Újra felpöröghet a drágulás Magyarországon: már az MNB is aggódik, aligha lesz több kamatcsökkentés?

Pénzcentrum2024. szeptember 5. 08:44

Virág Barnabás, az MNB alelnöke szerint az infláció továbbra is kihívást jelent a gazdaság számára. A jegybank szerint az inflációs trendek továbbra is óvatosságra intenek, különösen a lakosság és a vállalkozók inflációs érzékelése miatt. Az MNB folytatja fegyelmezett monetáris politikáját, és az ár- és piaci stabilitás megőrzésére törekszik, figyelemmel a gazdasági fejleményekre.

Tizenöt egymást követő lépésben értük el a 6,75 százalékos szintet, és e tekintetben júniusban egyértelműen azt a jelzést küldtük, hogy innentől kezdve új szakasz van, ahol minden alkalommal nagyon részletesen megvizsgálja a beérkező adatokat a Monetáris Tanács, és két opció közül választ: a kamatszint tartása, vagy kis mértékű, 25 bázispontos kamatcsökkentés - mondta az InfoRádióban Virág Barnabás MNB-alelnök. Augusztusban változatlanul hagyták az alapkamatot, ennek kapcsán azt mondta, nem szabad túl korán győzelmet hirdetni az infláció felett.

Az látszik, hogy azért az inflációnak egyrészt a hajlama, másrészt az árnyékai még mindig velünk van, és ez egy figyelmeztető jel a jegybankok számára. Amikor az infláció árnyékáról beszélek, akkor azt kell látni, hogy a családok, a lakosság, a vállalkozók döntéseit a felmérések szerint továbbra is nagy mértékben befolyásolja az infláció érzékelése, az inflációtól való félelem

- fogalmazott, majd arról beszélt, az MNB lakossági felmérései továbbra is azt mutatják, hogy bár 4 százalék meg az alatt volt az elmúlt hónapokban az infláció, 6-8 százalék között van az érzékelés, ezért nem elég azt mondani, hogy most már a toleranciasávban van az infláció, és akkor hátra lehet dőlni. A nemzetközi dezinflációs környezet ugyan jelen van, de lassuló tendenciát mutat, és a geopolitikai feszültségek is továbbra is fennállnak, amelyek kockázatot jelentenek - mondta Virág Barnabás.

Szerinte az inflációs hajlam is ott van a hazai gazdaságban, a júliusi adat azt mutatta meg, hogy az élelmiszerpiacon történt szabályozóváltozás a kormányzat részéről, és azonnal a szektor szereplői áremeléssel reagáltak rá.

Tehát az látszik, hogy amikor van egy költségoldali áremelési hatás a gazdaságban, akkor az áremelkedések realizálódnak is viszonylag gyorsan

- húzta alá az alelnök. Kijelentette: az MNB monetáris politikája továbbra is fegyelmezett marad, amelynek célja az árstabilitás és a piaci stabilitás megőrzése. Az MNB a kamatcsökkentésről hozott döntéseit a piaci és gazdasági fejleményekhez igazítja, és fontosnak tartja az előzetes kommunikációt a várható kamatpályáról. A monetáris politika fő céljai nem változnak, a kamatpálya alakulását továbbra is az inflációs trendek határozzák meg.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 990 380 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 139 249 forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál szintén 6,54% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál 6,89%, az OTP Banknál pedig 7,84%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A jegybank szerint augusztus-szeptemberben az infláció még egészen bizonyosan vissza fog kerülni a toleranciasávba, majd az ezt követő őszi hónapokban lehet egy kis fölfelé mozdulás, és az év végén ismét kikerülhet majd az infláció ebből a 2-4 százalékos toleranciasávból, és 4 százalék fölött zárjuk majd 2024-et.

A jövő évet illetően a júniusi prognózisunk az volt, hogy az éves átlagos infláció valahol 3 százalék körül stabilizálódhat az év közepétől. Ebben én egyelőre nagyon nagy új sztorielemeket nem látok, továbbra is azt gondolom, hogy a 3-3,5 százalékos inflációs pálya a 2025-ös évben elérhető

- mondta Virág Barnabás.

Címlapkép: Purger Tamás, MTI/MTVA

Címkék:
mnb, alapkamat, jegybank, infláció, gazdaság, jegybanki alapkamat, kamatcsökkentés, trendek, magyar nemzeti bank, tolerancia, kamatcsökkenés, inflációs adat, infláció mértéke, virág barnabás,