Pénzcentrum • 2024. november 22. 17:30
Az egyre gyengülő árfolyam miatt az euró elkezdte magát bevezetni Magyarországon, azaz elterjed a gazdasági és pénzügyi életben hivatalos bevezetés nélkül is. Az ingatlanpiacon drasztikus áremelkedést is eredményezhet a folyamat: egy újépítésű lakóparkben például már csak eurót fogadnak el a lakásokért, a forintban megadott árak tájékoztató jellegűek. Egy konkrét luxuslakásért 978 ezer eurót kérnek, ami 2024 elején még 376 millió forintnak felelt meg, ma már viszont durván 402-nek. A szakértő szerint az, hogy rengeteg, itthon kapható termék vagy szolgáltatás árát megtudhatjuk euróban, már az önbevezető folyamat egyik lépése.
Nem a legvidámabb napjait éli a forint, az euró árfolyama az utóbbi hetekben kilőtt, és mostanában már a 410-es szint környékén mozog, majdnem 2 éves mélypontra gyengülve. És az elemzők szerint nem is valkószínű, hogy a magyar fizetőeszköz ereősödni tudna az euróval szemben, különösen, ha a közel-keleti helyzet fokozódna. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője korábban a Cash Tagnek arról beszélt, a komoly forintgyengülés mögött többek között az is állhatott, hogy a Magyar Nemzeti Bank nyitvahagyta a kamatvágás kérdését, ami végül nem történt meg.
Ködösítés zajlott, ami alapvetően egy kiszámíthatatlan nemzetközi környezetben nem egy rossz taktika. A gond az, hogy a piacok ki voltak élezve a kamatcsökkentésekre - és ne feledjük, nem csak Magyarországról beszélünk
- fogalmazott.
Már bevezeti magát az euró?
A szakértő szerint ha nem is azonnal, de előbb vagy utóbb elérhetjük az 500 forintos euróárfolyamot is, a nagy kérdés pedig az, hogy a lakosság mennyire fogja ezt szeretni, elviselni, és mikor fogja az euró önmagát bevezetni Magyarországon. Sőt, az, hogy rengeteg, itthon kapható termék vagy szolgáltatás árát megtudhatjuk euróban, már az önbevezető folyamat egyik lépése.
Nagyon sok tartós fogyasztási cikk esetében már euróban vannak meghatározva az árak, például ha az ember szeretne egy új autót vásárolni. Nézzük meg, menjünk fel egy konfigurátorba és megnézhetjük, hogy a különböző autómárkák esetében, ha összekonfigurálunk egy autót, akkor milyen árat kapunk a végén? Nagyon sok esetben eurós árat. A végén pedig ott van kis csillaggal a megjegyzés, hogy forduljon a kereskedőjéhez, és majd ő megmondja, hogy ez forintban mennyi. De az építőipar tekintetében is egyre inkább, vagy a lakossági szolgáltatás irányban is egyre inkább felmerül ez a kérdés, hogy nagyon másfelé ne menjünk. Például az ember szeretne egy árnyékolót felrakni a teraszához, életszagú példa, elmegy, kér egy árajánlatot és megkapja euróban az árajánlatot
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mondta Virovácz Péter.
De példaként említhetnénk az ingatlanpiacot is: most a Vakmajom nevű Facebook-oldal talált egy olyan lakóparkot, ahol a meghirdetett lakásokért csak eurós fizetést fogadnak el.
A hirdetésben is kiemelik, hogy a forintban megadott, 376 millió forintos ár csak tájékoztató jellegű, a lakás 978 ezer euróba kerül, a vételárat 387 forintos euróárfolyamon állapították meg - utoljára év elején járt itt az árfolyam. Ha átváltjuk, akkor ma már majdnem 402 millió forintot kellene fizetni a meghirdetett lakásért, azaz 26 millió forinttal drágult meg csak az árfolyamingadozás miatt.