Pénzcentrum/MTI • 2024. november 10. 18:01
Növekvő forgalom mellett emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 76 250,51 ponton zárt, 2384,55 ponttal, 3,23 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban. A részvénypiac forgalma a héten 80,4 milliárd forint volt az előző héten elért 36,9 milliárd forint után, a vezető részvények erősödtek.
A hetet az amerikai elnökválasztás, illetve az eredményre adott befektetői reakciók határozták meg az Equilor Befektetési Zrt. az MTI-nek elküldött heti összefoglalója szerint. A tőzsdeindexek tovább emelkedtek, mivel Donald Trump vállalati adócsökkentést ígért. Az Equilor kommentárjában felidézte: közzétette harmadik negyedéves gyorsjelentését az OTP. A konszolidált, korrigált adózás utáni eredmény a harmadik negyedévben meghaladta a 318 milliárd forintot, közel 10 százalékkal felülmúlva az elemzői konszenzust. Az összes bevétel 676,1 milliárd forintos értéke 4 százalékkal múlta felül a konszenzust. A konszolidált hitelportfolió minősége stabil maradt a negyedévben, a hitelminőség kedvezően alakult. A menedzsment nem változtatott az idei évre vonatkozó előrejelzésén.
A Mol újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA-ja 847,2 millió dollár lett a harmadik negyedévben, 4,6 százalékkal múlta felül az elemzői konszenzust. A 320 millió dolláros nettó eredmény viszont 6,5 százalékkal elmaradt a konszenzustól, és éves szinten 35,7 százalékkal csökkent. A kutatás-termelés (upstream) üzletág eredményét javította a kitermelés mennyiségének erőteljes növekedése, ugyanakkor a csökkenő olajár és egy egyszeri tétel ellensúlyozta a gázárak emelkedését. A feldolgozás és kereskedelem (downstream) eredménye tovább csökkent, a Brent alapú finomítói marzs csökkenése és a jelentős leállások miatt a vártnál rosszabb eredményt ért el a szegmens.
A fogyasztói szolgáltatások teljesítménye elmaradt a várakozástól, de a nem üzemanyag értékesítés árrése tovább emelkedett.
A körforgásos gazdaság szolgáltatások szegmens pozitív meglepetést okozott, 16 millió dollárral járult hozzá a csoportszintű EBITDA-hoz a harmadik negyedévben - írták az elemzésben. Az Equilor jelezte azt is, hogy megegyezett a Magyar Telekom az érdekképviseletekkel a jövő évi bérfejlesztésekről, a munkavállalók 2025. március 1-jétől differenciált módon, átlagosan 6 százalékos béremelést kapnak, így a személyi jellegű költségek várhatóan mintegy 4 milliárd forinttal nőnek 2025-ben.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Emellett a társaság egy egyszeri, 4,5 milliárd forint összegű jutalmat fizet ki munkatársainak az idei negyedik negyedévben. (Ez a tavalyi évben átlagosan foglalkoztatottak létszámával leosztva fejenként 181 680 forintot jelent.) Ugyanakkor mintegy 120 munkavállalói pozíció megszüntetéséről is megállapodás született, erre többségében várhatóan 2025 első negyedévében kerül sor. A végkielégítéssel kapcsolatos költségek megközelítőleg 1,3 milliárd forintot tesznek majd ki.
- A héten a vezető részvények közül az OTP árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben, 6,80 százalékkal, a papír 19 950 forinton zárt pénteken, csaknem 61,3 milliárd forintos heti forgalom mellett.
- A Magyar Telekom 2,44 százalékkal erősödött a héten, a részvény 1176,0 forinton fejezte be a kereskedést pénteken, heti forgalma meghaladta a 3 milliárd forintot.
- A Mol árfolyama 1,31 százalékkal emelkedett, pénteken 2638 forinton zárt a papír, heti forgalma több mint 6,2 milliárd forintot ért el.
- A Richter 0,28 százalékot erősödve 10 870 forinton fejezte be a kereskedést pénteken, a részvény heti forgalma meghaladta a 7,6 milliárd forintot.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX pénteken 6793,64 ponton zárt, ami 36,34 ponttal, 0,53 százalékkal alacsonyabb az előző hetinél.