Pénzcentrum • 2025. január 20. 09:11
A magyar kormány 2024-es költségvetését összesen 37 alkalommal módosították az év során, ami közel 4000 milliárd forint átcsoportosítását jelentette. Ez a büdzsé kiadási oldalának csaknem 10 százalékát érinti. A módosítások gyakorisága ugyan csökkent az előző évekhez képest, de még így is átlagosan 9-10 naponta nyúltak bele a költségvetésbe - járt utána cikkében a HVG.
A tavalyi költségvetést összesen 37 alkalommal módosította a kormány az év során. A legtöbb változtatás 2024-ben nem az állami felsőoktatási intézmények támogatását érintette. A legnagyobb tétel egy 746 milliárd forintos átcsoportosítás volt januárban a Pénzügyminisztérium sorai között. Ugyanakkor apró, néhány ezer forintos tételeket is mozgattak.
Az Energiaügyi Minisztérium tűnik a legnagyobb nyertesnek, de ez főként a rezsivédelmi kiadások technikai átcsoportosítása miatt van így. Valójában a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Építési és Közlekedési Minisztérium kapott jelentős pluszforrásokat különböző fejlesztési programokra.
A belügyminisztériumnál a büntetés-végrehajtás és a rendőrség kapott többletforrásokat. A Miniszterelnökségnél az egyházak támogatása mellett a Hungaroring is kiemelkedő összeget kapott. Rogán Antal tárcájánál a kormányzati kommunikációra és kiemelt rendezvényekre csoportosítottak át jelentős összegeket.
A leghosszabb idő, amit kibírtak anélkül, hogy belepiszkáltak volna, ha az új év előtti időket nem számítjuk ide, 25 teljes nap volt.
- derül ki a részletes elemzésből.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Kulturális és Innovációs Minisztériumnál az alapítványi egyetemek kaptak pluszforrásokat, míg a kultúra területén inkább elvonások történtek. A honvédelmi tárcánál meglepő módon a kiemelt sportegyesületek támogatása kapta a legtöbb pluszforrást.
Több területen, például az állami beruházásoknál és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadásoknál jelentős elvonások történtek. Az önkormányzati támogatások és az uniós fejlesztések kerete is csökkent.
Összességében a gyakori és jelentős módosítások azt mutatják, hogy a kormány rugalmasan kezeli a költségvetést, ugyanakkor ez a gyakorlat a tervezhetőség és átláthatóság rovására mehet.