G7 • 2024. augusztus 8. 09:18
Az USA-ban már elég elterjedt, hogy juhok legeltetésével karbantartani a napelemparkok területét. Most kísérleti projektként ez Magyarországon is elindult: az EON a Kaposvár melletti Toponáron egy kisebb napelemes parkban összesen tíz bérbirkát kezdett legeltetni - írja a G7. A vállalat szerint egy évben néhány százezer forintot, vagyis az eddigi költségek 30 százalékát takarítja meg a birkák kölcsönzésével.
Az EON bérelt birkákat legeltet a napelemparkjában, ezzel néhány százezer forintot tud spórolni egy kisebb területen. A lap számításai szerint nagyobb napelemparkoknál jóval nagyobb összegeket lehetne megspórolni. A juhok alkalmazása ilyen területeken nem újkeletű, az Egyesült Államokban hatezer hektár napelemes területet tartanak karban birkákkal, Európában pedig leginkább az Egyesült Királyságban és Franciaországban próbálkoznak a megoldással.
Az üzleti lehetőségek azonban meglehetősen lokális és egyedi adottságok függvényei. A toponári esetben csak egy közeli, 150 egyedes állományból helyeznek ki tíz birkát a napelemparkba, de télre vissza kell vinni az állatokat, és nekik is biztosítani kell az ellátást, vagyis a tenyésztő szempontjából óriási változást nem tartogat a kísérlet - írják. Az amerikai példák szerint, ha a napelemesek kellően nagy területi igényekkel állnak elő, akkor a gazdák erre rá is mozdulhatnak, vagyis olyan állománynövelésbe kezdhetnek, amelyet egyébként nem terveztek.
Nem lenne egyszerűbb a robotfűnyíró? Ez beruházásigényes (vagy lízingdíjas) megoldás, de a gépeket nem kell ide-oda szállítani, és még ki sem kell járni hozzájuk, mint a birkákhoz. A működéshez szükséges áramot is helyben megtermelnék. Az EON erre azt mondja, hogy Toponáron a terepviszonyok, illetve a területen található csapadékelvezető árok a robotfűnyíró telepítését nem teszik lehetővé, így ezt a megoldást egyelőre nem is vizsgálták - írták.