Portfolio • 2024. november 13. 09:03
Tehetetlennek tűnik a gazdasági kormányzat a kamatstop kivezetésének kérdésében, ráadásul majdnem 300 ezer magyart érintene - jelentette a Portfolio.
A három évvel ezelőtt bevezetett kamatstop eltörlése komoly kihívást jelent a döntéshozók számára. Bár a bankközi kamatok csökkenő tendenciája nemrégiben megfordult, és mintegy 4 százalékponttal magasabb szinten áll, mint az intézkedés bevezetésekor, a politikai érzékenység továbbra is jelentős. A döntés 291 ezer jelzáloghiteles törlesztőrészletét érinti, miközben a bankoknak már több mint 400 milliárd forintjába került az intézkedés fenntartása.
A kkv-hitelek kamatstopjának március végi megszüntetése viszonylag zökkenőmentesen zajlott, ám a jelzáloghitelek esetében összetettebb a helyzet. Az MNB adatai szerint jelenleg 291 ezer jelzáloghitelt érint a kamatstop, ami 1223 milliárd forintos tőketartozást jelent. Ez az összes lakossági jelzáloghitel-szerződés 35%-át, illetve a tőketartozás 19%-át teszi ki.
A kormány többször meghosszabbította az intézkedést, jelenleg 2024 végéig van érvényben. Piaci és kormányzati források egyaránt újabb hosszabbításra számítanak, azonban a helyzet most más, mint korábban. A hozamkörnyezet csökkenése megállt, és a BUBOR az október eleji 6,0-6,3%-os mélypontjáról 6,4-6,5%-ra emelkedett az elmúlt hetekben.
Ha most vezetnék ki a kamatstopot, a kamatstopos jelzáloghitelek átlagkamata 6% környékéről 10% közelébe emelkedne. A kamatstopos hitelek kétharmadát kitevő, éven belül változó kamatozású, BUBOR-hoz kötött hitelek esetében még nagyobb, átlagosan 4,5 százalékpontos lenne a kamatemelkedés.
Az MNB májusi Pénzügyi stabilitási jelentése szerint azonban a "kamatstop esetleges kivezetése csak az ügyfelek szűk körénél eredményezhet érdemi tehernövekedést". A jegybank szerint 26 ezer kamatstopos ügyfél tekinthető sérülékenynek, ami a kamatstopos ügyfelek 9 százalékát, a kamatstopos jelzáloghitel-állomány 17 százalékát jelenti.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kormányzati nyilatkozatok korábban két feltételhez kötötték a kamatstop kivezetését: a kamatok csökkenéséhez és a fogyasztás beindulásához. Bár az egyszámjegyű kamatok visszatértek, a fogyasztás még mindig nem indult be kellőképpen.
A bankszektornak már több mint 400 milliárd forintjába került az intézkedés, és a BUBOR emelkedésével ez az összeg tovább nő. A bankok számára az azonnali teljes kivezetés lenne a legkedvezőbb, de kompromisszumos megoldásként egy többlépcsős eltörlést is elfogadnának, esetleg az egykori devizahiteles árfolyamgátra emlékeztető tehermegosztással kombinálva.
Az MNB korábban több kritikát is megfogalmazott a kamatstoppal kapcsolatban, kiemelve, hogy gyengíti a monetáris transzmissziót, közvetlen veszteséget okoz a bankoknak, negatívan hat a hazai pénzügyi kultúrára, és indokolatlanul sok előnyt biztosít a magasabb kockázatú, változó kamatozású jelzáloghitelek tulajdonosainak. A kamatstop kivezetésének kérdése tehát továbbra is nyitott, és a döntéshozóknak számos szempontot kell mérlegelniük a megfelelő megoldás megtalálásához.