Lesújtó adatokat közölt a KSH a magyar gazdaságról: régi húzóágazatunk is egyre gyengébben muzsikál

Pénzcentrum2024. december 23. 08:45

A KSH legújabb adatai szerint a magyar gazdaságban a kivitel volumene 0,3%-kal mérséklődött, a behozatalé 1,4%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az aktívum 1,0 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 53 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Az export kiigazított volumene 1,3, az importé 1,4%-kal elmaradt a szeptemberitől.

Kijött a KSH Külkereskedelmi termékforgalmának 2024. októberi, második becslése. Az adatok felemás képet mutatnak: 1,0 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, az előző havihoz képest az export kiigazított volumene 1,3, az importé 1,4%-kal mérséklődött.

A kivitel volumene 0,3%-kal mérséklődött, a behozatalé 1,4%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az aktívum 1,0 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 53 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Az export kiigazított volumene 1,3, az importé 1,4%-kal elmaradt a szeptemberitől.

2024. októberben:

  • A kivitel értéke 12,9 milliárd euró (5194 milliárd forint), a behozatalé 11,9 milliárd euró (4776 milliárd forint) volt.

2024. októberben az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 0,5, az importé 0,1%-kal mérséklődött.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 4,0, a behozatalé 1,8%-kal csökkent.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 53 millió euróval romlott. (Az egyenleg 74 millió euróval nagyobb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,0, a behozatalban 2,7%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 1,3%-kal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,2, a dollárral szemben 0,9%-kal gyöngült.
  • A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 3,4%-kal csökkent, behozatala nem változott. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben közel ötödével, a behozatalban pedig nagyjából tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A közúti jármű árucsoport exportvolumene kismértékben csökkent, importvolumene hasonló mértékben nőtt a bázisidőszakihoz képest. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene minimálisan mérséklődött, importvolumene viszont negyedével nagyobb lett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport volumene a kivitelben kismértékben, a behozatalban mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 2,0 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését, míg az importoldali forgalom alakulását nem befolyásolta.
  • A feldolgozott termékek exportvolumene 4,1, importvolumene 0,5%-kal nőtt. A kivitel volumenének bővülése mögött a gyógyszer, gyógyszerészeti termék jelentős növekedése húzódott meg. Az importban szintén a gyógyszer, gyógyszerészeti termék volumene bővült a legnagyobb mértékben. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,2 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumencsökkenését, az importban 0,2 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumenének növekedéséhez.
  • Az energiahordozók exportvolumene 2,7, importvolumene 3,8%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali és az importoldali növekedés egyaránt a kőolaj és kőolajtermék árucsoportnál regisztrált jelentős bővüléssel magyarázható. Az energiahordozók volumenének alakulása a kivitelben 0,1 százalékponttal lassította a teljes export csökkenését, a behozatalban pedig 0,3 százalékponttal fokozta a teljes import növekedését.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 6,3, a behozatalé 8,3%-kal nagyobb lett. Az export növekedését nagyrészt az egyéb, táplálkozásra alkalmas termék és készítmény, az importét pedig a gabona és gabonakészítmény forgalomváltozása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,5 százalékponttal visszafogta, az import volumennövekedését ugyanennyivel fokozta.
  • Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 3,1%-kal csökkent, az onnan érkező behozatalé 3,6%-kal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 441 millió euróval romlott, 1304 millió eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 71%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
  • Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 9,3%-kal nőtt, a behozatalé 3,6%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 388 millió euróval javult, 265 millió eurós passzívumot mutatott.

2024. január–októberben:

  • A kivitel értéke 121 milliárd euró (48 ezer milliárd forint), a behozatalé 111 milliárd euró (44 ezer milliárd forint) volt.
Címkék:
élelmiszer, ksh, import, export, statisztika, forgalom, adatok, ipar, külkereskedelem, élelmiszerárak, az európai unió, dohánytermékek,