Beválni látszik az új eÁfa rendszer: nő a felhasználók száma, nézzük mit mutatnak a számok

Pénzcentrum2024. október 22. 18:03

Az általános forgalmi adóval kapcsolatban 2024 talán legizgalmasabb és legfontosabb újdonsága az adóhatóság eÁfa rendszerének elindulása volt. Az adóhatóság új korszakot nyitott a bevallási kötelezettségek teljesítése terén a rendszer januári bevezetésével és elérhetővé tételével. Legutóbbi online előadásunkon Horváth Tibor, a NAV Központi Irányítás, Ellenőrzési Főosztály, főosztályvezetője volt a vendégünk, akivel arra kerestük a választ, hogy az elmúlt háromnegyedév fényében hol tart most a NAV eÁfa rendszere, mik az adózói tapasztalatok a rendszert illetően, illetve milyen újítások, fejlesztések várhatók a közeljövőben.

Az eÁfával kapcsolatos jogszabályok idén január 1-jétől hatályosak és első alkalommal 2024.február 1-jétől nyílt lehetősége az adózóknak arra, hogy az eÁfa rendszeren keresztül – a webes felületen, vagy az ún. M2M gép-gép kapcsolattal (a továbbiakban: M2M) – nyújtsák be az áfa bevallásaikat. Mivel egyelőre még korlátozottan állnak rendelkezésre a piacon gépi interfészes megoldások – amelyek szükségesek az M2M rendszer használatához – ezért az adózók az elmúlt hónapokban elsősorban a webes felületen keresztül próbáltak ismerkedni az eÁfával és tesztelték annak működését.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a webes felületen keresztül elérhető eÁfa célközönsége alapvetően a mikro és kisvállalkozások. Így a nagy volumenű, komplex ügyletekkel és speciális igényekkel rendelkező adózók számára a gépi megoldás, az M2M alapú eÁfa rendszer ajánlott és számukra ez jelenthetne igazi áttörést a bevalláskészítés során. Az elmúlt hónapok tapasztalatai azt mutatják, hogy számos nagyvállalkozás próbálta ki a webes felületet, és fogalmazott meg építő jellegű visszajelzéseket az adóhivatal felé. Ugyanakkor számukra a webes felület nem tekinthető reális alternatívának a gép-gép kapcsolattal szemben, tehát az eÁFA előnyeinek kihasználásához az M2M rendszer elengedhetetlen” – mondta Horváth Tibor, a NAV Központi Irányítás, Ellenőrzési Főosztály, főosztályvezetője.

Az eÁfa rendszer fejlesztései megvalósultak, annak érdekében, hogy valamennyi adózói igényt ki tudja elégíteni. A legutóbbi fejlesztés az önellenőrzési lehetőség beépítésére irányult, ami július 1-jétől mind a webes, mind az M2M eÁfa rendszerben elérhető.

Ezek a fejlesztések egyre több adózó kedvét hozhatják meg ahhoz, hogy kipróbálják és hosszú távon is használják az eÁfát. Hiszen az önellenőrzés elérhetővé válásával, most már az áfa-bevallás valamennyi formája ÁNYK nyomtatvány nélkül is teljeskörűen elkészíthető

– tette hozzá Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere. Az elmúlt időszak adózói visszajelzései is azt mutatták, hogy az önellenőrzés beépítése egy fontos mérföldkő volt, hiszen sokan kivártak a rendszer használatával mindaddig, amíg ez a funkció nem vált elérhetővé. „Az önellenőrzési funkció júliusi elindulása óta jól láthatóan folyamatosan egyre többen használják a rendszert, folyamatos növekedés tapasztalható az így beküldött eÁfa bevallások számában is. A jövőbeni újítások is elősegíthetik a rendszer népszerűségének további növekedését, hiszen már fejlesztés alatt van az A60-as nyomtatvány, azaz a Közösségi Összesítő Nyilatkozat beadásának lehetősége az eÁfa rendszerben. Továbbá, jövő évtől képes lesz a rendszer a csoportos áfa alanyok, valamint a jogelőd-jogutód kapcsolatot érintő tranzakciók kezelésére is” – mondta Horváth Tibor, a NAV Központi Irányítás, Ellenőrzési Főosztály, főosztályvezetője.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Jelenleg opcionális a rendszer használata és még az ismerkedés fázisában vannak az adózók. Az viszont már jól látható, hogy az ÁNYK rendszer egyre kevésbé felel meg a modern kor kihívásainak és annak fejlesztése helyett a jövőbeni fejlődési irány várhatóan az eÁfa rendszer kötelezővé válása lehet, amelynek sikere esetén hasonló XML alapú bevallások terjedhetnek el más adónemek tekintetében is.

A kötelezővé váláshoz azonban elengedhetetlen, hogy az eÁfa rendszer teljeskörűen képes legyen kiszolgálni az áfával kapcsolatos adózói igényeket, továbbá rendelkezésre álljanak a technikai feltételek is a gépi interfészes M2M eÁfa bevallások elkészítésére. Bíztató ugyanakkor, hogy a piaci szereplők és az adózók is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a rendszer iránt.

Címkék:
vállalkozás, NAV, áfa, digitális átállás, gazdaság, elektronikus, deloitte,