Pénzcentrum • 2024. szeptember 10. 14:45
Az olajpiac jelentős átalakuláson megy keresztül, amit a kereskedők és befektetők viselkedése is tükröz. A fedezeti alapok és más pénzkezelők 2011 óta nem látott mértékben csökkentették az olajra tett optimista fogadásaikat - tudósított az oilprice.com.
A olajpiac az elmúlt időszakban drasztikusan romlik, a folyamatok romlását több tényező együttes hatása okozza. A globális olajkínálat növekedése, a vártnál gyengébb kereslet, valamint a kínai és az amerikai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak mind hozzájárulnak ehhez a trendhez.
A szeptember 3-ig tartó héten a portfóliókezelők összességében történelmi mélypontra csökkentették nettó vételi pozíciójukat. A Brent és a WTI együttes nettó hosszú pozíciója mindössze 139 242 tételre esett vissza, ami a legalacsonyabb szint azóta, hogy az ICE 2011 márciusában megkezdte az ilyen adatok gyűjtését.
Ole Hansen, a Saxo Bank árupiaci stratégiáért felelős vezetője így kommentálta a helyzetet: "A három üzemanyagterméket is beleértve a nettó hosszú 121 ezer kontraktusra esett vissza, ami a legalacsonyabb rögzített energiapiaci kitettség 2011 óta, amikor az ICE elkezdte az adatgyűjtést."
Az OPEC+ döntése a tervezett termelésnövelés elhalasztásáról sem tudta érdemben megfordítani a csökkenő piaci hangulatot. A WTI nyersolaj a múlt héten 2023 októbere óta a legrosszabb heti teljesítményt produkálta, 8%-os eséssel.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A piaci szereplők figyelmét most a kínai és az amerikai gazdaság alakulása köti le. A Wall Street-i nagybankok már csökkentették a kínai GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzéseiket, míg az Egyesült Államokban a gyenge foglalkoztatási adatok újjáélesztették a recesszióval kapcsolatos félelmeket.