Esik szét a magyar ipar? Elképesztő számok érkeztek a termelésről, ennek meglesz a böjtje

Pénzcentrum2024. október 15. 08:30

2024 augusztusában az ipari termelés volumene 9,5, munkanaphatástól megtisztítva 4,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 augusztusában. A feldolgozóipari alágak közül háromban nőtt, tízben visszaesett a termelés. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 júliusához viszonyítva 0,5%-kal mérséklődött.

2024. augusztusban az ipari termelés volumene 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt augusztusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.) Az ipari export volumene 6,3%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 30%-át képviselő járműgyártás kivitele 14,0, a 15%-os súlyú villamos berendezés gyártásáé 11,3%-kal esett vissza.

Az ipar belföldi értékesítése 7,3, a feldolgozóiparé 10,6%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (94%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 10,2%-kal kisebb, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 10,6, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 6,2%-kal nagyobb volt.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 23%-át képviselő járműgyártás volumene 12,4%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 16,5, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 8,8%-kal csökkent. A 11%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 15,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 24,0, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 15,0%-kal visszaesett.

A feldolgozóipari termelés 9,8%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 13,2%-kal kisebb volt a 2023. augusztusinál. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 19,7, a számítógép, perifériás egység gyártása 0,4%-kal csökkent.

Az előző havi bővülés után a feldolgozóiparból 16%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,2%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest, ami a hazai eladások növekedésének és a kivitel csökkenésének az eredője. A legnagyobb (22%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 5,6%-kal bővült az előző év augusztusához viszonyítva. Öt alágazatban nőtt még a termelés, 6,2 és 24% közötti mértékben, a legerőteljesebben a malomipari termék, keményítő gyártásában, a legkevésbé az tejfeldolgozásban. A többi öt alágazatban 1,2 és 23% közötti mértékben csökkent a kibocsátás, a leginkább a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban.

A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 5,3, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 20%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. A 4,8%-os súlyt adó vegyi anyag, termék gyártásában folytatódott a növekedés, augusztusban 5,3%-kal bővült a kibocsátás az egy évvel korábbi, alacsony bázishoz viszonyítva. Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 24%-kal a kisebb súlyú kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása esett vissza, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Magyarország minden régiójában csökkent az ipari termelés az előző év azonos hónapjához képest: a legnagyobb mértékben, 14,7%-kal Pest régióban, a legkevésbé, 3,8%-kal Dél-Dunántúlon. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 10,9%-kal visszaesett 2023 augusztusához mérten. Az új belföldi rendelések 14,5, az új exportrendelések 10,2%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány augusztus végén 26%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.

2024. január–augusztusban az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 3,8%-kal csökkent. Az összes értékesítés 62%-át adó külpiaci eladások volumene 4,6, a 38%-ot képviselő hazai értékesítésé 2,9%-kal mérséklődött.

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 12,6%-kal a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 7,5%-kal csökkent. Egy alágban stagnált, háromban nőtt a termelés volumene, 1,6 és 5,5% közötti mértékben, a leginkább az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában.

Címkék:
ksh, gazdaság, adatok, ipar, termelés, értékbecslés,