Itt a bejelentés, új forintérmét vezetnek be Magyarországon: így néz ki, ennyit fog érni

Pénzcentrum2024. augusztus 16. 14:31

A Magyar Nemzeti Bank „Főőrség” megnevezéssel különleges, hatszög alakú színesfém emlékérmét bocsát ki 2024. augusztus 20-án. A Budavári Palota Hunyadi udvarában található épület 2020-ra épült újjá. A királyi testőrség egykori szálláshelyéül szolgáló Főőrséget ábrázoló emlékérme a Nemzeti Hauszmann Program eredményeit bemutató emlékérme-sorozatot gazdagítja. Az MNB emlékérme-kibocsátásai körében egyedülálló módon, a sorozat elemei egybeilleszthetőek, méhsejtszerkezetet alkotnak. A 3 000 Ft névértékű Nordic gold alapanyagú színesfém emlékérmét Endrődy Zoltán iparművész tervezte.

A Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy Magyarország kiemelkedő értékű szellemi és kulturális öröksége, a Budavári Palotanegyed újra a 19-20. század fordulóján kialakult arcát mutassa úgy, ahogy azt Hauszmann Alajos építész megálmodta.

Horthy Miklós kormányzóvá választása és a Habsburg-ház trónfosztása után alakult meg a Magyar Királyi Testőrség, amely megőrizte a korábbi testőrségek hagyományait és a kor követelményeinek megfelelően látta el a napi szolgálatot a budai Várban. Az új testület feladatkörét kiterjesztették Horthy Miklós kormányzó és családtagjainak védelmére is. Az őrszolgálat számára 1853-1854 között külön főőrségi épületet emeltek a budai Várban, az elit katonák szolgálati helyén, melyet 1901-ben elbontottak. A Főőrség új épülete Hauszmann Alajos tervei alapján 1903-ra épült fel, katonai sikereket ábrázoló reliefekkel és domborművekkel díszítették. A második világháborúban az épület megsérült, majd később lebontották. A ma látható épület 2020-ra épült újjá és a Budavári Palota Hunyadi udvarában található, az egykori királyi testőrségnek emléket állító kiállítással várja a látogatókat. 

A Magyar Nemzeti Bank „Főőrség” megnevezéssel 3 000 Ft névértékű emlékérmét bocsát ki a Nemzeti Hauszmann Program eredményeit bemutató emlékérme-sorozat 3. elemeként. A széria elsődleges szerepe a figyelemfelhívás és ismeretterjesztés, a Budavári Palotanegyed megújításának célkitűzéseit reprezentálja, elemei a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. A tervek szerint az egymáshoz illeszthető, 7 tagúra tervezett emlékérme-sorozat a Nemzeti Hauszmann Program keretein belül felújított vagy újjáépített épületeket, valamint más várbéli helyszíneket örökíti meg.

A jegybanki emlékérme-kibocsátások körében egyedülálló sorozat a jövőben is folytatódik, és az egyes elemek egybeillesztve méhsejtszerkezetet fognak alkotni. A méhsejtszerkezet jellegzetessége, hogy a legkisebb kerülethez a lehető legnagyobb terület társul, statikailag nagyon erős, stabil térszerkezetet alkot. Az érme alakja is üzenetértékkel bír, nemzeti értékeink méltó őrzésére hívja fel a figyelmet.

A „Főőrség” emlékérme előlapján, középmezőben a Budavári Palota Szent István-termének falikárpit-mintáját idéző két díszítőmotívum-sor ívelt ábrázolása látható. A díszítőmotívum-sorokat elválasztó két körív közötti gyöngysort középen a „3000” értékjelzés és a „FORINT” felirat szakítja meg. A díszítőmotívum-sorok ábrázolása alatt, az előtérben a Budavári Palota 19-20. századi századfordulós állapotot tükröző homlokzatának részlete látható. Az előlap szélén, fent, két sorban a „MAGYARORSZÁG” felirat és a „2024” verési évszám, bal oldalon a „BP.” verdejel olvasható.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az emlékérme hátlapján a Nemzeti Hauszmann Program keretében újjáépített Főőrség épületrészletének – bal oldalon vonalas, középen makettszerű, jobb oldalon plasztikus – ábrázolása látható. Az épületábrázolás alatt a „FŐŐRSÉG” felirat olvasható. A hátlap szélén, jobb oldalon található az emlékérmét tervező Endrődy Zoltán iparművész mesterjegye.

Az egyedi, hatszög alakú emlékérme réz (89%), alumínium (5%), cink (5%) és ón (1%) ötvözetéből (ún. Nordic gold) készült, súlya 20 gramm, egymással szembeni csúcsainak távolsága 37,18 mm, széle sima. Az emlékérméből 20 000 darab készíthető, különleges – ún. proof-like – technológiával.

Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Főőrség” színesfém emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követően egy évig névértéken vásárolható meg 2024. augusztus 21-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában, (https://www.penzvero.hu/) valamint a Budavári Palotanegyed ajándékboltjaiban.

Címkék:
sorozat, magyar, nemzetközi, program, emlékérme,