Pénzcentrum • 2024. november 18. 14:14
Még mindig nincs megállapodás az osztrák gázpiac szereplői és az orosz Gazprom között, ezért két napja szünetel a szállítás - számolt be a Reuters.
Az Ausztriába irányuló orosz gázszállítás vasárnap második napja szünetelt egy árvita miatt, azonban más európai vevők felvásárolták az eladatlan mennyiségeket. A helyzet rávilágít az európai gázpiac jelenlegi kihívásaira és az orosz energiától való függőség csökkentésére irányuló törekvésekre.
Az ukrajnai háború előtt Oroszország volt Európa legnagyobb gázszállítója, de azóta elvesztette legtöbb vevőjét a kontinensen. Az Európai Unió ugyanis igyekszik csökkenteni a függőségét az orosz energiától. Ennek ellenére Szlovákia, Magyarország és Csehország még mindig jelentős mennyiségben vásárol orosz gázt, míg Olaszország és Szerbia kisebb mennyiségeket kap.
A Gazprom szombaton leállította az OMV-nek történő szállítást, miután az osztrák vállalat egy szerződéses vita miatt megnyert választottbírósági eljárás kompenzációjaként az orosz állami cég gázának egy részének lefoglalásával fenyegetőzött. Az Ausztriába irányuló szállítás vasárnap is szünetelt, de az Ukrajnán keresztül Európába irányuló teljes napi szállítás továbbra is napi 42,4 millió köbméter maradt.
Az SPP szlovák állami vállalat közlése szerint továbbra is kap gázt Oroszországtól, és azt sugallta, hogy mások is többet vásárolnak. "Európában még mindig nagy az érdeklődés az orosz gáz iránt" - nyilatkozta a vállalat.
Egy, az európai orosz gázszállításokat ismerő forrás szerint az orosz gáz még mindig olcsóbb, mint sok más forrásból származó, ezért az osztrák mennyiségeket gyorsan továbbértékesítették. Ausztria közölte, hogy bőséges gázkészletei vannak a hiány fedezésére, és szükség esetén importálni tud Németországból és Olaszországból.
Az európai gázpiac érzékenyen reagál a geopolitikai fejleményekre és az ellátási problémákra. Az ukrajnai gáztranzit várhatóan az év végén ér véget, ami további bizonytalanságot okoz a piacon. A hidegebb európai hőmérsékletek miatt megnövekedett fűtési kereslet az EU gáztárolóiból a tavalyinál korábban történő kivonásokhoz vezetett.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Aldo Spanjer, a BNP Paribas vezető árupiaci stratégája szerint: "A kínálati és időjárási tényezők aggodalmakat keltettek a tél végi gázkészletekkel kapcsolatban, ami az EU tárolási céljait figyelembe véve azt jelentheti, hogy nyáron jelentős cseppfolyósított földgáz mennyiségeket kell vásárolni."
Az európai referenciaárnak számító holland TTF csomópontban a fronthavi gázár pénteken megawattóránként 45,72 eurón zárt, ami közel egy éve a legmagasabb érték. Ez is jelzi a piac feszültségét és a jövőbeli ellátással kapcsolatos aggodalmakat.
Oroszország piaci részesedése jelentősen csökkent az ukrajnai háború 2022-es kitörése óta. A Gazprom elvesztette pozícióját Norvégiával, az Egyesült Államokkal és Katarral szemben. A vállalat Európába irányuló fennmaradó szállításai várhatóan nem sokáig folytatódnak, mivel az Ukrajnán keresztül vezető szovjet korabeli vezeték az év végén leáll, Kijev ugyanis nem kívánja meghosszabbítani a tranzitmegállapodást.
A jelenlegi helyzet alapján, ha Ukrajna lezárja a gáztranzit útvonalat, akkor a jelentős orosz szállítások elsősorban Szlovákiába és Magyarországra fognak irányulni. Magyarország a gázmennyiség nagy részét egy nagyrészt Törökországon keresztül futó vezetéken keresztül kapja majd.