván nem, ugyanakkor a kocsmák támogatásának véleményük szerint üzenetértéke van: mit üzen ezzel a kormány? Mi az, amit megenged? Mi az, amire bátorít?
Én nem tudom, hogy a kormány szerint milyen az a közösség, aminek a lelke a kocsmapultot támasztja, de l a kocsmaprogramnál ezerszer jobb közösségépítő programok is létezhetnének, amik nem leépítik az embert mentálisan és fizikálisan, hanem felemelik
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- véli a szakember.
Kilátástalanság a négyzeten
Az Egyesület szerint a kistelepüléseken élők gyakran teljes kilátástalanságban élnek és jövőkép hiányával küzdenek, ami hozzájárulhat az addikciók, például az alkoholfogyasztás kialakulásához. A gyermekkori traumák és a nehéz gazdasági helyzet tovább súlyosbíthatják ezt a problémát. A kormányzat azon döntése, hogy támogatást nyújt a falusi kocsmáknak, legitimizálhatja az alkoholfogyasztást, és megnehezítheti a családon belüli problémák kezelését, mivel az intézkedés normalizálhatja a kocsmába járást.
A 13 milliárd forintos turisztikai támogatást inkább prevencióra és edukációra kellene fordítani, különös tekintettel a gyermekvédelemre, nővédelemre és családvédelemre. Sok család diszfunkcionális, a gyerekek és nők magukra vannak hagyva, és hiányzik a megfelelő szociális háló. A forrásokat olyan intézkedésekre kellene irányítani, amelyek valódi segítséget nyújtanak ezeknek a csoportoknak, és nem súlyosbítják tovább a meglévő problémákat.
- nyilatkozta a szakértő.
A tiltakozás célja elsősorban a figyelemfelhívás és az emberek szemléletének formálása. Bár egyetlen civil szervezet erőfeszítései valószínűleg nem elegendőek a kormány döntésének megváltoztatásához, az összefogás és a közös fellépés révén lehetséges nyomást gyakorolni. Fontos, hogy a társadalom felismerje az ilyen intézkedések káros hatásait, és közösen lépjen fel azok ellen.