Pénzcentrum • 2024. november 25. 13:12
Európa energiapiaca újra válságos helyzetbe került a gyorsan apadó gáztartalékok, az orosz ellátás bizonytalansága és a hideg időjárás miatt. Az ukrajnai konfliktus eszkalációja és az energiaárak növekedése súlyos gazdasági terheket ró a háztartásokra és a vállalatokra, miközben a kontinens az orosz gáztól való függetlenedésre törekszik.
Európa energiapiaca újra jelentős kihívások elé néz, miközben még mindig próbálja kiheverni a két évvel ezelőtti válság hatásait. A gáztartalékok gyors apadása, az orosz gázellátás bizonytalansága és a hideg időjárás együttesen feszültté teszik a helyzetet, amely az árak emelkedéséhez és gazdasági problémákhoz vezet. Az ukrajnai konfliktus eszkalációja idén közel 45%-kal növelte a gázárakat, amelyek ugyan nem érik el a 2022-es csúcsokat, de így is nehézségeket okoznak a háztartásoknak és a vállalatoknak - írja a Bloomberg.
Markus Krebber, az RWE vezérigazgatója szerint a hideg télkezdet felgyorsította a gáztartalékok fogyását, és Európának nagyobb importkapacitásokra lenne szüksége az orosz gáz kiváltásához. Az Energy Aspects elemzői figyelmeztetnek, hogy az orosz gázszállítások megszűnése, amely az év végére várható, súlyos piaci nyomást eredményezhet, globális árnövekedéssel. Magyarország már jelezte, hogy az energiabiztonsága veszélybe került.
A német gazdaság különösen érintett a magas energiaköltségek miatt, amelyek számos iparágat, például az autóipart és a vegyipart sújtják. Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője szerint Európának tartalékokat kell biztosítania, különösen januártól, amikor az ukrajnai gáztranzit végleg leállhat. Ole Hansen, a Saxo Bank árupiaci szakértője úgy véli, hogy a régió az LNG-behozatalra kényszerül, miközben Ázsiával is versenyeznie kell az energiaellátásért, ami tovább növelheti az árakat és súlyosbíthatja a helyzetet.