Kiemelkedik a régióból Magyarország: nincs minek örülni, csak itt negatívak a gazdaság kilátásai

Pénzcentrum2024. december 4. 13:30

A Fitch Ratings legfrissebb elemzése szerint a kelet-közép-európai régió gazdasági helyzete 2025-re mérsékelt javulást mutathat, ám jelentős kihívások állnak az országok előtt. Magyarország kiemelkedik a régióban, mivel egyedüliként rendelkezik negatív hitelminősítői kilátással, amit elsősorban az uniós források elvesztésének kockázata és a költségvetési hiány indokol.

A Fitch Ratings legfrissebb "Eastern Europe Sovereign Outlook 2025" jelentése szerint a kelet-közép-európai régió gazdasági kilátásai mérsékelt javulást mutatnak, azonban számos kihívással is szembe kell nézniük az országoknak. Magyarország helyzete különösen figyelemreméltó, mivel a térségben egyedüliként negatív hitelminősítői kilátással rendelkezik - írja a Portfolio.

A Fitch előrejelzése alapján 2025-re a régió gazdasági növekedése fellendülhet a 2024-es visszafogott teljesítményt követően. Ennek fő mozgatórugója az export lehet, amelyet a főbb kereskedelmi partnerek, köztük Németország várható lassú, de stabil növekedése támogathat. Ez különösen fontos Magyarország számára, tekintettel az ország erősen exportorientált gazdaságára és az autóipar kiemelkedő szerepére.

Az elemzés szerint az EU-források beáramlása, a csökkenő finanszírozási költségek és a növekvő beruházások erősíthetik a belső keresletet a régióban. A vállalati bizalom helyreállása és az infrastrukturális projektek beindulása szintén hozzájárulhat a növekedéshez. A Fitch arra számít, hogy az infláció tovább mérséklődhet 2025-re a régióban, bár a szűkös munkaerőpiac továbbra is nyomást gyakorolhat az alapinflációra. Az elemzők szerint a nem euróövezeti országok jegybankjai óvatosan fognak eljárni a monetáris lazítás terén, hogy elkerüljék a pénzügyi instabilitást.

Az új EU-s költségvetési szabályok értelmében a régió országai középtávú fiskális konszolidációs terveket fogalmaztak meg, de ezek gyakorlati megvalósítása komoly akadályokba ütközhet.

A Fitch kiemeli, hogy a pandémia és az energiaválság során bevezetett állandó támogatási intézkedések, például a szociális juttatások növelése és a védelmi kiadások emelése, jelentős terhet rónak a költségvetésre. Az elemzők szerint a gazdasági növekedés lassulása vagy esetleges visszaesése további ösztönző intézkedések bevezetésére kényszerítheti a kormányokat, ami növelheti a deficitet és kockázatot jelenthet a hitelminősítések szempontjából.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A jelentés szerint a geopolitikai kockázatok továbbra is jelentős szerepet játszanak a régió gazdasági kilátásainak alakulásában. Az ukrajnai konfliktus, a közel-keleti feszültségek és az Egyesült Államok és Kína közötti viszony alakulása mind befolyásolhatják a térség, köztük Magyarország gazdasági stabilitását és energiaellátását.

Bár a kelet-közép-európai régió, benne Magyarország gazdasági kilátásai mérsékelt javulást mutatnak 2025-re, számos kihívással kell szembenézniük. A fiskális konszolidáció, a makrogazdasági stabilitás fenntartása és az EU-források hatékony felhasználása kulcsfontosságú lesz az ország hitelminősítési kilátásai és hosszú távú gazdasági fejlődése szempontjából.

A Fitch Ratings pénteken teszi közzé legújabb hitelminősítői értékelését Magyarországról. Jelenleg az ország BBB besorolással rendelkezik, két szinttel a bóvli kategória felett, negatív kilátással. A múlt héten a Moody's már negatívra rontotta a korábban stabil kilátást a Baa2 osztályzatán, elsősorban az uniós források elvesztésének kockázata miatt.

Címkék:
magyarország, államadósság, gazdaság, gdp, fitch, gdp-növekedés, hitelminősítő, magyarország bruttó hazai termék,