Pénzcentrum • 2024. november 27. 10:41
Az Erste szakértői sajtótájékoztató keretein belül ismertették a bank legfrissebb gazdasági előrejelzését. Az eseményen a Pénzcentrum is részt vett.
2024 harmadik negyedévében az évesített negyedéves adatok szerint 2,8 százalékkal nőtt az USA gazdasága - hangzott el az eseményen. Ez csak enyhe lassulást jelentett a második negyedév 3 százalékához képest. A növekedés fő hajtóereje a fogyasztás maradt.
Az USA és az Eurozóna gazdasági, illetve inflációs helyezete, továbbá ezekből következően a kamatkilátásai nagyban dominálják számos instrumentum, többek között az EUR-USD devizapár árfolyammozgását.
Az EKB októberben 25 bázisponttal 3,25%-ra csökkentette az irányadó betéti kamatlábat. A decemberi további kamatcsökkentés gyakorilatilag biztosra vehető, és az sem kizárt, hogy nem 25, hanem 50 bázispontot vág majd az európai jegybank.
Az Eurózónával kapcsolatban elhangzott, hogy túlvan a mélyponton, jóllehet továbbra is maradtak lefelé mutató kockázatok. A harmadik negyedévben a negyedéves növekedés meglepően erős, 0,4%-os volt. Pozitív hír, hogy a német gazdaság is képes volt kisebb mértékben növekedni a megelőző negyedévhez képest, pedig az előzetes indikátorok nem erre utaltak.
Hazai kilátások
A bank előrejelzése szerint a magyar gazdaság idén 0,5%-kal, jövőre 2%-kal nőhet. Itthon a legnagyobb gond az általános bizalomhiány, márpedig az élénkülésnek fontos feltétele lenne, hogy végre javulás legyen látható a bizalmi indexben. Az ESI (az Európai Bizottság által havonta közzétett Economic Sentiment Indicator) fogyasztói bizalmi index még mindig nem érte el a 2020. januári állapotot, de hasonló a helyzet az ESI üzleti bizalmi indexei (ipar, szolgáltatások, építőipar) esetében is.
A fogyasztói- és az üzleti bizalmi indexek is azt mutatják, hogy a gazdasági szereplők a kilátásaikat tekintve összességében pesszimisták. Emiatt kevesebb a beruházás és csökken az építőipar teljesítménye. Az építőiparban az új szerződések volumene is már inkább enyhén lefelé tartó tendenciát mutatott az elmúlt hónapokban két év stagnálás után. A következő években ugyan jelentős, elsősorban az autóiparhoz kapcsolódó beruházásoknál indulhat el a termelést, ám a járműgyártás jelenlegi helyzete miatt egyelőre bizonytalan, mennyire tudják majd kihasználni a cégek a tervezett kapacitásokat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az infláció kedvezőbben alakult idén, mint amire az év elején számítani lehetett. A fogyasztói árak havi szinten 0,1%-kal emelkedtek októberben, amivel az infláció a kedvezőtlen bázis ellenére mindössze 3,2%-ra nőtt a tizedik hónapban. A gazdaság vártnál gyengébb teljesítménye, és a mérsékelt kereslet miatt az árak alakulása szempontjából meghatározó gazdasági szereplők csak kisebb mértékben tudtak emelni. Az éves átlagos infláció így 3,6 százalék körül alakulhat 2024-ben. Jövőre a piaci szolgáltatások esetében fennmaradhat a mérséklődő tendencia, míg a gyengébb forintárfolyam és az élelmiszerárak felfelé húzhatják a pénzromlás ütemét 2025-ben. Összességében jövőre a korábban előre jelzettnél valamivel mérsékeltebb, az ideihez hasonló mértékű éves átlagos inflációra lehet számítani.
A jegybanki alapkamat a gyenge növekedési és kedvező inflációs adatok ellenére az év második felében nem csökkent tovább olyan ütemben, mint amire a piac előzetesen számított. A Magyar Nemzeti Bank vélhetően decemberben is a tartás mellett dönt majd, így az évet 6,50 százalékos alapkamattal zárhatjuk. Ez a kamatszint már nem lóg ki a régiós kamatok közül, ami csökkenti a jegybank mozgásterét. Amennyiben a feltételek nem romlanak, jövőre folytatódhat az alapkamat óvatos csökkentése, az irányadó ráta 2025 végére 5,50 százalék lehet.
A forint euróval szembeni árfolyama a nyári viszonylagos stabilitás után sokat gyengült az elmúlt hetekben. A magyar fizetőeszköz további gyors leértékelődését ugyanakkor semmi nem indokolja, így az euró/forint árfolyam a következő időszakban a 400-410-es sávban stabilizálódhat. Középtávon viszont fennmaradhat a lassú leértékelődés trendje, amely éves szinten átlagban 1,5-2 százalékos forint leértékelődést hozhat. Az euró/forint árfolyam 2025 végén 410, míg 2026 végén 415 forint lehet.