Pénzcentrum • 2025. január 2. 09:45
A magyar gazdaság 2025-ös kilátásai vegyes képet mutatnak: míg a kormány és az MNB optimistán 2,6-3,6%-os GDP-növekedést vár, az Európai Bizottság mindössze 1,8%-os bővülést prognosztizál. A növekedés fő hajtóerői között a fogyasztás élénkülése és az ipari termelés szerepelhet, de az EU-források hiánya és a globális bizonytalanság jelentős kockázatot jelent.
A szakértők megosztottak a magyar gazdaság 2025-ös teljesítményét illetően, bár egyetértenek abban, hogy az idei év gyorsabb növekedést hozhat a tavalyinál. Az elemzők szerint a gazdaság bővülését több tényező is befolyásolhatja, köztük az EU-s források hiánya, a beruházások gyenge teljesítménye, valamint a fogyasztás várható növekedése - írja a Portfolio.
A 2024-es év alulmúlta a várakozásokat, hiszen a prognosztizált 3-4% közötti GDP-növekedés helyett a gazdaság alig 1%-kal bővült. Az ipar visszaesése, az építőipar stagnálása és a szolgáltatószektor mérsékelt növekedése jellemezte az elmúlt évet. Ennek ellenére a szakértők bizakodóak a 2025-ös kilátásokat illetően.
A kormány 3,4%-os GDP-növekedéssel számol az idei évre, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is reálisnak tart. A jegybank legfrissebb inflációs jelentésében kiemeli: "A növekedés 2025 közepétől dinamizálódhat a külső konjunktúra helyreállásával és az újonnan kiépített ipari kapacitások termelőre fordulásával párhuzamosan, valamint egyes kormányzati intézkedések hatására."
Az MNB szerint a GDP-bővülés 2,6-3,6% között alakulhat, amit elsősorban a fogyasztás élénkülése, a beruházási ráta stabilizálódása és az ipari termelés második félévi fellendülése támogathat. A jegybank külön kiemeli a nagyberuházások, mint a BMW, BYD és CATL projektek pozitív hatását a gazdasági teljesítményre.
Az Európai Bizottság azonban jóval pesszimistább képet fest, mindössze 1,8%-os növekedést prognosztizálva. Brüsszel a visszafogott beruházásokat, a kedvezőtlen üzleti hangulatot és az autóipar bizonytalan kilátásait nevezi meg fő kockázati tényezőkként.
A piaci elemzők többsége a kormányzati és az uniós előrejelzés közötti sávban helyezkedik el. Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza például 2%-os növekedést vár, kiemelve a fogyasztás további bővülését, de figyelmeztet a fogyasztói bizalom visszaesésére is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el, havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A gazdasági növekedés kulcsfontosságú tényezője lehet az EU-források lehívása, ami jelenleg is vita tárgyát képezi Magyarország és az Európai Unió között. Az uniós pénzek beáramlása jelentősen lendíthetne a GDP-n, míg hiányuk továbbra is visszahúzó erőt jelent.
A világgazdasági környezet is kihívásokat tartogat. Az esetleges amerikai importvámok bevezetése, különösen az európai autógyártókat érintő intézkedések, komoly kockázatot jelenthetnek a magyar gazdaság számára is. Az MNB figyelmeztet: "A világgazdaság bővülésére a protekcionista intézkedések kiterjesztése érdemi kockázatot jelent."
A geopolitikai feszültségek szintén befolyásolhatják a gazdasági kilátásokat. Az MNB szerint "Mind az elhúzódó orosz-ukrán háború, mind a közel-keleti konfliktus éleződése növelte a bizonytalanságot a piacokon és erősítette a kockázatkerülést, elsősorban a feltörekvő piacokkal szemben." Ez a bizonytalanság a beruházások elhalasztásához és a fogyasztói döntések óvatosabbá válásához vezethet.