Láthatáron a kemény üzemanyagdrágulás: Magyarországot is vastagon érintheti, ezt nem teszik zsebre az autósok

Pénzcentrum2024. november 18. 10:14

Az olajárak hétfőn emelkedtek, miután Oroszország jelentős légi csapást mért Ukrajnára, és feszültségek alakultak ki az USA új, fegyverhasználatot érintő engedménye miatt. Ugyanakkor a kínai üzemanyag-kereslet gyengesége és a várható globális olajfelesleg továbbra is nyomást gyakorolt a piacokra.

Hétfőn emelkedtek az olajárak, miután a hétvégén felerősödtek a harcok Oroszország és Ukrajna között, bár a világ második legnagyobb fogyasztójának számító Kína üzemanyag-keresletére vonatkozó aggodalmak és a globális olajfeleslegre vonatkozó előrejelzések visszafogták a piacokat. A Brent nyersolaj határidős jegyzései 29 centtel, azaz 0,4%-kal emelkedtek, és hordónként 71,33 dolláron álltak hétfő reggel, míg az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj határidős jegyzései 18 centtel, azaz 0,3%-kal emelkedtek, és hordónként 67,20 dolláron álltak - írja a Reuters.

Oroszország vasárnap közel három hónap óta a legnagyobb légi csapást mérte Ukrajnára, amely jelentős károkat okozott az ukrán energiarendszerben. Az ukrán-orosz konfliktusra vonatkozó washingtoni politika jelentős fordulataként Joe Biden amerikai elnök kormányzata engedélyezte, hogy Ukrajna amerikai gyártmányú fegyvereket használjon Oroszország mélyére történő csapásokra – ezt vasárnap két amerikai tisztviselő és egy a döntést ismerő forrás közölte. A Kreml azonnali válaszát nem közölték, de figyelmeztettek, hogy ha enyhítenék az Ukrajna amerikai fegyverek használatára vonatkozó korlátozásokat, azt jelentős eszkalációnak tekintenék.

Biden engedélye, hogy Ukrajna Kurszk környékén hosszú hatótávolságú rakétákkal támadja az orosz erőket, geopolitikai nyomást gyakorolhat az olajpiacokra, mivel ez az ottani feszültségek eszkalációját jelenti, válaszul az észak-koreai csapatok szerepvállalására

– mondta Tony Sycamore, az IG Markets elemzője. Saul Kavonic, az MST Marquee energiaelemzője szerint: „Eddig kevés hatása volt az orosz olajexportokra, de ha Ukrajna több olaj-infrastruktúrát célozna meg, az további áremelkedést okozhat az olajpiacokon.”

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Oroszországban legalább három finomítónak kellett leállítani a feldolgozást vagy csökkenteni a termelést jelentős veszteségek miatt, amelyek az exportkorlátozások, emelkedő nyersolajárak és magas hitelköltségek következtében alakultak ki – közölte öt iparági forrás. A Brent és a WTI több mint 3%-ot esett múlt héten a Kínából érkező gyenge adatok és azután, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint a globális olajkínálat 2025-re napi több mint 1 millió hordóval haladja meg a keresletet, még akkor is, ha az OPEC+ csökkentései érvényben maradnak.

Kína finomítói feldolgozása 4,6%-kal csökkent októberben az előző évhez képest, miközben az ország ipari termelésének növekedése is lassult a múlt hónapban – derült ki a pénteken közzétett kormányzati adatokból. A befektetők a Fed kamatcsökkentéseinek üteme és mértéke miatt is aggódtak, ami bizonytalanságot okozott a globális pénzpiacokon. Az Egyesült Államokban az üzemelő olajfúró tornyok száma egy egységgel 478-ra csökkent múlt héten, ami a legalacsonyabb érték július 19. óta – derült ki a Baker Hughes adataiból.

Címkék:
gazdaság, ukrajna, oroszország, amerika, olajár, amerikai egyesült államok, brent olaj, brent árfolyam, nyersolajár, háború, orosz-ukrán háború, kőolaj,