Portfolio • 2024. október 17. 09:41
Egy sor változást tervez a kormány szokásos őszi adócsomagja, melyet szerda este töltöttek fel. Szó van benne extraprofitadóról, az őstermelők adózásáról és a műemlékingatlanok adómentességéről is - írta a Portfolio.
A Pénzügyminisztérium jelentős változásokat tervez az adózás területén, derül ki a szerdán közzétett őszi adócsomag tervezetéből. A javaslat számos területet érint, beleértve a családi adókedvezményt, az egyéni vállalkozók és őstermelők adózását, valamint a vendéglátást és a műemlék-ingatlanok adózását. Emellett módosulnának az extraprofitadó szabályai, a NAV hatásköre és a vámügyi eljárások is. Új előírások jelennének meg a fenntarthatósági jelentések és könyvvizsgálatok terén is.
A családi adókedvezmény régóta ígért emelése konkrét formát ölt a tervezetben - igaz, erről Gulyás Gergely tegnap már beszélt a kormányinfón. Az eltartottak számától függően a kedvezmény összege jelentősen nőne: egy eltartott esetén 133 340 forintra, két eltartottnál 266 660 forintra, míg három vagy több eltartottnál 440 000 forintra emelkedne havonta. Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos eltartott esetén további 133 340 forint kedvezmény járna. A minisztérium becslése szerint ez a változás 2025-2028 között összesen 902 milliárd forint költségvetési kiadást jelentene.
Az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők adózásában is változások várhatók. A jövedelem kiszámításánál alkalmazott költséghányad módosulna, például a kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők esetében 90%-ra emelkedne. A vendéglátók számára új lehetőségként jelenne meg a tételes átalányadózás választása, amennyiben legfeljebb három, magánszálláshelynek minősülő ingatlannal rendelkeznek.
A műemlékingatlanok adómentességével kapcsolatban új szabályozás lépne életbe: a kulturális örökségvédelemért felelős miniszter rendeletben határozná meg az ilyen ingatlanok értékesítéséből származó jövedelem adómentességének feltételeit.
Az extraprofitadó szabályai is változnának. A pénzügyi tranzakciós illeték alapja a Posta Elszámoló Központnál kezdeményezett készpénzbefizetések esetén a 20 ezer forintot meghaladó összeg lenne, szemben a jelenlegi 50 ezer forintos határral.
A NAV hatáskörét érintő módosítások között szerepel, hogy bizonyos nagyobb összegű fizetési kedvezmények esetében a Központi Irányítás járna el felettes szervként. A hatóság új feladatokat kapna a közúti áruszállítás ellenőrzése, a fémkereskedelem és az Unió területére be- vagy kilépő készpénz ellenőrzése terén. A vámjogi szabályozás is változna, többek között az elkobzott közlekedési eszközök kezelése és az áfa-biztosítási kötelezettség alóli mentesség terén.
A számviteli és könyvvizsgálati szabályok módosításai a vállalkozások pénzügyi átláthatóságát és jogszerű működését hivatottak erősíteni. Új elemként jelenne meg, hogy harmadik fél kezdeményezheti törvényességi felügyeleti eljárás megindítását, ha egy vállalkozás nem tesz eleget közzétételi kötelezettségeinek. A fenntarthatósági jelentések terén is új előírások lépnének életbe. A jelentéskészítésre kötelezett vállalkozásoknak fenntarthatósági minősítéssel rendelkező könyvvizsgálót kellene választaniuk.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az uniós irányelveknek való megfelelés érdekében módosulnának a vállalkozások méretkritériumai és egyes pénzügyi határértékek. A tervezet részletesen szabályozza az utasok személyes poggyászában található termékek importjának adómentességét is, pontosítva többek között a határövezet és a határövezetben dolgozó munkavállalók fogalmát.
A jövedéki adóról szóló törvény módosításai érintenék az üzemanyagokat és a mezőgazdasági termelők által felhasznált gázolajat. Új lehetőségként jelenne meg a vasúti árutovábbítással foglalkozó vállalkozások számára a villamosenergia-adó visszaigénylése, valamint a mezőgazdasági termelők számára a gázolajra kivetett adó jelentős részének visszaigénylése bizonyos feltételek mellett.
címlapi kép: Bodnár Boglárka, MTI/MTVA